НЗОК да изиска справка за възнагражденията на болничните директори. Това е поискал здравният министър и вицепремиер д-р Илко Семерджиев, става ясно от стенограма от заседанието на Надзорния съвет на фонда, проведено на 13 февруари, в което той е взел участие.
„Трябва да изисквате размерите на възнагражденията на всички тези договорни партньори. Това нещо не представлява нито търговска, нито лична тайна. Публичните средства не са тайна. Публичните средства са публични средства и затова публиката, които ги плаща, трябва да знае къде отиват средствата“, заявява здравният министър. Като пример д-р Семерджиев посочва разлика във възнаграждения в една и съща специалност между 900 и 90 000 лв., което по думите му е абсурдно.
„Болници, които декларират, че имат дългове, това не са само общинските болници, а и такива, на които принципал е министърът на здравеопазването, в същото време раздават заплати, които далеч надвишават доходите на нацията“, допълва още здравният министър. „Това са неща, които не трябва да се случват. Няма механизъм един лекар да получава годишно един милион, а в същото време болницата да дължи пет милиона“, категоричен е д-р Семерджиев. В тази връзка той посочва, че е готов да окаже съдействие на касата, като заявява, че трябва да се действа „взаимно, координирано, целенасочено“ и с цел „тези изкривени неща“ да бъдат балансирани в рамките на година.
Другият изключително голям проблем според Семерджиев е, че лечебни заведения, които са с договори за публично финансиране, практикуват частна практика и то със здравноосигурени лица. „Трябва да има специални клаузи в договора, които да кажат това допустимо ли е и ако е допустимо – кога е допустимо“, казва здравният министър, допълвайки, че се измислят всякакви схеми за натоварване на пациентите, които по никакъв начин не са законово регламентирани.
Д-р Семерджиев коментира и твърденията за недофинансиране на системата, като отбелязва, че всъщност общият размер на частните и публични плащания надхвърля 7.5% и това е средноевропейското ниво. Според него частните плащания трябва да станат публични, като това би могло да се случи чрез повишаване на здравноосигурителната вноска. Независимо какъв е нейният размер обаче тези средства трябва да са харчат рационално, убеден е Семерджиев. „В противен случай ви казвам – извинявайте, но първо си запушете дупките, течовете, извлечете необходимото като резултат и чак тогава елате да искате повече пари. Никой не дава пари, които изтичат част от тях – 10, 20 или 30% в канализацията“, посочва той.
„За измамниците бих помолил да бъдете крайни“, заявява още здравният министър пред членовете на Надзорния съвет. „Някой трябва да изгори, за да свети на останалите и да се знае, че лъжата е неприемлива, особено лъжата със здравето на хората“, отбелязва д-р Семерджиев.