Брой 12/2004
Доц. д-р Александьр Куртев, дмн
Клиника по детска ендокринология, диабет и генетика, Катедра по педиатрия, МУ София
Необходимо е разграничаване на понятието наднормено тегло или свръхтегло повишено телесно тегло, включващо мускули, кости, мазнини и вода от затлъстяване, при което е налице повишено количество на телесни мазнини. Затлъстяването нараства драматично през последните десетилетия не само в страните с висок стандарт, но и в развиващите се страни, в които се консумират повече богати на въглехидрати храни. в САЩ от 15 % през 1980 до 50% понастоящем от населението са със затлъстяване. То е причина за 300 000 починали недоносени годишно; 25-30% от децата са засегнати, но не се диагностицират и лекуват.1
ОПРЕДЕЛЯНЕ НА ЗАТЛЪСТЯвАНЕТО
Момчета с над 25% телесна мазнина и момичета с над 32% телесна мазнина се приемат за пълни.2 Най-точно е определянето чрез рентгенов тест Dual Energy X-ray Absorptiometry (DEXA), но то се използва само в изследователски центрове. Практически приложим метод за определяне на телесната мазнина е чрез измерване дебелината на подкожната мастна тъкан на няколко места на тялото, т.нар. Калиперометрия.
В последно време индексът на телесната маса (Body Mass Index, BMI, kg/m2), е възприет като медицински стандарт за определяне на свръхтегло. Той обаче не може да диференцира повишеното съдържание на мазнини и мускули. Хора с масивна костна система и/или мускули спортисти, са с наднормено тегло, без да имат затлъстяване. При възрастни BMI 25-29,9 се приема за свръхтегло, а над 30 за затлъстяване.3 При деца и юноши BMI e полово и възрастово различен.
ПРИЧИНИ
Фактори за затлъстяване в детско-юношеската възраст
Променливи: недостатъчна физическа активност липса на редовни упражнения, заседнал живот (телевизия, компютри, компютърни игри); лош социално-икономически статус; начин на хранене прехранване, преяждане; психологични фактори негативни емоции, стрес, самота, скука.
Непроменливи: генетични фактори. Генетичното предразположение не е предопределение, съдба, но е важен рисков фактор. Затлъстяването е почесто при деца на родители с наднормено тегло и затлъстяване. Затлъстяването е комплексно метаболитно състояние, рядко като резултат на единични гени. Генетичните фактори взаимодействат с околната среда.
Ние не можем да променим нашите гени, но можем да променим нашето поведение!
Ендогенни причини за затлъстяване в детско-юношеската възраст:
Хормонални: хипотиреоидизъм, хиперкортицизъм, хиперинсулинизъм, псевдохипопаратиреоидизъм, хипосоматотропизъм.
Генетични синдроми: PraderWilli, Laurence-Moon/Bardet-Biedl, А№цт, Turner’s, Beckwith-Wiedemann, Sotos’.
ДИАГНОЗА
Определяне типа затлъстяване, разпределението на подкожната мастна тъкан жените натрупват мазнини около ханша (форма на круша), а мъжете по корема (форма на ябълка).
Обиколка на талията за определяне абдоминалното мастно съдържимо; предсказва възможните рискове, свързани със затлъстяването.
Рискова обиколка на талията: при мъжете над 102 см, при жените над 88 см.
Съотношение талия/ханш.
Добро съотношение: мъже 0,9 или по-малко; жени 0,8 или помалко. Съотношение 1 или повече рискова или опасна зона.4 Търсене на акантозис нигриканс, активни кожни стрии къси, широки, червено-виолетови. Изследване на сърдечно-съдовата система (кръвното налягане!) и очния статус.
ОГТТ с определяне на кръвната захар и инсулина изходно и поне на 60 и 120 минути; индекси HOMA (показва наличието на базален, изходен хиперинсулинизъм) и QUICKI (ревизиран QUICKI) също показател за хиперинсулинизъм, но само за научни разработки; изследване на кортизоловия ритъм и свободния кортизол в 24-часова урина, триглицериди, холестерол, HDL холестерол, LDL холестерол, пикочна киселина; ехографско изследване на надбъбреците.
ПОСЛЕДИЦИ ОТ ЗАТЛЪСТЯБАНЕТО
♦ Нарушен мастен статус висок холестерол (особено LDL), триглицериди, дислипидемия
♦ Хипертония
♦ Хиперинсулинизъм, нарушен глюкозен толеранс
♦ Метаболитен синдром
♦ Захарен диабет тип II
♦ Кардиомиопатии при затлъстяване, хипертония, ИБС
♦ Ортопедични усложнения genu valga, плосно стъпало, spondylolesthesis (болки в кръста), сколиоза и остеоартрит
♦ Нарушения в съня sleap apnoe
♦ Неалкохолна хепатостеатоза
♦ жлъчни заболявания -холелитиаза, карцином
♦ Pseudotumor cerebri
♦ Менструални нарушения
♦ Обриви, гъбични инфекции, акне
♦ Психични отклонения (депресии), нарушения в храненето, нарушен вид на тялото, ниско самочувствие.
47 млн. американци всеки четвърти (23%), имат метаболитен синдром, почти 30% от юношите са също с метаболитен синдром.56
Към тези критерии често се прибавят нарушена ендотелна функция и вазопатии. Всички те водят до атеросклероза и нейните усложнения в напреднала възраст инсулти, инфаркти и др.
ЛЕЧЕНИЕ
Методът на лечение зависи от степента и причините за затлъстяване, общия здравен статус и мотивацията за отслабване. Той включва комбинацията диета, дозирана физичесна антивност, промени в стила на живот и в някои случаи лекарства, понижаващи теглото.
Уназания за родителите
Контролирайте апетита на вашето дете. Ограничете количеството на висококалорийните и подсладените храни и осигурете здравословна диета със или с по-малко от 30% калории от мазнини. Ограничете гледането на телевизия и ползването на компютри и електронни игри. Поощрявайте физическата активност, вкл. и фамилната – туризъм, плуване, футбол, баскетбол и др.
Ленарствени средства, понижаващи теглото: само при подходящи индикации!
Понижаващи апетита, намаляващи абсорбцията, палиативни. Sibutramine (Meridia) и Orlistat (Xenical). Сибутраминът инхибира усвояването на серотонин, норадреналин и допамин. Orlistat, инхибитор на гастроинтестиналната липаза, блокира 30%
от мастната абсорбция. Да не се използва при малабсорбция или други гастро-интестинални проблеми.
Отслабването да бъде постепенно и продължително, в началото от 0,5 до 2 кг месечно. Рязкото и бързо отслабване води до нежелателни странични ефекти!
Телесният контрол трябва да продължи цял живот!