Брой 7/2021
Д-р М. Методиева
СБАЛОБ „Зора“ – София
Милиони хора по света страдат от някаква рефракционна аномалия – миопия (късогледство), хиперметропия (далекогледство), астигматизъм и/или пресбиопия (т.нар.старческо далекогледство). Малко са тези, които имат „перфектно“зрение през целия си живот и не им се налага да ползват някакви корекционни средства.
Видове корекции на рефракционните аномалии:
1. Най-старото, безопасно, лесно достъпно и широко разпространено средство за корекция са ОЧИЛАТА. Те представляват оптичен инструмент, който служи за коригиране на зрението или за предпазване на очите от различни вредни фактори.
Има данни, че още от най-дълбока древност (Древен Египет) са се използвали различни примитивни методи за увеличение на предметите – кристали, изумруди и други.
Но първите очила се появяват в Европа и по-точно днешна Северна Италия.
Старинни очила очила от Средновековието
Съвременните очила – рамка с дръжки,които се поставят зад ушите са изработени през 1727 год. от английски оптик. Ок около 60 год. по-късно са изобретени очилата с бифокални стъкла, за да не се налага непрекъсната смяна на два чифта очила. Век по-късно са създадени и стъклата, коригиращи астигматизма.
Оттогава досега очилата непрекъснато се усъвършенстват в посока намаляване площта и дебелината на стъклата, изтъняване на рамките, комбиниране в един чифт на диоптрите за близко, средно и далечно разстояние.
Първоначално диоптричните стъкла са се изработвали от оптично стъкло, но поради редица недостатъци – много тежко, лесно се чупи и при големи диоптри изглежда неестетично, днес с напредването на технологиите се използват висококачествени пластмасови лещи за очила. Последните са по-леки, не се чупят, но поради ниската твърдост лесно се драскат.
Според предназначението си очилата могат да се разделят в няколко групи:
1. Очила с диоптър – за корекция на различни по степен късогледство, далекогледство, астигматизъм, кривогледство. Стъклата в зависимост от нуждите, могат да са сферични, цилиндрични, призмени или комбинации от тях. Особено актуални в днешно време са т.нар. прогресивни очила. При тях има плавно „преливане“на диоптрите за далечно, средно и близко разстояние, което не налага смяна на очила. Това ги прави много удобни и предпочитани. Всеки един от видовете диоптрични корекционни стъкла може да се комбинира и със слънцезащита.
2.Защитни очила
3.Слънчеви очила – вид защитни очила.
За предшественици на слънчевите очила се смятат опушените стъкла. Първите слънчеви очила са продадени през 1929 год. От особено голямо значение е качеството на пластмасата, от която са изработени затъмняващите в различна степен слънчеви очила. Тя трябва да не пропускат UV-лъчите. В противен случай, зад тъмното, но непредпазващо от UV-лъчите стъкло, зеницата се разширява и в окото попада по-голямо количество вредна, UV-нефилтрирана светлина, отколкото без очила. Така некачествените слънчеви очила, вместо да защитават очите, имат обратен ефект. Затова при избора на слънчеви очила, трябва да се обръща особено внимание на степента на пропускане на UV-лъчите.
4.Спортни очила
5. 3-D очила, видео-очила и шлемове
6.Телескопични очила – предназначени за слабозрящи пациенти с макулна дегенерация и други заболявания на ретината.
2.Контактни лещи – алтернатива на очилата, за корекция на зрението
Идеи за тях е имало още през 16-ти век, но първите изработени контактни лещи са през 19-ти век и са били от кафяво стъкло.
Контактните лещи представляват малки, фини кръгли лещи, изработени от прозрачен материал. Съществуват основно два вида – твърди и меки. Те се поставят директно в окото и са предпочитани по много причини.
