Брой 12/2024
Д-р К. Пеев
УНГ клиника, УМБАЛ “Царица Йоанна – ИСУЛ” – София
Лимфаденопатията или аденопатията е често срещана находка по време на физикален преглед в практиката. Най-честата причина се свързва с възпалителен характер, но в малък процент от случаи-те се касае за неопластичен процес. Познаването на функцията на лимфните възли, локализацията, лимфният дренаж и етиологичните причинители са в основата за разбирането на проблема.
Етиологията на лимфаденопатията може да е причинена от вирусни, бактериални и по-рядко микотични причинители. Макар и по-рядко лимфаденит може да се дължи на лимфопролиферативно заболяване или метастатичен вторичен процес. За поставянето на диагнозата трябва да се снеме подробна анамнеза, локален статус и образни изследвания – ехография, КТ или ЯМР.
При неповлияващи се на лечение лимфаденити се налага провеждане на биопсия. Увеличените лимфни възли при деца обикновено са с доброкачествен характер и се асоциират с инфекция. Има изключения от правилото като хронични инфекции, злокачествено заболяване или автоимунни състояния.
При продължителност на лимфаденопатията (> 4 седмици), независимо от възрастта, неповлияване от консервативно лечение, генерализирана лимфаденопатия, мъжки пол и системни признаци (като напр. температура, нощно изпотяване, загуба на тегло, хепатоспленомегалия), е препоръчително провеждането на биопсия.
Адрес за кореспонденция:
Д-р К. Пеев
УНГ клиника, УМБАЛ “Царица Йоанна – ИСУЛ” – София
ул. „Бяло море„“, 8
1527, София
Пълната статия е заключена за четене!
Статиите от новите издания на списание GP NEWS са заключени за четене. В сайта се публикуват само резюмета на статиите. По-долу е публикувана датата, на която ще бъде отключена цялата статия.
Ако желаете да прочетете цялото съдържание в статията преди датата на отключване, може да закупите онлайн книжният вариант на съответния брой, в който е публикувана статията.
Дата на отключване: 1 Декември 2026 г.