Сдружение „Разнообразни и равни“, чиято сфера на дейност е свързана с интеграцията на ромите, е настояло парамедиците да заместят медицинските сестри в центровете за спешна помощ. Това става ясно от направените от сдружението предложения по време на общественото обсъждане на проекта на Правилника за изменение и допълнение на Правилника за устройството и дейността на център за спешна медицинска помощ.
„В Правилника трябва да бъдат предвидени нарочни щатни позиции за парамедици. ЦСМП – София вече има богат и положителен опит в работа с тези специалисти. За да се предотврати недостигът на професионалисти по здравни грижи в болничната помощ, щатни места в ЦСМП, които понастоящем са за медицински сестри, да бъдат посочени като места за „Парамедик“ 3 -та степен, а в Правилника за устройството и дейността на център за спешна медицинска помощ да бъде упоменато и обучението на парамедици. Считаме, че предложеният Проект на Правилник за изменение и допълнение на Правилника за устройството и дейността на център за спешна медицинска помощ е необходимост и стъпка към включването на парамедиците като работна сила и потенциал в системата на здравеопазване в България. Също така се надяваме, че тази промяна ще бъде последвана от приемане на унифицирана Длъжностна характеристика за Парамедик 3-та степен и Парамедик 4-та степен, в която ясно са описани уменията, медикаментите, апаратурата и манипулациите, които да имат право да прилагат, а за 4-та степен – медикаментите и техните точни дози за прилагане“, пишат от сдружението.
В представянето си от „Разнообразни и равни“ аргументират предложенията си с пояснението, че от 2015 година полагат постоянни усилия за подобряване на взаимодействието между ромските общности и екипите в спешна помощ, подкрепяйки обучението на парамедици от общността, но заради недостатъчната регламентираност, според тях, на професията, не всички са останали в системата на спешна помощ.
МЗ отхвърля категорично предложенията. „Немедицинските специалисти – парамедици са включени като част от персонала, осъществяващ дейност в обхвата на медицинската специалност „Спешна медицина“ и като такива имат възможност да бъдат включени в почти всички видове екипи, които работят в състава на ЦСМП. Предвид това, на директорите на центровете за спешна медицинска помощ се дава възможността сами да утвърдят щатните си разписания, съгласно наличния персонал и възможностите за неговото попълване“, уточняват от здравното ведомство.
Предстои Правилникът за изменение и допълнение на Правилника за устройството и дейността на център за спешна медицинска помощ да бъде обнародван в държавен вестник.