Брой 5/2000
Д-р А. Торосян
През средата на осемдесетте години във връзка с развитието на HIV-епидемията, усилените миграционни процеси, намаленото субсидиране на противотуберкулозните програми и други негативни фактори се установи, че епидемиологичните показатели на туберкулозата се променят в неблагоприятна посока.
В момента около една трета от населението на земята е инфектирано с Micobacterium Tuberculosis (МТ). Ежегодно заболяват около в милиона души, а умират около 2-3 милиона. По данни на СЗО за 1998 г. от общо 33 милиона души HIV-позитивни в света, около 40% са инфектирани и с МТ. В някои африкански страни 30% от туберкулозно болните са и HIVинфектирани.
Сред европейските страни с най-висока заболеваемост е Румъния: през 1997 г. тя е достигнала 104,4. Страните от Западна Европа са с ниска заболеваемост под 20. Изклкючение прави Португалия, която е в групата на страните със заболеваемост между 50 и 100.
Страните от Централна и Източна Европа и бившия Съветски Съкэз, които през последните две десетилетия претърпяват политически и социални преобразувания, са особено застрашени от туберкулозната пандемия и в повечето от тях тя значително нараства. От бившите социалистически страни най-благоприятна е ситуацията в Чехия, където заболеваемостта е спаднала от 16,8 за 1985 г. на 10,2 за 1997 г.
В нашата страна сьщо се установява неблагоприятна тенденция към увеличаване на заболеваемостта от туберкулоза. Докато през 1990 г. общата заболеваемост от туберкулоза е била 25,1, през 1998 г. тя достига 50.
Успоредно с влошаването на епидемиологичните показатели през последните петнадесет години зачестиха случайте с резистентни щамове на МТ към противотубeркулозните медикаменти. По данни на СЗО от общо 1,2 до 2 милиарда инфектирани в целия свят, около 50 милиона са инфектирани с резистентни щамове.
Този феномен не е ново явление. Той се региситрира за пьрви път през четиридесетте години, когато Стрептомицинът започва да се използва като монотерапия на туберкулозата. През петдесетте години въвеждането на комбинираните режими с добавяне на Изониазид и ПАСК дава възможност за преодоляване на това нежелано явление. Допълнителен фактор за ефективността на терапията е и стриктният контрол върху хода на болестта, чието лечение се провежда предимно в болници и специализирани санаториуми.
Откриването на Пиразинамида през 1952 г. и на Етамбутола през 1961 г. и особено въвеждането на новия и мощен противотуберкулозен медикамент Рифампицин през шестдесетте години повишават още повече ефективността на терапевтичните режими. Използването на ефикасни медикаменти, прилагани в адекватни дози и в подходящи комбинации, довежда до овладяване на туберкулозната пандемия.
През последните две десетилетия проучвания в различии райони на света установиха нарасващ брой случаи с доказана резистентност на МТ към противотуберкулозните медикаменти. Изнесоха се данни за много епидемиологични взривове. В повечето случаи се касае за пациенти с HIV-инфекция или на контингенти, живеещи в социални домове, приюти и пр.
За съжаление нерядко се регистрират вътреболнични заразявания, както на пациенти, така и на медицинския персонал.
Обикновено взривовете на мултирезистентната туберкулоза са свързани с висока смъртност и късно установяване на резистентността, което забавя и затруднява терапията.
Да припомним някои основни понятия:
– Първична резистентност се приема при пациент без анамнестични или други данни за предхождащо противотуберкулозно лечение.
– Придобита (вторична) резистентност се дефинира като резистентност при пациент, който е получавал предхождащо противотуберкулозно лечение поне за един месец.
– Мултирезистентност бе дефинирана като резистентност към Рифампицин и Изониазид едновременно със или без резистентност към друг туберкулостатик.
През 1994 г. СЗО и Международният съюз за борба с туберкулозата и белодробните заболявания поставиха началото на глобален проект за контрол на резистентността към противотуберкулозните медикаменти. Целта на проекта е да се уточни разпространението на резистентността в различните страни и райони на света с помощта на стандартизирани методи. В резултат на 4-годишно проучване на проблема се установи, че резистентността към противотуберкулозните медикаменти е повсеместна.
