Брой 6/2017
Доц. д-р Г. Николов, д-р Н. Българанов
УНГ клиника МУ – Плевен
Клиника Детски болести МУ – Плевен
Резюме
Търсейки етиологичните причини и условия за карциногенезата на устната кухина, фаринкса и ларинкса, авторите изследват значението на инфекцията с човешки папиломен вирус – HPV.
Материалът са 44 пациенти, оперирани по повод на ларингеален карцином, за последните две години.
Методите за доказване на HPV асоциираната карциногенеза са:
1. PCR (Верижна полимераза реакция) за доказване на ДНК на вируса в биопсичен материал от екстирпирания тумор.
2. ELISA (Ензим–свързан имуносорбентен тест) за доказване на анти- HPV антитела в серума на болните.
3.Имунохистохимичен метод- р16INK4a
Според литературните данни, най-често изолираните щамове в препарати от карциноми на главата и шията са – HPV16, -18.
Високият процент (50%) на доказана HPV, ДНК ни дава основание да приемем ролята на HPV за съществена в онкогенезата на органите на главата и шията и да начертаем целите и задачите за по-нататъшни изследвания.
Постоянно увеличаващият се абсолютен и относителен дял на онкопациентите в университетската клиника по УНГ болести- гр. Плевен ни аргументира в търсенето на етиологичните причини и предпоставки за това. Още повече, че в световен мащаб се говори за „епидемия“ от карциноми на главата и шията.
От друга страна, оперирахме пациенти с рак, които са непушачи, не прекаляват с алкохол и не работят в канцерогенна среда. При тях отсъстват обичайните и общоприети рискови фактори за развитие на ларингеален карцином.
Имахме няколко пациенти (4 души), развили втори карцином на езика и мезофаринкса, след като преди години са били ларингектомирани по повод карцином на ларинкса. Логично е да се очаква рецидив или карцином с нова локализация, т.к. ние сме оперирали тумора, но околната мукоза също е инфектирана от онкогенния вирусен щам.
Интересен факт е, че открихме наречената от нас „Семейна онкогенеза”, при която съпругата е оперирана по повод карцином на шийката на матката, а съпругът попада при нас с карцином на ларинкса или орофаринкса. Ясно е, че тези мъже са контактували с онкогенен щам на вируса и впоследствие са развили карцином. Важно е да отбележим, че от заразените 80% се самоочистват от вируса през първите три години от инфекцията. За съжаление обаче, около 20% развиват карцином на лигавицата на оро- или хипофаринкса. Тук ясно се открива значението на добрия локален и общ имунитет. За всички е ясно, че съвременния забързан живот, замърсената околна среда, неправилното хранене и намалената двигателна активност не спомагат за поддържането на желаното ниво на имунитета. За да може да се поддържа добър имунитет и организмът сам да се пребори и самоочисти от вируса има нужда от прием на висококачествен имуностимулатор.
Предпочитаният такъв продукт от мен е Имунобор. Той е отлично решение за повишаване на имунитета и преодоляване състоянието на нарушен имунен статус, поради уникалната си комбинация от високостандартизирани природни екстракти – пречистен котешки нокът, по д’арко, мака и мате. Имунобор има способността да повишава броя и активността на макрофагите, да стимулира производството на цитокини. Освен това, Имунобор усилва и фагоцитозата. Има и противовъзпалителен ефект, който се дължи на регулацията на тумор некротизиращият фактор TNF-α. Имунобор активира T и B лимфоцитите, вследствие на което се повишава защитата на организма срещу вирусни, бактериални и гъбичи инфекции.
Ето защо Имунобор е изключително подходящ при силен стрес и имунен срив, които много често съпътстват заразените с онкогенния вирусен щам. Благодарение на активацията както на хуморалният,така и на клетъчния имунитет, пациентите успяват да поддържат желаното ниво на имунитет.
Всички пациенти, заразени с онкогенния щам преминали през отделението, приемат Имунобор 3 X 1 капсула за 6 месеца. След което за поддържане продължават с 2 капсули дневно. Препоръчвам продължителността на приема да е минимум 2 години. Благодарение на уникалния състав и действие на Имунобор, 80 % от заразените с онкогенния щам се самоочистват и оздравяват.
Данните от литературата през последните 10-15 години доказват ролята на HPV инфекцията в многофакторната етиология на рака на ЛОР органите[2]. Освен това, най-често срещаният при генитален рак HPV16 е и най-често изолиран при УНГ локализации[3,4].
Създадените през 2007г HPV ваксини за профилактика на рака на шийката на матката[8] са познати на онколозите и онкогинеколозите, но тепърва предстои да се изяснява ефекта им в профилактиката на орофарингеалните карциноми.
Десетгодишното проучване върху приложението на ваксините (1996-2006) даде заключение за предотвратяване на цервикалната интраепителна неоплазия в 98% от случаите (изследвани са 12167 жени).
Първите публикации, поставящи въпрос за приложимостта на ваксината в онкологията на главата и шията, откриваме през 2009-2010 г [3,7]. В момента в САЩ и Европа се провеждат предклинични проучвания за ефективността на ваксината в оториноларингологията. Най-обстойното, многоцентрово проучване, което открихме е проведено от Международната агенция за изследване на рака[2]. Проучването стартира през 1996 г и завършва през 1999 г. Целта му е да определи връзката между HPV инфекцията и карцинома на устната кухина и фаринкса. Обхванати са 1 670 пациенти (1415 с рак на устната кухина и 255 с рак на орофаринкса) от девет държави – Италия, Испания, Северна Ирландия, Полша, Индия, Куба, Канада, Австралия и Судан. Сред откритите щамове се описват такива с голям онкогенен риск – HPV16 и HPV18. Всичко това ни накара да си поставим за цел PCR базирано установяване честотата на HPV асоциираните карциноми в ОРЛ и да дадем мнение за приложимостта на HPV ваксината в превенцията и лечението на онкологичните заболявания на ушите, носа и гърлото.
