За пореден път здравното ведомство прекратява обществена поръчка за доставка на ваксини. Ваксините са както за задължителния имунизационен календар, така и за целеви имунизации и реимунизации, става ясно от решението на министър Семерджиев, публикувано в петък.
Търгът се прекратява по шест от общо осем самостоятелно обособени позиции – за четиривалентна ваксина срещу дифтерия, тетанус, коклюш и полиомиелит; за ваксина срещу бяс; за ваксина срещу коремен тиф; за човешки специфичен имуноглобулин срещу Кримска хеморагична треска; за противоантраксен серум, както и за противобутилинов серум.
Причината за прекратяването на търга по всички позиции е добре позната от последните години у нас: липса на подадени оферти.
Припомняме, заради неявяване на кандидати на предишни търгове у нас се стигна до проблем с имунизацията на бебета с пет- или шествалентна ваксина, а впоследствие – и с реимунизация на шестгодишните, тъй като дози четиривалентна ваксина бяха пренасочени към имунизация на бебетата. В опит да реши поне частично проблема, бившият здравен министър Петър Москов направи бартер със съседна Турция, която ни достави петвалентна ваксина срещу БЦЖ. Във връзка с тази сделка прокуратурата започна разследване по икономическата целесъобразност на бартера.
ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
- България с ясни приоритети за 79-ата Световна здравна асамблея в Женева
- Обрат в кабинета: Правителството отказа БАБХ да пръска срещу комари
- Европа укрепва здравната си сигурност: Постигнато е споразумение за Акта за критично важните лекарства
- Здравеопазване в риск: България страда от критичен недостиг на близо 30 000 медицински сестри
- Трагедията на круизния кораб „Хондиус“: Идентифициран е „нулевият пациент“

