Брой 6/2023
Д-р С. Аптикадир, Д-р В. Ставрев д.м., FEBO, Проф. д-р Н. Сивкова д.м., FEBO
Катедра по Очни болести, Медицински факултет, Медицински Университет – Пловдив
Университетска Очна Клиника, УМБАЛ „Св. Георги“ – Пловдив
Острата исхемия на ретината, причинена от обструкция на централната ретинена артерия, е офталмологич-
ният вариант на остра церебрална исхемия. Това е спешно медицинско състояние, изискващо незабавно внимание (1). Състоянието се характеризира с внезапна загуба на зрение или загуба на зрително поле поради частично или пълно запушване на ретиналната артерия, което е безболезнено и драматично. В зависимост от местоположението на оклузията, тя може да бъде класифицирана в два различни типа: централна и клонова ретинална оклузия (2). Рисковите фактори, водещи до артериална оклузия на ретината, са подобни на тези, които увеличават риска от настъпване на мозъчен инсулт, а именно хипертония, диабет, предсърдно мъждене и т.н., които трябва да бъдат идентифицирани с цел предотвратяване на последващи съдови инциденти (1,3). Офталмоскопията е първата стъпка в поставянето на диагнозата, тъй като тя позволява да огледаме очното дъно и да определим настъпилите промени. Като следваща стъпка може да се проведе оптична кохерентна томография (OCT) и OCT-ангиография (OCT-A), които са по-съвременни и неинвазивни диагностични техники. Флуоресцеиновата ангиография, от друга страна, е стара и инвазивна техника (2,4,5). Съществуват няколко възможности за лечение на остра оклузия на ретинална артерия, които включват «консервативни» и инвазивни методи, като времето за започване на лечението е от решаващо значение (6,7). В случай на внезапна загуба на зрение, пациентите трябва незабавно да потърсят медицинска помощ в спешно офталмологично лечебно заведение. Смята се, че пациентите с оклузия на ретиналната артерия са по-склонни да страдат от инсулт или инфаркт на миокарда, така че препоръките се фокусират върху предотвратяването на по-нататъшни съдови инциденти (5).
Адрес за кореспонденция:
Д-р С. Аптикадир
Катедра по Очни болести, Медицински факултет,
Медицински Университет – Пловдив
4000, Пловдив
бул. „Васил Априлов“, 15А
Пълната статия е заключена за четене!
Статиите от новите издания на списание GP NEWS са заключени за четене. В сайта се публикуват само резюмета на статиите. По-долу е публикувана датата, на която ще бъде отключена цялата статия.
Ако желаете да прочетете цялото съдържание в статията преди датата на отключване, може да закупите онлайн книжният вариант на съответния брой, в който е публикувана статията.
Дата на отключване: 1 Юни 2025 г.