Брой 8/2000
Профилактика със Clexane в домашна обстановка
Проф. д-р Дамян Дамянов
Клиника по коремна хирургия, ДУБ “Царица Йоанна”, София
Рисковите фактори от общ характер, които могат да доведат до развитието на тромбоемболия, са възрастта, затлъстяването, обездвижването, наличието на варикозни вени, дълбоката венозна тромбоза (ДВТ) и ползването на контрацептиви. Други условия са сърдечната недостатъчност, някои онкологични и неврологични заболявания, инфарктът, ензимният дефицит, понякога бременността. в хирургията тя се свързва с намалената подвижност, анестезията, увреждането на тъкани и вени, продължителността на операцията, редуцираната фибринолиза.
Независимо, че това е едно често срещано заболяване, у нас не се прави профилактика. Защо? Нуждата от профилактиката й е доказана. ДвТ и РЕ са сериозни здравни проблеми. Изяснени са факторите, включващи пациентите във високорискови групи. С редовна профилактика случаите на ДвТ и РЕ могат да бъдат значително редуцирани, а превенцията е винаги по-добра от лечението.
Кои са причините за избягването на профилактиката.
Страхът от странични ефекти:
# Риск от кървене
# Спорна ефикасност при високорискови ситуации
# Неудобство за амбулаторно приложение, поради неколкократното дневно приложение и стриктния лабораторен контрол.
Когато предприемаме профилактика на тромбоемболизма у дома, трябва да знаем как да изберем подходящия медикамент. За целта трябва да се отговори на няколко въпроса:
Лесно ли се дозира?
Има ли нужда от лабораторен контрол?
Има ли риск от провежданата профилактика?
Доколко профилактиката е ефективна?
Удобен ли е препаратът и за амбулаторно приложение?
В момента в нашата амбулаторна практика се работи единствено с антиагреганти (Aspirin, Antistenocardin) и антикоагуланти (Sintrom).
Едно добро решение е препаратът Clexane. Неговата биологична характеристика показва, че времето на кървене е 41 сек, а АПТв 13 сек. фармакокинетиката му сочи, че бионаличността му е почти 100%, има полуживот 4,4 ч., абсорбцията му е пълна и без индивидуални вариации, продължителността на антиХа активността е 24 ч. Предимства на препарата са значително редуцираният риск от кървене, не подлежащите на мониторинг биологични характеристики, мощното антитромботично действие, почти 100% бионаличност, еднократната подкожна апликация за 24 ч.
Голямото предимство на Clexane е, че е удобен специално за амбулаторно приложение. По отношение на пациента, предимствата са, че е лесен за апликиране, дозировката е стандартна, няма риск от кървене, лабораторният контрол е минимален, а неговата ефикасност и безопасност са доказани.
Въпреки това какви са предпазните мерки и противопоказанията за прилагане на Clexane. За да се избегнат нежелани реакции, препаратът не трябва да се комбинира с други антитромботичнти медикаменти и НСПвС, както и да не се апликира мускулно. Противопоказания за приемането на Clexane са лекарствена чувствителност, дефекти на коагулацията, възможно неконтролирано кървене, остър бактериален ендокардит, хипертония, мозъчносъдо6и увреждания.
Сюхапе се прилага успешно при обездвижени пациенти след операция или травма, с дихателна или сърдечна недостатъчност, инфекциозно или ревматично заболяване, след исхемичен мозъчен инсулт. Стандартната доза е 40 тд/24 ч. референтна терапия при всички пациенти, независимо от телесното тегло.
При лечението на развита ДвТ Clexane намалява с 50% размера на тромба при стандартна доза 2 тд/кд 2 пъти дневно за 2 3 седмици.
При нестабилна стенокардия и нетрансмурален инфаркт на миокарда Сюхапе води до намаляване на смъртността с 20%, на случаите на миокарден инфаркт след нестабилна стенокардия с 25%. Стандартната доза е 1 тд/кд 2 пъти дневно за 2-8 дни.
След ортопедични операции домашната профилактика с Clexane на ендопротезирани (тазобедрена/колянна става) е 40 тд веднъж дневно за 25 дни до 40-ия следоперативен ден; при кориги
раща остеотомия на подбедрицата до края на гипсовата иммобилизация (3-ия следоперативен месец); при мултифрагментарни фрактури с/без оперативна интервенция до края на иммобилизацията (45 60 дни). При високорискова съдова хирургия (аортна аневризма, аорто-бифеморален байпас, TEA с „пач“ пластика, ампутация) домашната профилактика се провежда с 40 тд Сюхапе веднъж дневно за 7 дни. След онкологични операции се прилагат 40 тд Сюхапе веднъж дневно за 14 дни, а след общохирургични операции по повод на доброкачествени тумори 20 тд веднъж дневно за 7 дни.
Clexane е удобен за профилактика в домашни условия по 40 тд веднъж дневно за 14 дни при залежали се болни с ортопедична иммобилизация, исхемичен мозъчен инсулт, дихателна недостатъчност, сърдечна недостатъчност или ревматично заболяване.