Брой 11/2018
Д-р Н. Георгиева, Доц. д-р Хр. Златанов
УНГ клиника, Военномедицинска академия – София
Въведение
Хроничният серозен отит (Otitis media with effusion – OME) представлява хронично негнойно възпаление на средното ухо, при което в кухината на средното ухо се задържа течност с различен вискозитет.
Това е най – често срещаното заболяване на ушите в детска възраст, което в голяма част от случаите се налага да бъде лекувано оперативно.
Засяга около 60-70 % от децата и има 2 възрастови пика – около 2 годишна възраст (когато децата започват да посещават ясли и детски градини) и 6 – 7 годишна възраст (започване на училище).
Може да бъде едностранен, но 2 пъти по-често засяга и двете уши.
Честотата му е еднаква и при двата пола.
Високата честота на това заболяване при децата се дължи на :
• анатомични особености – по-къса, с почти хоризонтален ход и с по-тясно отвърстие Евстахиева тръба (ЕТ); увеличена по размер аденоидна вегетация, блокираща фарингеалните остиуми на ЕТ.
• по-честите инфекции на горните дихателни пътища (ГДП) в детска възраст.
• недоразвит имунитет.
Клиника
Най-честият симптом е намален слух ( родителите забелязват, че детето увеличава звука на телевизора, не реагира на повикване). При повечето от тези деца се забелязват и симптомите на увеличена аденоидна вегетация (затруднено носно дишане, спане с отворена уста, хъркане).
В анамнестичен план родителите съобщават за алергии, чести боледувания от остри ринофарингити.
При прегледа се виждат помътнени и хлътнали тъпанчеви мембрани с ниво-течност зад тях, уголемена аденоидна вегетация.
Лечение
При пациенти с доказан ОМЕ винаги започваме с консервативно лечение, включващо назални деконгестанти и води за лаваж, антихистамини, имуностимулатори.
При липса на задоволителен резултат, потвърден и от функционалните изследвания, предлагаме оперативно лечение – едноетапно извършване на аденотомия с тимпанотомия (процедура, при която се пробива малък отвор в определена част на тъпанчевата мембрана, през който се аспирира намиращата се в тъпанчевата кухина течност) или тимпаностомия (в пробития отвор на тъпанчевата мембрана се поставя т.нар. вентилационна тръбичка или „макаричка“, която подпомага дренажа на тъпанчевата кухина).
За период от 5 години в УНГ – клиника на ВМА – София са оперирани 364 пациенти с едно- или двустранен хроничен среден отит на възраст от 2 до 9 години.
Според вида на секрета, аспириран след миринготомията, разделихме оперираните пациенти в 3 относително еднакви групи.
Проследихме пациентите за период от 1 година с контролни прегледи на 7, 14 и 30 постоперативен ден, на 3-ти, 6-ти и 12-ти месец.
На всяка контролна визита освен физикален преглед, провеждахме и горепосочените функционални изследвания за обективизиране на резултата.
Резултати
Процентът на пълно възстановяване е висок и при трите групи пациенти, но процентът на усложненията е значително по-висок при групата с тимпаностомия.
Усложненията, които наблюдавахмe при нашите пациенти са ранно изпадане на тръбичката или прекалено дългото й задържане и запушване на вентилационната тръбичка.
Други възможни усложнения са възпаление на външно/ средно ухо, незатваряне на тимпаностомния отвор/перфорация, тимпаносклероза, атрофия и/или ретрахиране на pars tensa на мембраната.
Друг критерий, по който сравнявахме трите групи е периодът на възстановяване – този период е значително по-голям при тимпаностомираните пациенти.
Изводи
Осигуряването на вентилация на средното ухо чрез премахване на обструкцията на ЕТ в епифаринкса (аденотомия) гарантира добри постоперативни резултати, независимо дали е поставена вентилационна тръбичка или не.
Процентът на пълно възстановяване при тимпанотомия и тимпаностомия е почти еднакъв, за сметка на това процентът на усложнения след тимпаностомия е три пъти по-голям.
Независимо от това, обаче, трябва да се има предвид, че макар и рядко, има случаи, в които поставянето на вентилационна тръбичка е неизбежно с оглед избягване на по-сериозни увреждания на слуха.
Заключение
Едноетапната аденотомия с тимпанотомия е бърз и сигурен оперативен метод за дефинитивно решаване на проблемите с обструкция на носното дишане и проблемите от страна на средното ухо в детска възраст.
Адрес за кореспонденция:
Клиника по ушно – носно – гърлени болести
Военномедицинска академия – София
бул. „Св. Георги Софийски“ № 3, ет.16
София 1606, България
Литература:
1. Gleeson М., Browning G., Burton M., Clarke R. Scott-Brown’s Otorhinolaryngo logy, Head and Neck Surgery, 7th Edition, 2008, Vol.3, p.3388- 3390
2. Alper CK, Bluestone CD, Casselbrant ML, et al. Advanced Therapy of Otitis Media;2000,p.17-20
3. Bluestone CD. Definitions, terminology, and classification. In:
Rosenfeld RM, Bluestone CD, editors. Evidence-based otitis
media. Hamilton (ON): BC Decker; 1999. p. 85–103.
4. Cummings CW, Flint PW, Haughey BH et al. Cummings Otolaryngology:
Head & Neck Surgery, 4th ed., 2005, ch. 133
5. Lalwani AK. Current Diagnosis & Treatment: Otolaryngology Head and
Neck Surgery, 2nd edition. 2008, LANGE. Chapter 49
6. Corbridge RJ, Hellier W PR.Essential ENT Practice.2001. p. 100-103
7. Corbridge R, Steventon N. Oxford handbook of ENT and Head and Neck
Surgery.2006. Ch.13