Брой 10/2007
Д-р Стефан Мирчев,
специалист по УНГ болести Клиника по УНГ болести, УМБАА Плевен
За остър мастоидит говорим, когато възпалителният процес обхваща както лигавицата на тъпанчевата кухина и мастоидните клетки, така и подлежащата кост на мастоидния израстък.
Острият мастоидит се предхожда от остър среден отит.
Средният отит започва след инфекция на горните дихателни пътища. Детето се събужда с плач от силната болка в ухото. Преди лягане може да е имало субфебрилна температура и добро общо състояние. В този начален стадий се вижда хиперемия по тъпанчевата мембрана. Тази картина отговаря на отитис медиа катаралис (катарална фаза на отита). С прогресиране на възпалението (преминаване към гнойна фаза), симптомите на отита се засилват и се появяват допълнителни такива менингизъм, отказ от храна, повръщане, диария. в по-късния стадий тъпанчето е дифузно зачервено и надебелено отговаря на образувалия се вече ексудат в тъпанчевата кухина. При обидно натрупване на ексудата може да се стигне и до избутване на тъпанчето към външния слухов канал (бомбиране). Този момент е изключително важен и не бива да се пропуска, т.к. е възлов за настъпване на усложнения! При спонтанен пробив на тъпанчето се получава обидно изтичане на гноен секрет и общото състояние бързо се подобрява. При диагностициране на тази фаза от гнойното възпаление е необходимо да се напра6и парацентеза с копиевидна игла (най-добре под микроскоп и обща анестезия). След парацентеза оздравяването е по-бързо. При започнало гноетечение (спонтанно или след парацентеза) болният се проследява ежедневно.
Следят се симптомите от ухото и прояви от други органи и системи:
Изводи:
1. Мастоидитът е усложнение на острия отит.
2. Мастоидитът понякога протича с клинични оплаквания, които не насочват вниманието на лекаря директно към ухото.
3. Мастоидитът дава екстракраниални и краниални усложнения. Често едва тяхното настъпване става причина за диагностицирането му.
4. Мастоидитът е сериозно заболяване, което застрашава живота на болния, поради което лечението му се провежда стационарно, 8 специализирано УНГ отделение
5. Лечението на мастоидита е консервативно и оперативно.