Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за здравето, с който се гарантират правата на психичноболните пациенти, влезе отново в парламента.
Припомняме, че той беше изработен след шестмесечна работа от специално създадената в 49-тото Народно събрание Временна комисия за защита на правата на психичноболните пациенти и изготвяне на законодателни промени, в която влизаха депутати от всички парламентарни групи, и беше приет на първо четене, но „с отвращение“. Част от депутатите заявиха, че по-голямата част от промените нямат място в Закона за здравето, тъй като засягат социални дейности, а други възразиха срещу включването на неправителствените организации в текстовете.
Заради критиките председателката на Временната комисия Деница Сачева обяви в края на дебата, че след приемането на законопроекта на първо четене ще бъде оставен обичайният седемдневен срок за внасяне на предложения между първо и второ четене и веднага след изборите ще бъде направена работна група, в която още веднъж да бъде чуто мнението на всички специалисти.
С козметични промени законопроектът обаче беше внесен в 50-то НС от депутатите от ПП-ДБ 20 дни преди то да излезе във ваканция и вероятно да приключи окончателно работа преди новите предсрочни избори.
Три са становищата по него, получени до момента в Здравната комисия.
От „Системата ни убива“ настояват за отлагане на предложените изменения и допълнения и отварянето на по-широк обществен дебат, където да бъдат поканени всички заинтересовани страни и хората с доказан опит и дългогодишна практика в областта на психиатрията. „Нуждаем се от работещи мерки, с отсъствието на насилие. Защото винаги сме се борили за повече държава и по-малко нездрави интереси“, пише в становището на организацията.
От Сдружението на общинските болници също предлагат да се отложи разглеждането и приемането на законопроекта, който да бъде консултиран „със специалисти по правно-нормативен строеж и процесуално право, за да бъдат изчистени онези части от него, които биха довели до колизия с действащи кодекси и закони, респективно и до искания до КС“.
„В случай, че законопроектът бъде разгледан, то считаме, че същият следва да бъде отхвърлен по същество в този му вид“, казват от Сдружението.
От НЗОК пък заявяват, че нямат възражения, тъй като предложените изменения не са свързани с дейността на Касата.