Министърът организира среща за е-рецептите със заинтересованите страни.
Министърът на здравеопазването проф. Христо Хинков издаде заповед, с която се забранява износът на инсулинови медикаменти. Заповедта влиза в сила от днес, 2 ноември и ще важи до 31 декември 2023 г., съобщават от Министерството на здравеопазването.
Припомняме, за тази забрана вчера призова Комисията по здравеопазване в Народното събрание в лицето на нейния председател проф. Костадин Ангелов, а днес за същото призова и депутатът от ДПС Делян Пеевски.
В заповедта на министъра освен инсулини и аналози, със забрана за износ са и други понижаващи кръвната захар лекарства, както и антибиотиците, предназначени за системна употреба в детска възраст.
С оглед на зачестилите сигнали за липса на медикаменти в аптечната мрежа, Министерството на здравеопазването изиска справка от „Информационно обслужване“ АД за предписаните и отпуснати лекарствени продукти с електронна рецепта, информират от там.
Данните са изключително тревожни, като показват чувствително изоставане в броя на отпуснатите лекарствени продукти спрямо предписаните. За някои от тях изпълнението е 0%, 24% и 42%. Средният процент на изпълнение на електронните предписания е 59%, съобщават още от Министерството, с което потвърждават информацията, изнесена днес на пресконференция от председателя на БЛС д-р Иван Маджаров.
Основната цел на заповедта на министъра е да бъдат обезпечени нуждите на българските пациенти и да бъде преодоляна липсата или недостига на жизненоважни лекарствени продукти, посочват още от МЗ. Срокът за действие на забраната, както и конкретните лекарствени продукти са определени при стриктно спазване на принципа за пропорционалност, с цел опазване здравето на населението и при съблюдаване на забраната за произволна дискриминация или покрито ограничение на търговията между държавите, членки на Европейския съюз, уверяват още от ведомството.
В допълнение и във връзка с множеството запитвания, касаещи е-рецептата, от МЗ информират, че министър Хинков ще инициира обща среща между Българския лекарски съюз, Български фармацевтичен съюз, както и други заинтересовани организации. „Целта на срещата ще бъде в рамките на един конструктивен диалог да се потърсят механизми за преодоляване на различията на страните, засегнати в процеса и търсенето на консенсус в полза на пациента“, казват още от там.