Брой 6/2022
Д-р М. Радева, Д-р А. Райчев
Резюме
Една от главните причини за слепота при хората в трудоспособна вързаст е диабетната ретинопатия [1-3]. Прогнозите са, че до 2045 година броят на диабетиците ще нарастне и ще бъде 10,9% от световното население [2]. Според Международната статистика 45,8% от хората са с недиагностициран диабет и заболяването се манифестира с усложнения [4]. Тези факти поставят въпроса за ранна неинвазивна профилактика на очното здраве при новодиагностицирани диабетици. За да се обхванат и вероятните недиагностицирани пациенти със захарен диабет е добре да се започне очна профилактика след 40 годишна възраст. За ранната профилактика на очното здраве се препоръват природни пигменти и антиоксиданти с доказан ефект в офталмологията. Такъв продукт е Ocolut CombiVGcaps. Съставките на Ocolut Combi VGcaps са астаксантин, проантоцианидин, лутеин и зеаксантин, които са с научнодоказан ефект.
Освен това те са с взаимно потенциращ се ефект. Наблюдавахме 10 пациента с диабетна ретинопатия и 6 с тромбоза на v. centralis retinae. И при двете групи пациенти след 12 седмици се установи подобрение на зрителната острота 2-4 реда от зрителната таблица. Като извод от наблюдението се оформи необходимост от включване на Entan VGcaps при пациенти с диабетна ретинопатия за максимална резорбция на хеморагиите.
Съдовата патология е основен проблем в клиничната практика на всички медицински специалности. В научната литература съдовите увреждания са една от водещите причини за смъртност. В офталмологичната практика едно от най-честите и тежки съдови увреждания е диабетната ретинопатия (ДР). Тя е и главна причина за слепота при хора между 20 и 74 годишна възраст. По статистически данни над 40% от диабетиците 15 години след установяване на заболяването развиват различни нарушения на ретиналните съдове, а при някои от тях това се наблюдава и доста по-рано. Диабетната ретинопатия (ДР) е едно от най-специфичните микроваскуларни усложнения при захарен диабет (ЗД) и е основната причина за слепота при хора в трудоспособна възраст [1–3]. ДР се развива в зависимост от продължителността на ЗД и контрола на гликемичните нива, се очаква това усложнение на диабета да прогресира с увеличаване на пациентите с диабет [1].
Според най-новите данни на Международната диабетна федерация от 2019 година, разпространението на ЗД в световен мащаб се оценява на 9,3% (463 милиона души) при възрастни от 20 до 79 години. Прогнозите са до 2045 година заболеваемостта от захарен диабет да нарастне до 10,9% (700,2 милиона души), което представлява глобална тежест за общественото здравеопазване [2]. Тревожен е фактът, че пациентите могат да останат безсимптомни, докато не започнат зрителните симптоми. В момента основният подход при диабетна ретинопатия (ДР) е насочен към ранно откриване, строг редовен контрол на глюкозните нива и проследяване на допълнителни рискови рискови фактори от страна на пациента. Активно лечение на ДР не се започва, докато не настъпят напреднали стадии на заболяването [3].
Ето защо в клиничната практика е добре да се търсят решения, подходящи още при диагностицирането на диабета, дълго преди да се е развила съдовата патология в ретината. В това се изразява ключовата роля на семейните лекари и офталмолозите от амбулаторните практики за специализирана помощ. Международната статистика убедително демонстрира тревожния факт, че до 45,8% от световното диабетно население се смята за недиагностицирано, като много от тях се диагностицират, след като вече са се развили усложнения на ЗД, когато увреждането на тъканите може да бъде необратимо [4]. За да се избегне този проблем е добре зрението да се профилактира след 40 годишна възраст. Възрастта в офталмологията е рисков фактор за доста очни заболявания. По тази причина в последните години възрастта за очна профилактика се подмлади и от 50 години вече вниманието на лекарите се фокусира върху 40 годишните пациенти. Счита се, че по този начин някои патологични процеси могат да се предотвратят и/ или забавят.
