В момента се рестартира работата по проекта за изграждане на Протонен терапевтичен център, предстои в близките дни работна група в МЗ да търси решение на въпроса къде да бъде изграден той. Това заяви на дискусия по темата доц. Антон Тонев, съветник на министъра на здравеопазването.
От думите му стана ясно, че има осигурени средства по Плана за възстановяване и устойчивост в размер на 188 млн. лв., но засега спорът е дали центърът да бъде разположен в София или във Варна.
Създаването на условия за развитие на лечението с протонна терапия, което е най-модерното лъчелечение на пациенти с онкологични заболявания, са неразделна част от Европейския и Националния антиракови планове.
Протонната терапия е изключително щадяща по отношение на здравите тъкани и е най-подходяща за солидни тумори, които са локализирани в близост до чувствителна здрава тъкан и изискват високи дози радиация, както и за лечение на пациенти с неоперабилни тумори.
Протонната терапия е с доказана ефективност при лечението на много видове онкологични заболявания – както рак на гърдата, на простатата, на черния дроб, на белите дробове, на пикочния мехур, така и на лимфоми, на злокачествени тумори в детската възраст, както и при други ракови локализации – рак на тестисите, глава и шията, на стомашно-чревния тракт, колоректалния карцином, тумори на мозъка и гръбначния стълб.
Важно предимство на протонната терапия е приложимостта ѝ за лечението на деца с онкологични заболявания, като по-високата степен на точност на облъчването позволява използването на по-ниски дози радиация. Поради повишената чувствителност на развиващите се органи и системи в детския организъм е от изключителна важност да се сведе до минимум излагането на радиация на деца, което потенциално може да доведе до бъдещи странични ефекти.
Към момента българските пациенти и най-вече българските деца с онкологични заболявания нямат достъп до лечение с протонна терапия в България и в съседните ни страни. НЗОК заплаща големи суми за провеждане на такова лечение в лечебни заведения на територията на държави, членки на ЕС, ЕИП и Конфедерация Швейцария.
В Европа работят над 30 центъра за протонна терапия в 14 държави (Франция, Испания, Италия, Германия, Белгия, Великобритания, Русия, Швеция, Полша, Чехия, Австрия, Холандия, Дания, Швейцария), но няма протонни терапевтични центрове нито в България, нито в съседните Балкански страни – Румъния, Гърция или Турция.