Брой 10/2018
Д-р К. Дочева, дерматолог
УМБАЛ „Д-р Георги Странски” – Плевен
Psoriasis vulgaris е хронично рецидивиращо заболяване с типични кожни прояви, което влошава не само външния вид, а и качеството на живот на пациентите, като в някои случаи дори инвалидизира засегнатите. Поради хронично-рецидивиращия си характер заболяването е тежко бреме за пациентите, което води и до проблеми в тяхното социално функциониране. Липсата на дефинитивно излекуване допълнително угнетява пациентите още при старта на терапията, което обрича комплайънса и лечебният процес е сериозно затруднен. Псориазисът засяга 2-3% от популацията и то в работоспособна възраст. Засегнатите пациенти са с по-висок риск да развият скъпоструващи заболявания като диабет, хипертония, обезитет и психически заболявания в сравнение с основната популация. Тези специфични факти за заболяването задължава семейните лекари и специалистите да настояват и мотивират пациентите да се лекуват в името на терапевтичния, социален и дори макроикономически успех. Засегнатите от псориазис страдат от редица симптоми – болка, сърбеж, физически ограничения, смущения в съня и др., което резултира във влошено качество на живот, сравнимо с това при други тежки хронични заболявания като диабет, сърдечно-съдови и онкологични заболявания. Международната статистика демонстрира, че 125 милиона от световната популация в работоспособна възраст страда от псориазис1. Първите прояви на заболяването са концентрирани около 35-годишна възраст2. Обикновено при около 50-80% от пациентите кожните прояви на заболяването, т.нар псориатични плаки, са локализирани в скалпа или имат комбинирана локализация едновременно в скалп и тяло3.
Псориазисът засяга 2-3% от популацията в работоспособна възраст
Високият риск пациентите с псориазис да развият диабет, хипертония и обезитет от международната статистика4-6 са показани на фигура 2 .
Рискът от коморбидно развитие на други заболявания при пациенти с псориазис нараства право пропорционално на тежестта на псориазиса7
Patients with psoriasis risk
Необходимостта от лечение на псориазиса, въпреки че заболяването няма дефинитивно излекуване, води до разглеждане на терапевтичните възможности за общата практика, които да отговарят на следните изисквания – бърз ефект, удобно приложение, безопасност при продължителна употреба, най-висок комплайънс отстрана на пациента. Псориазисът се лекува системно и локално. Системното лечение се прецизира много строго и не е удачно за масово приложение в общата практика. Освен това, над 80% от пациентите са подходящи за локално лечение. От локалната терапия за псориазис златен стандарт, който отговаря на посочените изисквания, е стабилната комбинация от calcipotriol и betamethasone dipropionate (Daivobet Oint/ Gel).
Daivobet Oint/Gel е решение, което е с повишена ефикасност в сравнение с отделните компоненти на комбинацията. Единствено стабилната комбинация осигурява синергично действие на отделните компоненти при еднократно дневно приложение. Daivobet e лицензиран през 2002 г 8 и неговата ефикасност и безопасност при продължителна употреба са доказани при над 12 400 пациента. Антипролиферативният ефект на calcipotriol и антиинфламаторният ефект на betamethasone dipropionate се повишават, когато те са в комбинация, стабилна благодарение на специален патентован безводен вехикулум9,10. От друга страна, страничните ефекти на betamethasone dipropionate липсват, поради протекцията от calcipotriol11,12.
В последните години в дерматологичната практика се предпочита приложението на Daivobet Gel, поради удобството за пациента. Уникалността на вехикулума в случая се изразява в липофилността на гела. Засега това е единственият липофилен гел. Благодарение на своята липофилност, Daivobet Gel осигурява комфорт на пациента в участъците на сухите, сърбящи и лющещи се псориатични плаки. От друга страна лекарственият продукт се абсорбира бързо в рамките на 2-3 минути и няма нужда пациентът да изчаква, за да предотврати зацапване на дрехите или неприятното усещане за продължително омазняване. Това дава възможност Daivobet Gel да бъде приложен и сутрин, което е удобство за работещите социално активни пациенти. Daivobet Gel e удобен също и поради възможността да се прилага не само върху тялото, а и върху скалпа.
Терапевтичният успех се определя от правилната схема на лечение с Daivobet Gel. Тя се дели на 2 етапа – фаза на изчистване и фаза на поддържане. Фазата на изчистване продължава 4-8 седмици. Daivobеt Gel се нанася еднократно дневно на фин слой върху засегнатите участъци. Не се втрива, за да покрие добре псориатичната повърхност. След изчистване Daivobet Gel се прилага два пъти седмично само един път дневно минимум 52 седмици. Ако е необходимо нанасяне на Daivobet Gel в скалпа, косата се разресва докато е суха, за да паднат люспите, разклаща се добре флакона преди употреба, капва се капка Daivobet Gel на пръста и се прилага върху засегнатите участъци на скалпа. Оставя се да действа цяла нощ, след което на сутринта се измива. Миенето става като първо шампоана се втрива хубаво на местата, където е прилагано лекарството, оставя се няколко минути и след това се изплаква обилно. Пациентите трябва да измият ръцете си след процедурата.
Повишената ефикасност, бързото действие, високият профил на безопасност при продължителна употреба и удобството дават възможност Daivobet Gel да се използва широко в общата клинична практика при пациенти с псориазис.
Библиография
1) National Psoriasis Foundation. Statistics. 2014.
2) National Clinical Guideline Centre. Assessment and management of psoriasis. CG153 full guideline. 2012.
3) Papp 2007
4) Armstrong 2012.
5) Armstrong 2013a.
6) Armstrong 2013b.
7) Ni 2014. Figure adapted from Armstrong 2012, 2013; Ni 2014.
8) LEO Pharma, data on file
9) Glade 1996
10) Vissers 2004
11) eMC Daivonoex Ointment 2013
12) eMC Diprosone Ointment 2011