Предимствата им са, че с тях могат да се коригират високостепенни рефракционни аномалии, големи разлики в диоптрите между двете очи, несъвместими върху очила. Естетически са за предпочитане, невидими са, осигуряват широк зрителен ъгъл, не се изпотяват, подходящи са за редица професии и за спорт. При някои очни заболявания са единствено средство за коригиране на зрението.
Недостатъци – изискват стриктна хигиена и повече грижи. Трудно се понасят при синдром на „Сухото око“, който е все по-често срещан при работа на компютър и/или видеодисплей. Финансово са по-натоварващи пациента. Изискват и допълнителни средства за съхранение и промивка-разтвор, контейнер. Не всеки се престрашава да си ги слага и/или трудно борави с тях. Неправилното им съхранение и употреба ги правят опасни за очите.
Контактните лещи се различават :
• по вид на материала , от който са направени, водо- и газопропускливост.
• от оптична гледна точка са сферични – за корекция само на късогледство или далекогледство, торични – за корекция на астигматизъм, бифокални и мултифокални – за корекция и на пресбиопия, асферични – ново поколение лещи, даващи по-ясен образ, поради коригиране на сферичната аберация на окото.
• Според режима на носене – еднодневни, едномесечни, тримесечни, едногодишни. Понастоящем в световен мащаб тенденцията е еднодневните лещи постепенно да изместят от употреба месечните. Така рискът от инфекции е по-малък и не се налага ползване на разтвор за съхранение.
• по радиус на кривината, и по диаметъра
• по цвят – най-често безцветни, или с различни цветове
• рисувани контактни лещи – използвани за терапевтични цели, след травми и изгаряния на очите или за забавления
• специални контактни лещи – за корекция на зрението на пациенти с различни роговични заболявания – кератоконус, кератоглобус, след травми, операции, възпаления и други, при които роговицата е силно ирегулярна.
• терапевтични контактни лещи – използват се след операции на роговицата, след повърхностни наранявания и др. Поставят се от лекар и могат да останат в окото максимум до 1 месец, след което се сменят с нови. С тях се спи и са показани до оздравяване на състоянието, наложило поставянето им.
3.Лазерна корекция
Това е процедура, чрез която се премахва зависимостта от очилата и контактните лещи. Работи се върху роговицата на окото като се променя нейната форма.
Още от 60-те години на миналия век са започнали първите опити за корекция на диоптри чрез въздействие върху роговицата. В началото на 80-те години е създадена лазерната технология за корекция на рефракционните аномалии. Третирането на роговицата става с т.нар. ексимерен лазер. Той работи с UV -светлина , която е студена и невидима за окото. Уникалното на този лазер е способността му да отстранява роговичната тъкан без последващи загряване, възпаление и цикатризиране на оставащата роговица. Това става благодарение на т.нар. процес на вапоризация – изпарение. Чрез него ексимерният лазер много прецизно отстранява предварително изчислено микроскопично количество роговична тъкан и така променя формата на роговицата за да позволи на светлинните лъчи да се фокусират върху ретината и да се получи ясен образ. При корекция на късогледство се премахва тънък слой в центъра на роговицата, а при далекогледство – в периферията.
Видове лазерни корекции:
• повърхностни – PRK, LASEK, Epi-LASIK
• ламеларна – корекция с изрязване на капаче ( flap), посредством специално острие – микрокератом – LASIK или чрез друг вид лазер, наречен фетосекунден (по-модерната и безрискова технология) – FemtoLasik
За да се предприеме премахване на късогледство, далекогледство и/или астигматизъм е необходимо пациентът да се подложи на обстоен преглед, с който да се установи дали очите му са здрави и подходящи за лазерна корекция. Обстойният преглед се извършва с високоспециализирана апаратура от най-висок клас, с помощта на която се определя точно вида и степента на рефракционната аномалия. Прави се ултра прецизна компютъризирана карта на роговицата, даваща пълна представа за нейната дебелина, кривина и биомеханика. Сканира се цялата оптика на окото, като се определя наличието на оптически несъвършенства на окото – т.нар. аберации.