Все още има празнина за нови диагностични биомаркери и за активни лечения, които биха могли да се прилагат в ранните етапи на ДР, за да се предотврати по-нататъшно прогресиране на заболяването. Доказано е, че оксидативният стрес играе ключова роля в патофизиологията на ДР и е постулиран като връзка с определени биохимични процеси, които водят до възпаление, невродегенерация и микроангиопатия [5,6]. Използването на антиоксиданти доказано намалява прогресията на ДР при животински модели [7]. ДР може да се класифицира като преретинопатия, непролиферативна (НДР) и пролиферативна (ПДР). Преретинопатията е състояние при което на фона на диабет липсват данни за ретинопатия. Тези периоди са с различна продължителност. Профилактиката в тези етапи предпазва или забавя развитието на ретинопатия. Непролиферативната диабетна ретинопатия (НДР) се характеризира с микроаневризми, “сухи ексудати”, множество масивни хеморагии, нагъване и деформация на венозните съдове и интраретинални микроваскуларни аномалии.
Терапията на ДР е комплексна и включва медикаменти, панретинална фотокоагулация, витреоретинална хирургия, контрол на кръвната захар, серумните липиди и телесното тегло. За максимален контрол на съдовите усложнения при диабет се оформят няколко лечебно-профилактични посоки – профилактика на зрението след 40 годишна възраст, профилактика на диабетната ретинопатия чрез очна протекция веднага след потвърждаване на диагнозата захарен диабет (ЗД), коадювантна терапия на фона на вече развита ДР с цел забавяне на нейната прогресия и избягване на по-тежките съдови усложнения в заден очен сегмент. Базирайки се на научните доказателства за положителното влияние на антиоксидантите върху очното здраве се обръща внимание на природните пигменти и антиоксиданти, които са успешни в очната клинична практика. Най-важните очни пигменти и филтри са лутеин и зеаксантин.
Когато се касае за съдова патология обаче само те не са достатъчни. Богата научна документация при съдово-дегенеративна патология в офталмологията е налична за астаксантин и проантоцианидин. Лутеин, зеаксантин, астаксантин и проантоциандин преминават хемато-ретиналната бариера, което ги прави още по-специфични за очната практика. Тези природни пигменти и антиоксиданти се съдържат като пълна комбинация в продукта Ocolut Combi. Астаксантин в Ocolut Combi e в оптимално количество 2 мг. Той е най-мощният антиоксидант и не случайно се нарича „краля на каротеноидите”. Успешно преодолява възпалителните процеси в окото и в организма, стабилизира клетъчната мемрана и ограничава нейната пропускливост. Антиоксидантният капацитет на Ocolut Combi се повишава и благодарение на доказаната синергия между съставките. Проантоцианидин, който е в количество 50 мг в комбинация с лутеин 10 мг са с доказан синергичен ефект. Под лабораторен контрол проантоцианидин и лутеин са изследвани за техния антиоксидантен протективен ефект върху ретината. В допълнение към техния мощен индивидуален антиоксидантен ефект, комбинацията от лутеин и проантоцианидин показва допълнителна защита на ретиналните липиди от окисляване с 60% [8].
Личен опит
Повече от 5 години прилагам при своите пациенти Ocolut Combi при различна очна патология, като например астенопия, хемералопия, метаморфопсия, фотофобия и други субективни зрителни нарушения [9]. Наблюдавах проспективно за целите на лично убеждаване 10 пациента на възраст межу 55 и 68 г, средно 61,6 г. с диабетна ретинопатия. Важна цел за клиничната практика е да се прецени дали Ocolut Combi има ефект при ДР и съдови инциденти. Преди започване на терапия с Ocolut Combi са изследвани изходна зрителна острота и офталмоскопична находка. Пациентите приемаха Ocolut Combi в дозировка 2х1 растителна капсула след хранене. Направени са контролни прегледи след 4, 8 и 12 седмици. След 12 седмици при 100% от пациентите имаше подобрение на зрителната острота, което се демонстрира с 2-3 реда от зрителната таблица спрямо изходното положение.
