Брой 4/2008
Д-р Мая Константинова, дм
МУ МФ Катедра по педиатрия Клиника по ендокринология, диабет и генетика
Многобройните доказателства за ползата от ранна диагноза на нарушенията във въглехидратната обмяна и съответното им лечение налагат приемане на алгоритъм за изследване и лечение на популационно нибо. Представяме ви публикувания през м. януари 2008 г. утвърден стандарт на американската диабетна асоциация (АДА), който е подходящ и за нашата страна.
Диагноза на диабета
Плазмената глюкоза на гладно все още е предпочитан тест за диагноза на диабета при деца и небременни възрастни (според АДА). При наличие обаче на признаци на диабет една стойност за кръвна глюкоза над 11.1 ммол/л независимо от часа на денонощието и приема на храна, е показателна за диагнозата и не е необходимо потвърждение. Тези пациенти веднага трябва да се насочват към съответните специалиста (при запазено добро общо състояние) или директно към болница (при влошено общо състояние), където диагнозата да се потвърди и да се започне лечение. желателно е пациентuтe noд 18-годишна възраст в нашата страна да се насочват за хоспитализация в болниците, където има обособени центрове за обучение на пациенти и семействата им за лечението и контрола на диабета. това са всички университетски болници в страната. При необходимост от спешна хоспитализация и невъзможност да се достигне до споменатите центрове, хоспитализацията да става в най-близкото болнично заведение.
Използването на НЬА1с за диагноза на диабета не се препоръчва засега.
Скрининг за пре-диабет (нарушен глюкозен толеранс НГТ) и диабет:
Изследванията за установяване на пре-диабет и тип 2 диабет при безсимптомни пациенти трябва да се имат предвид при възрастни, които са с наднормено тегло или със затлъстяване (BMI >25 kg/т2) и които имат още един или повече допълнителни рискови фактори за диабет. При хора без допълнителни рискови фактори, скринингът за диабет трябва да започне на 45-годишна възраст.
Ако тестовете са нормални, повтарянето им трябва да се извършва през максимум-три години.
За изследване за пре-диабет или диабет са подходящи както плазмена глюкоза на гладно, така и 2-часов орален глюкозо-толерантен тест с натоварване със 75 г. глюкоза (ОГТТ).
Препоръчва се пациентите с НГТ да се лекуват, ако са налице другите рискови фактори за сърдечно-съдови заболявания.
Скриниг за тип 2 диабет при деца
Деца с наднормено тегло (BMI > 85 персентил за възрастта и пола) или с тегло над 120% от идеалното тегло, които също така имат два от следващите рискови фактори:
♦ фамилна обремененост за тип 2 диабет;
♦ раса/етнос (черна раса, жители на острови в Тихия океан);
♦ признаци на инсулинова резистентност или състояния, асоциирани с инсулинова резистентност (акантозис нигриканс, артериална хипертония, дислипидемия или яйчникова поликистоза);
♦ деца на майки с гестационен диабет.
Скринингът трябва да започне на 10-годишна възраст или при започване на пубертета, (ако пубертетът стартира по-рано) и трябва да се повтаря на всеки 2 години.
Препоръчва се използването на плазмена глюкоза на гладно.
Диагноза на гестационен диабет
Ако са налице рискови фактори за диабет, се препоръчва ОГТТ.
Жени с гестационен диабет трябва да се изследват 6-12 седмици след раждането и трябва да се проследяват с последващ скрининг за диабет или предиабет.
Предпазване/забавяне развитието на тип 2 диабет
На пациенти с НГТ или повишена глюкоза на гладно трябва да се дават препоръки за намаляване на телесната маса с 5-10 %, както и за повишаване на физическата активност минимум 150 мин. седмично умерено натоварване, например ходене .
За успеха на тези мерки е важно системно проследяване на пациентите и при нужда допълнително консултиране.
Като допълнение към промените в стила на живот, може да се има предвид и метформин при пациентите с висок риск (НГТ плюс други рискови фактори), затлъстяване и възраст
под 60 години.
Мониториране за развитието на диабета при пациентите с пре-диабет трябва да се прави всяка година.