МЗ публикува обновеното фармако-терапевтично ръководство по гастроентерология, става ясно от правителствения сайт strategy.bg. Срокът за представяне на становища и предложения по проекта на наредба е 14 дни, тъй като общественото обсъждане на самия проект е проведено в 2 април – 1 май 2019 г. и в обновеното ръководство са приети и отразени всички постъпили предложения.
Проектът на фармако-терапевтичното ръководство за лечение на гастроентерологичните заболявания е съгласуван с експертния съвет по медицинска специалност „Гатроентерология“. Фармако-терапевтичните ръководства са част от терапевтичната стратегия, гарантирана от бюджета на Националната здравноосигурителна каса, с цел прилагането на единен терапевтичен подход при аналогични клинични случаи.
По данни на Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) гастроентерологичните заболявания заемат четвърто място като причина за смърт у нас за периода от 2000 г до 2014 г. като през 2014 г честотата на смъртните случаи се изравнява с тази на заболяванията на белия дроб. Голяма част от заболяванията на храносмилателната система водят до дисплазия и развитие на карцином, пише в мотивите към проекта.
Фармако-терапевтичното ръководство включва някои от гастроентерологичните заболявания, предимно тези, изискващи предимно фармакологично лечение. Изработени са въз основа на утвърдените Национални препоръки (консенсуси) за диагноза, лечение и проследяване на тези заболявания на Българското дружество по гастроентерология, гастроинтестинална ендоскопия и абдоминална ехография, Българска асоциация за изучаване на черния дроб и Българската асоциация за възпалителни чревни заболявания (2010 – 2015 г.).
Съвместими са с NICE, френските, холандските и германски ръководства. Утвърдените български препоръки (консенсуси) за диагностика и лечение на гастроентерологичните заболявания са основа на алгоритмите за диагностиката и лечението в болничната и доболничната помощ на НЗОК.
Проектът съдържа терапевтични схеми и алгоритми на лечение на заболявания на стомашно-чревния тракт с лекарствени продукти.