Брой 9/2015
Доц. д-р А. Кънева-Ненчева, д. м.
Клиника по педиатрия и детска кардиология, Национална кардиологична болница – София
Артериалната хипертония (АХ) е водеща причина за болестност и смъртност при възрастни вследствие развитие на атеросклероза, съдови усложнения (коронарна болест и мозъчна съдова болест), сърдечна и бъбречна недостатъчност. В миналото АХ е считана за заболяване, засягащо възрастните. Редица епидемиологични проучвания в последните 3 десетилетия показват нарастваща честота на повишено артериално налягане (АН) при децата. Това от една страна се свързва с епидемията от затлъстяване, но от друга- с нарастващото осъзнаване на значението на ранното откриване и лечение на АХ (1,2). АХ в детската възраст често протича асимптомно и може да бъде пропусната от здравните специалисти Затова активното търсене, ранно откриване и лечение на АХ в детска възраст е залог за ефективна профилактика на сърдечно-съдовите заболявания през целия живот.
В детската възраст, АН, както и останалите витални показатели, търпят физиологичните промени, свързани с израстването, от новородено до 18-годишна възраст. За разлика от възрастните, тук липсва една нормална стойност. При определяне на АН при деца се използват персентилни таблици, които са съобразени с пол, възраст и са разделени в 7 групи, според ръста.
Измерването на артериално налягане при деца често е техническо предизвикателство. То трябва да става в спокойна обстановка, в седнало положение, след 5-минутна почивка. Измерването се извършва на дясна ръка с използване на подходящ по размер маншет. Ширината на маншета трябва да представлява 40%, а дължината – 80-100% от обиколката на ръката по средата между рамо и лакът. Това означава, че за детската възраст, от новородено до 18-годишен юноша, са необходими няколко размера маншети, като за ежедневната практика това са поне 3 размера (табл. 3). Измерването с по-широк маншет подценява, а с по-тесен- надценява нормалните стойности (3-6).
Измерването на АН в амбулаторни условия става неинвазивно по два начина – чрез аускултация с използване на анероидни манометри или чрез автоматични осцилометрични устройства. Процедурата изглежда доста опростена във високотехнологичната медицина на 21 век, но неточните измервания на АН или неправилната интерпретация на резултатите не са редки. Ключът за получаване на надеждни измервания на АН е правилно функциониращата и добре калибрирана апаратура (7). Създадените норми на АН при деца са базирани на аускултаторния метод с отчитане на тоновете на Коротков (4). Понастоящем все по-широко се използва осцилометричният метод на индиректно измерване на АН. При него се измерва средното АН, докато стойностите на систолното и диастолно АН се изчисляват по алгоритъм на производителя. Доказано е, че при осцилометричният метод измерените стойности са по-високи както за систолното, така за диастолното АН, със средно 13,2 ± 8,9 mm Hg за систолното 9,6 ± 7,6 mm Hg за диастолното АН.(9)
Как да използваме персентилните таблици?
1. Измерва се ръста на детето и по номограма се намира персентила за съответния пол и възраст.
2. Измерва се артериалното налягане (систолно и диастолно).
3. В персентилните таблици за АН съобразно ръста се намират стойностите за систолно и диастолно АН в 90, 95 и 99 персентил.
Дефиниция и класификация на артериалната хипертония в детската възраст.
Нормално АН се дефинира като систолно и диастолно налягане под 90 персентил за възраст, пол и височина.
Прехипертония – систолно и диастолно налягане между 90 и 95 персентил или АН над 120/80 mm Hg, но под 95 персентил за съответните възраст, пол и височина.
Артериална хипертония – при измерване на АН над 95 персентил. Тя се дели на 2 степени.
Първа степен АХ – систолно и/или диастолно АН между 95 и 99 персентил + 5 mm Hg за съответните възраст, пол и височина
Втора степен АХ – систолно и/или диастолно АН над 99 персентил + 5 mm Hg за съответните възраст, пол и височина.
За да се постави диагноза АХ на дете са необходими патологични измервания в 3 отделни визити.
Кога да се измерва АН при дете?
Препоръките на Европейското дружество по хипертония и американската кардиологична асоциация са за рутинно измерване на АН при всяка визита при деца над 3-годишна възраст (4-6).
КЛЮЧОВО ПОСЛАНИЕ
• Диагнозата на артериалната хипертония в детската възраст често се пропуска поради липса на симптоми
• Хипертонията се диагностицира на базата на специфични нормативи, включващи възраст, пол и височина
• Трите степени на хипертония са
Прехипертония
І ст хипертония
ІІ ст. Хипертония