Пациентите, подходящи за лазерна корекция са:
1. На възраст над 18 год.,
2. С някаква рефракционна аномалия – миопия,хиперметропия и/или астигматизъм
3. Да нямат промяна в диоптъра през изминалата 1 година.
4. Да имат реалистични очаквания, относно крайния резултат.
Не всеки пациент е подходящ за лазерна корекция.
Процедурата протича абсолютно безболезнено и бързо само с местна упойка, без да се налага болничен престой. След манипулацията има няколкочасов дискомфорт, дразнене от светлината и сълзене, след което се получава ясно виждане.
Днес всеки с някаква рефракционна аномалия – миопия, хиперметропия и /или астигматизъм може само за няколко минути да сбъдне дългоочакваната си мечта – да види света ясно, без помощта на очила или контактни лещи. Това вече е възможно – напълно безопасно и безболезнено с лазерна корекция.
Технологичният напредък прави лазерната корекция с ексимерен лазер, в съчетание с фемтосекунден – за направа на капаче ( flap) – една много прецизна, сигурна и с отлични и предсказуеми резултати манипулация.
Високотехнологична лазерна платформа с фемтосекунден и ексимерен лазер за осъществяване на една от най-модерните лазерни корекции, наречена FemtoLasik.
4.Корекция на рефракционни аномалии, посредством clear-lens exchange (отстраняване на собствената естествена леща от окото и подмяната й с изкуствена) с последваща имплантация на високотехнологична вътреочна леща.
Този тип корекция е възможна при всеки, независимо от степента на рефракционната аномалия. Но е по-подходяща за хора в пресбиопична възраст, които имат желание да станат независими от очила и/или контактни лещи както за далече, така и за средно и за близко виждане. При определени показания може да се приложи и при млади пациенти, които не са подходящи за лазерна корекция.
Извършва се стандартната операция за катаракта (старческо перде), без да е развита клинично такава, т.е. окото вижда 100 % с помощта на корекционно стъкло.
Тази операция се прави стандартно с ултразвук. Но може да се използва и фемтосекунден лазер, който извършва определени стъпки от операцията по отстраняването на естествената леща, така че след това да се постигне ултрапрецизна центрация на високотехнологичната вътреочна леща.
Видове вътреочни лещи за корекция едновременно на далекогледство и пресбиопия, миопия и пресбиопия с или без астигматизъм:
• Хидрофилни и хидрофобни
• Рефрактивни и дифрактивни
• Монофокални, бифокални, EDOF-с „удължен“фокус , мултифокални, с или без астигматизъм.
Монофокални – осигуряват ясно виждане без очила само на една дистанция – или само надалеч или само наблизо. Могат да бъдат с или без астигматизъм, с или без жълт филтър, който предпазва ретината от вредния син спектър на естествената светлина. Видове:
EDOF-лещи – с т.нар.“дълбок фокус“- осигуряват ясно виждане без очила надалеч и на средно разстояние – от 60 см – 80 см до 1 м (компютър, табло на кола, кухненски плот и др.)
EDOF – дифрактивна леща EDOF- рефрактивна леща
с астигматизъм
Мултифокални – осигуряват ясно виждане без очила надалеч, средно и близко разстояние. Могат също да са с или без астигматизъм, с или без жълт филтър.
Голямото разнообразие от вътреочни лещи налага много добро познаване на техните характеристики, предимства и недостатъци, за да може да се подбере точната леща за точния пациент .За всяко око може да бъде „намерена“подходящата вътреочна леща след като се извърши обстойно изследване с високотехнологична апаратура и най-вече търпеливо се изслуша пациента какви нужди и очаквания има той.
Днес офталмологията може да предложи разнообразни начини за корекция на всяка една рефракционна аномалия. А все по-растящите изисквания и очаквания на пациентите за количество и качество на зрение налагат непрекъснато усъвършенстване на методите за корекция, на апаратурата за диагностика и подбор и най-вече на лекарите, занимаващи с тях.