При приблизително 20-40 % от пациентите се резорбират и част от кръвоизливите. Наблюдавах Ocolut Combi и при някои пациенти с очни съдови инциденти, а именно 6 пациента с тромбоза на v. centralis retinae. Дозировката на Ocolut Combi беше 2×1 растителна каспула след хранене дневно в продължение на 12 седмици. След 12 седмици се установи подобрено зрение, а именно 3-4 реда от зрителната таблица спрямо изходното положение. Изводите от наблюдението са, че Ocolut Combi е ефективен при диабетна ретинопатия и очни съдови инциденти. Зрението на пациентите се подобрява. Предвид прогресията на ДР е уместно Ocolut Combi да се приема постоянно. Прaви впечатление, че въпреки подобреното зрение при пациентите с ДР при 60-80% от тях не са резорбирани ретиналните хемораги. Следователно за максимален ефект е добре към терапията да се включи и Entan VGcaps, който да се приема успоредно с Ocolut Combi. Положителният терапевтичен ефект на Entan VGcaps при пациенти с диабетна ретинопатия и хипертония е доказан на микроструктурно ниво от чл.кор. професор Христина Групчева Х. и екип през 2014 г [10]. Допълнително основание за добавяне на Entan VGcaps към лечението на пациенти с диабетна ретинопатия е и неговият положителен ефект върху ендотелната дисфункция, която е налице при пациенти с диабет и хепертония [11].
Научните данни и личните наблюдения в очната практика при пациенти с диабетна ретинопатия показват, че Ocolut Combi e важен природен продукт за очно здраве, който е добре да се назначава още преди да са настъпили съдовите усложнения в ретината. Ако Ocolut Combi се назначава и при пациенти над 40 годишна възраст, ще се протектира зрението при безсимптомни все още недиагнностицирани диабетици. Необходими са още допълнителни наблюдения върху ефекта на комбинираното лечение с Entan VG caps и Ocolut Combi при доказана очна съдова патология.
Библиография
1. Yau, J.W.; Rogers, S.L.; Kawasaki, R.; Lamoureux, E.L.; Kowalski, J.W.; Bek, T.; Chen, S.J.; Dekker, J.M.; Fletcher, A.; Grauslund, J.; et al. Global prevalence and major risk factors of diabetic retinopathy. Diabetes Care 2012, 35, 556–564.
2. Williams, R.; Colagiuri, S.; Chan, J.; Gregg, E.W.; Ke, C.; Lim, L.-L.; Yang, X. IDF Diabetes Atlas 2019; International Diabetes Foundation. 2019. Available online: accessed on 13 March 2021
3. Wong, T.Y.; Sun, J.; Kawasaki, R.; Ruamviboonsuk, P.; Gupta, N.; Lansingh, V.C.; Maia, M.; Mathenge, W.; Moreker, S.; Muqit, M.M.K.; et al. Guidelines on Diabetic Eye Care: The International Council of Ophthalmology Recommendations for Screening, Follow-up, Referral, and Treatment Based on Resource Settings. Ophthalmology 2018, 125, 1608–1622.
4. Beagley, J.; Guariguata, L.; Weil, C.; Motala, A.A. Global estimates of undiagnosed diabetes in adults. Diabetes Res. Clin. Pract. 2014, 103, 150–160.
5. Brownlee, M. The pathobiology of diabetic complications: A unifying mechanism. Diabetes 2005, 54, 1615–1625.
6. Kowluru, R.A.; Chan, P.S. Oxidative stress and diabetic retinopathy. Exp. Diabetes Res. 2007, 2007, 43603.
7. Garcia-Medina, J.J.; Rubio-Velazquez, E.; Foulquie-Moreno, E.; Casaroli-Marano, R.P.; Pinazo-Duran, M.D.; Zanon-Moreno, V.; Del-Rio-Vellosillo, M. Update on the Effects of Antioxidants on Diabetic Retinopathy: In Vitro Experiments, Animal Studies and Clinical Trials. Antioxidants 2020, 9, 561.
8. Nakanishi-Ueda et al., 2006
9. Радева М., Райчев А. Приложение на Ocolut Combi при пациенти със субективни зрителни нарушения: GP news 2021 (7).
10. Проф. Д-р Х. Групчева, д-р Т. Маринова, д-р В. Иванчева, д-р Р. Тошев. Изследване на Entan върху съдовете на преден очен сегмент чрез ин виво конфoкална микроскопия: GP news 2014 (1)
11. Георгиев К. Роля на Entan за дългосрочно възстановяване и поддържане на ендотелната функция: GP news 2022 (4)
Адрес за кореспонденция:
Д-р М. Радева - Разград
e-mail: m.atanasova.bg@gmail.com