Брой 6/2004
J. Boisson
Физиологичната чревна флора
Тънкото черво на човек в зряла възраст съдържа приблизително 1014 бактерии от над 400 различни видове и подвидове, с общо тегло 1-1,5 kg.
Полезните функции на физиологичната интестинална флора включват:
♦ потискане растежа на патогенните бактерии
♦ имуномодулаторна активност
♦ възстановяване на интестиналната флора след антибиотично лечение
♦ производство на смилателни ензими
♦ потискане на рота вирусите
Какво представляват пребиотиците?
За разлика от пробиотиците, които са живи микроорганизми, пребиотиците са несмилаеми въглехидрати, които стимулират растежа и активността на благоприятните за чревната флора бактерии (бифидобактериите и лактобацилите). Лактулозата (Дуфалак) е сред най-добре проучените несмилаеми въглехидрати, пребиотик.
Пребиотичен ефект
Лактулозата, активната съставка на Дуфалак, е синтетичен дизахарид с пребиотичен ефект.
Бактериите, чужди за дебелото черво, не могат да се задържат в него за дълго време. Чрез терапевтично и профилактично действие се постига задържането на тези бактерии в червата и подобряване на съществуващата интестинална флора.
Употребата на Дуфалак води до съществени промени в чревната флора дори и след преустановяване на нейното приложение. В резултат се увеличава продукцията на късоверижни мастни киселини, предотвратява се появата на потенциално токсични ароматни вещества, бактериалната уреазна активност и по този начин намалява продукцията на амоняк. Тези промени имат положително влияние върху средата и действат срещу вероятната токсичност на чревното съдържимо (напр. при лечение на портална системна енцефалопатия). Освен че участва в потискането на потенциално патогенните бактерии E. coli, clostridium и salmonella чрез бифидобактериите, Дуфалак участва и в редукцията на yersinia, shigella и rota viruses, както и на Candida albicans.
Пребиотичният ефект на Дуфалак има положително блияние върху редица заболявания, чиято патогенеза включва нарушена интестинална бактериална флора и нейните последици. Пребиотиците се използват за лечение на възпалителните заболявания на червата, както и за предотвратяване на образуването на камъни в жлъчката и появата на чревни инфекции. Този факт се подкрепя от резултатите в предклиничните изследвания. Друг важен протективен ефект е по отношение появата на карцином на дебелото черво.
Съществуват доказателства, че Дуфалак има положителен ефект и при случаи на атопия. Чрез прилагане на пробиотичния щам rhamnosus на лактобацилите е възможно да се намали честотата на поява на атопична екзема при податливи деца през първите две години след раждането. В допълнително изследване е установена по-ниска степен на бифидобактерии и лактобацили в чревната флора на деца, страдащи от алергии. Следователно нарушената микробиологична флора има отрицателно влияние върху активността на имунната система на организма.
Допълнителни ефекти на Дуфалак
Действието на пребиотиците е осмотично: водата се абсорбира в чревния лумен и фекалиите увеличават своя обем. Това стимулира чревния мотилитет и перисталтиката се ускорява. Основната индикация на Дуфалак е лечение на запек. В тънкото черво Дуфалак се превръща в късоверижни мастни киселини. Това понижава pH и по този начин се подпомага растежът на бифидобактериите.
Дуфалак намалява наличието на амоняк в червата, от една страна, чрез превръщане на NH3 б NH4+, чиито ниски стойности на pH подпомагат понижаването му, и от друга страна, чрез потискане на бактериите, образуващи амоняк. Фактът, че амонякът има токсичен ефект върху мозъка, обяснява ефекта на Дуфалак като терапевтично средство в случаи на чернодробна енцефалопатия.
Странични ефекти
Характерно за пребиотиците е увеличеното образуване на газове в червата, а теоретично съществува и риск от диария. Този проблем може да се реши с намаляване дозата на Дуфалак.
Предимства на Дуфалак
Дуфалак притежава редица предимства, които го правят особено интересно терапевтично средство:
♦ Меко и надеждно регулиране на изхожданията
♦ Лесен прием
♦ Подходящ и за новородени, деца, бременни и кърмещи жени
♦ Не води до привикване
♦ Не натоварва бъбреците
♦ Не натоварва коронарното кръвообращение
♦ Не притежава генотоксичност и мутагенност
♦ Не нарушава естествената чревна флора
♦ Подходящ за дълготрайна употреба