Командироването на медици от училища и детски градини в болниците да става само при стриктно съблюдаване на разпоредбите на българското трудово законодателство и при зачитане на правата и интересите на работниците и служителите. За това настояват от медицинската федерация на КТ “Подкрепа”.
В писмо до здравния министър Костадин Ангелов, до кметовете, до шефовете на регионалните здравни каси и до болниците, където се лекуват пациенти с COVID-19, от синдиката настояват да бъдат защитени и трудовите права на медицинските работници. От браншовата организация споделят тревогата на Министерството на здравеопазването заради увеличението на хоспитализираните, както и подкрепят призива за оптимизация на медиците.
“Съгласно чл.118, ал.1 от Кодекса на труда (КТ) “работодателят или работникът или служителят не могат да променят едностранно съдържанието на трудовото правоотношение освен в случаите и по реда, установени в закона”, цитират от КТ “Подкрепа”.
“Неприложима към описаната в писмото на министър Ангелов житейска ситуация е и разпоредбата на чл.120, ал.1 от КТ, която регламентира изключение от забраната за едностранно изменение на трудовото правоотношение от страна на работодателя”, пишат от синдиката. Те обясняват, че е недопустимо в рамките на съществуващото трудово правоотношение, работодателят да прехвърли трудовите функции за друг работодател.
Командироването на медици от детски градини и училища не може да стане без тяхно съгласие. Необходимо е формиране на лична воля, подчинена на собственото разбиране за съпричастност, съвет и отговорност, при отчитане на личната преценка относно опасността за здравословното състояние на работника и на неговите близки, се казва в становището.
От синдиката предлагат алгоритъм за реализиране на призива отправен от Министерство на здравеопазването:
Болниците, които имат нужда от допълнителни кадри, да предоставят конкретна и изчерпателна информация за длъжностите, характера на работа, броя на работните места и конкретните условия на труд, вкл. разпределение на работното време, възнаграждение и други данни за своята необходимост. Тази информация да бъде обобщавана от Регионалните здравни инспекции и чрез тях да бъде сведена до знанието на директорите на всички лечебни заведения и кметовете на общини.
Тази информация да бъде предоставяна на всички медицински специалисти, които могат да отговорят на констатираните потребности. По своя преценка и в съответствие с личната си воля, медицинските специалисти, могат да решат да приемат предложението за временно изпълнение на работата в нуждаещите се болнични заведения.
Работата на медиците от детските градини и училищата в болниците в помощ на пациентите с COVID-19 може да бъде като неплатен отпуск. Задължително условие е сключването на трудови договори за допълнителен труд между тези болници и привлечените временно медицински специалисти, по реда на чл.111 или чл.114 от КТ. Само при тези условия, правата и интересите на работещите ще бъдат защитени действително и правоотношенията ще бъдат уредени съгласно изискванията на Кодекса на труда, поясняват от синдиката.
Настоящата кадрова криза е ярко доказателство за дългогодишната липса на адекватно отношение на държавата към работещите в системата на здравеопазването. Потвърждава се неотложната потребност от осезаеми мерки и действия, които да доведат до нарастване престижа на медицинските професии и създаване на предпоставки за справедливо и отчетливо мотивиране на заетите с упражняване на най-благородния труд – опазването на човешкото здраве, пишат от КТ “Подкрепа”.