Установи се, че резистентността е резултат на точковидни мутации в даден щам, водещи до развитие на резистентност към определен антитуберкулозен медикамент. Туберкулозните бацили имат спонтанни и предвидими честоти на хромозомни мутации. Тези мутации не са взаимно свързани, т.е., резистентността към едно лекарствено средство не е свързана с резистентност към друго.
Честотата на спонтанното развитие на резистентност към Изониазид е 1 към 106, а към Рифампицин 1 към 108. В белодробната каверна могат да се съдържат до 109 микроорганизми, поради което е възможно сред тях да съществуват щамове, нечувствителни към един от двата медикамента. Честотата на спонтанните мутации, водещи до резистентност към Изониазид и Рифампицин едновременно е 1 към 10’4. Поради тази причина при правилно лекуван пациент на практика е невъзможно да се получи спонтанна резистентност към двата медикамента едновременно.
Неадекватната терапия обаче селекционира развитието на мултирезистентни щамове. В случайте, когато се касае за монотерапия, пропускане приема на един или повече медикаменти, субоптимални дозировки, недостатъчна резобрция или недостатъчен брой ефективно действащи лекарства в схемата, един предварително чувствителен щам на МТ може да развие мултирезистентност в рамките на няколко месеца.
В резултат на множество проучвания при пациенти с резистентни щамове са установени и най-честите рискови фактори: HIV-инфекция, анамнестични данни за предхождащо лечение с противотуберкулозни средства, пребиваване в организиран колектив, наличие на каверни, алкохолизъм и др.
За да може семейният лекар да се ориентира бързо и да реагира адекватно, нека припомним кои са най-честите причини, водещи до селекциониране на резистентни щамове.
1. Назначаване на неправилна схема на лечение при болен с белодробна туберкулоза (напр., използване само на 2-3 препарата в началната фаза на лечение на болни с новооткрита бациларна форма на белодробна туберкулоза с първична резистентност към Изониазид).
2. Добавяне само на един препарат в случай на неуспех от лечението и допълнително назначаване на едно единствено ново лекарство при болен с рецидив.
3. Нередовно осигуряване с противотуберкулозни медикаменти поради финансови затруднения и лошо функциониране на лекарствоснабдяването.
4. Недостатъчен контрол върху достъпа до противотуберкулозни медикаменти. Това е честа причина за самолечение и развитие на резистентност като резултат от неправилно комбиниране и дозиране на лекарствата. Повече от 80% от туберкулостатиците в света са свободно достъпни и контролът върху тяхното разпространение е трудно осъществим. Този проблем е особено актуален в нашата страна, където, напр., Тубоцин се използва масово и безразборно в амбулаторната практика.
5. Погрешно предписани схеми от страна на лекуващия лекар. По данни на изследване, направено в Индия, обхванатите 100 частно практикуващи лекари са предписали 80 различии терапевтични схеми, като повечето от тях са били неправилни и прекалено скъпи.
6. Недостатъчно сътрудничество от страна на болния при недостатъчна информираност на пациента или при болни с асоциално поведение: алкохолици, наркомана психично болни.
В крайна сметка проблемът до голяма степен е резултат от недостатъчна ефективност на досегашните антитуберкулозни програми. Смята се, че мултирезистентната туберкулоза е ятрогенно заболяване.
Лечението на болните с резистентна туберкулоза е много попродължително, по-токсично и около 100 пъти по-скъпо от това на болните с чувствителни щамове. Относителният дял на излекуваните е по-нисък и е налице голяма вероятност пациентът да остане заразен за дълъг период от време. Като се има предвид, че такива болни често не сътрудничат при осъществяване на лечението може да се очаква, че в бъдеще случайте с мултирезистентна туберкулоза ще зачестяват. Сериозната епидемиологична опасност, която представлява този контингент от болни, налага обединяване на усилията не само на медицинската общественост, но и на социалните структури на най-високо национално и международно ниво.