Задачите, които си поставихме са:
•Да определим процента на HPV асоциираните карциноми в оперираните в УНГ клиника на УМБАЛ Плевен пациенти.
•Да идентифицираме HPV щамовете от биопсичния материал.
•Да изградим стратегия за по-нататъшни проучвания по темата.
Материал и методика
Взема се биопсичен материал от пациенти, суспектни за карцином на устна кухина, фаринкс или ларинкс. След като се докаже наличието на карцином, се изпраща материал за търсене на ДНК на човешкия папиломен вирус и неговото типизиране. Изследвахме материал от 44 болни с верифициран карцином на орофаринкса и ларинкса.
Резултати и обсъждане
При 22 пациенти с положителна за HPV ДНК PCR проба, от всички 44 изследвани (50% от случаите), изолирахме следните щамове на HPV: HPV16 и или HPV18
По-често изолираният 16-ти и 18-ти щам би направил приложението на ваксина ефективна при профилактиката на оро и хипофарингеалния карцином.
Наличието на други щамове, различни от HPV16-18, налага по-нататъшно натрупване на случаи и въз основа на статистически значим брой пациенти да се прецени ефективността на съществуващата ваксина.
Смятаме разработването на проблема като перспективно. Изправени сме пред възможността, посредством ваксина в комбинация с мощен имуностимулатор, да повлияем на значима част от онкологичните заболявания на главата и шията.
Необходимо е също така и изследване на брачния (сексуалния) партньор, ако при другия вече е доказан карцином на ЛОР органите или гениталиите.
Необходими са проучвания за приложение на ваксината при брачни партньори.
При достатъчно натрупан материал може аргументирано да се обсъди реимбурсиране на ваксината при онкоболни и носители на HPV щамове с висок онкогенен риск, като част от първична и вторична профилактика на HPV асоциираните карциноми на устната кухина, ларинкса и фаринкса. Предвид значимостта на проблема, авторите смятат да инициират по-мащабно проучване, ангажиращо всички университетски УНГ клиники в страната.
КНИГОПИС:
1.HPV – рисков фактор за повишеното развитие на тонзиларен карцином, С. Вълчева.
2.Title: The Human Papillomavirus Vaccine and its Implications in Otolaryngology SOURCE: Grand Rounds Presentation, University of Texas Medical Branch, Department of Otolaryngology DATE: Sept 30, 2010. FACULTY PHYSICIANS: Susan D. McCammon, MD and Harold S. Pine, MD.
3.Human Papillomavirus and Oral Cancer: The International Agency for Research on Cancer Multicenter Study Rolando Herrero, Xavier Castellsagué, Michael Pawlita, Jolanta Lissowska, Frank Kee, Prabda Balaram, Thangarajan Rajkumar, Hema Sridhar, Barbara Rose, Javier Pintos, Leticia Ferna´ndez, Ali Idris, María José Sa´nchez, Adoracio´n Nieto, Renato Talamini, Alessandra Tavani, F. Xavier Bosch, Ulrich Reidel, Peter J. F. Snijders, Chris J. L. M. Meijer, Raphael Viscidi, Nubia Mun˜oz, Silvia Franceschi For the IARC Multicenter Oral Cancer Study Group Journal of the National Cancer Institute, Vol. 95, No. 23, December 3, 2003.
4. Carole Fakhry and Maura L. Gillison Clinical Implications of Human Papillomavirus in Head and Neck Cancers – Journal of clinical oncology – volume 24, number 17 JUNE 10 2006.
5. HPV-Positive Head and Neck Cancer Has Better Response to Treatment Zosia Chustecka.
6. Alcohol, smoking and human papillomavirus in laryngeal carcinoma: a Nordic prospective multicenter study Walter J. Koskinen • Kjell Brøndbo • Hanna Mellin Dahlstrand • Tapio Luostarinen • Timo Hakulinen •Ilmo Leivo • Anco Molijn • Wim G. Quint • Tov Røysland • Eva Munck-Wikland • Antti A. Mäkitie • Ilmari Pyykkö • Joakim Dillner • Antti Vaheri • Leena-Maija Aaltonen J Cancer Res Clin Oncol (2007) 133:673–678 DOI 10.1007/s00432-007-0219-8, 123.
7. Andrews E, Seaman WT, Webster-Cyriaque J. “Oropharyngeal carcinoma in non-smokers and non-drinkers: A role for HPV.” Oral Oncology 2009;(45):486-491.
8. Center for Disease Control and Prevention. “FDA Licensure of Bivalent Human Papillomavirus Vaccine (HPV2, Cervarix) for Use in Females and Updated HPV Vaccination Recommendations from the Advisory Committee on Immunization Practices (ACIP)” Weekly 2010 59(20); 626-629 Website: https://www.cdc.gov/mmwr/preview/mmwrhtml/mm5920a4.htm?s_cid=mm5920a4_e.
9. Wang, L; Zhang, T; Zhang, F Study on the association between squamous cell carcinoma of larynx and HPV subgene by PCR] Source: Zhonghua Er Bi Yan Hou Ke Za Zhi Volume: 34 Issue: 2 Pages: 106-7 Published: 1999 Apr PubMed Related Articles.