Брой 2/2016
Д-р Н. Боянова
Дерматолог – МЦ ”Св. Антипа”, София
Визуализирането на сквами върху скалпа, в косата, или върху облеклото се счита за ненормално състояние често, наричанo пърхот, себореен дерматит, както и с множество други имена. Това състояние в общо популярната литература и публичното пространство по-често се нарича пърхот. В медицинската литература това състояние, често разбира се в по-тежка форма, терминологично се оформя като себореен дерматит. Исторически в медицината в тази връзка са използвани диагнози като Pityriasis simplex или Furfuracea. Всички тези имена, останали в една или друга степен в терминологията, всъщност реферират към едни и същи симптоми и сходен терапевтичен подход. Повече от 50% от възрастното население страда от пърхот, което говори, че той се оформя като висок социален фактор. За пърхот и себореен дерматит като директни и индиректни разходи през 2004 в САЩ са направени разходи на стойност 1,4 млрд долара. Изучаването на пърхота и себорейния дерматит се оказва по-важно, отколкото по принцип се смята, тъй като тези състояния, безобидни на пръв поглед, водят до психическа травма, ниска самооценка, негативно възприемане от обществото и др. важни социални аспекти за човека. Освен това, в тази област неотдавна е открит генома Malassezia, който се смята за главния етиологичен фактор за пърхот, себорея и себореен дерматит.
Пърхот
Пърхотът е безболезнено хронично състояние, което се появява, когато скалпът става сух или мазен и започва да отделя бели люспички мъртва кожа, която се задържа по косата и раменете. Дори и безболезнен, пърхотът може да бъде смущаващ за хората, които страдат от него. Наблюдава се лющене на кожата на скалпа. Може да има минимално възпаление. Това, което много притеснява пациентите е сърбежът. Като рискови фактори за появата на пърхот се посочват по-младата възраст, мъжкия пол, себорея, невропсихични заболявания, хормонален дисбаланс, нарушен имунитет и др.
Патогенеза
Скалпът непрекъснато произвежда клетки, така че кератинизациятя на клетките на скалпа е един нормален процес. При наличие на пърхот, клетъчният търновър е по-бърз от нормалния физиологичен клетъчен обмен. Свръхпродукцията на себум, респективно омазняването на скалпа, води до слепване на кератиноцитите и така се появяват познатите бели люспи. Пърхотът може да е симптом на заболяването себорея и себореен дерматит. Не случайно пърхот, себорея и себореен дерматит се разглеждат заедно.
Себорея
Представлява общо състояние на организма, което се проявява с нарушена продукция на себум от кожата. Себумът е с променен химичен състав и количество. Себорейните области се наричат зоните по главата и тялото, които са богати на мастни и потни жлези – лице (нос, чело, брадичка, бузи), окосмена част на главата, гърди, гръб – в областта между двете лопатки, аксили, ингвинални гънки.
Себореен дерматит
При себорейния дерматит симптомите са много по-тежки и ясно изразени. Освен лющене и сърбеж, вече е налице видим еритем и възпалителен вал. Себореен дерматит се проявява не само в скалпа, а и в останалите себорейни зони. Еритемът е видим около ушите, по врата, на носа и гръдния кош.
Етиология и патогенеза на пърхот, себорея и себореен дерматит
Установено е, че гъбичка от род Malassezia, която е условно-патогенен микроорганизъм, е причинител на тези заболявания. Тя е нормален обитател на човешката кожа и под въздействие на фактори като стрес, хормонален дисбаланс и промяна в мастната продукция, започва нейното размножаване. Открити са 12 вида от род Malassezia. Най-голямо клинично значение има вида Malassezia globosa, тъй като тя е липидо-зависим вид. Нуждае се от кожни липиди за растеж и развитие. Ето защо добра среда за нейното развитие са себорейните зони – скалп, лице, гърди и гръб. Malassezia е с висока липолитична способност. В резултат на липолизата се отделят наситени и ненаситени мастни киселини. Наситените Malassezia използва за своето размножаване, а отделените свободните мастни киселини – олеинова, азелаинова и др. причиняват дразнене, задълбочават възпалението на кожата на скалпа и тялото в себорейните участъци.
Лечение
Етиологичното лечение на пърхот и себореен дерматит е Zinc Pyrithione. Това е субстанция, към която все още няма равита резистентност. Важно терапевтично изискване е да се осигури продължителен контакт на Zinc Pyrithione с кожата. Такъв продукт, отговарящ на тези изисквания, е GinGira Zinc Pyrithione Spray. Продуктът съдържа Zinc Pyrithione в специален вехикулум – емулсия с хидро-емолиентно действие.
Zinc Pyrithione е химично съединение, което е почти неразтворимо във вода. Представлява две пиридин-производни хелатни връзки, свързани към цинка посредством кислородни и серни атоми. Има следните действия: антимикотично – премахва гъбичката M.globoza; противовъзпалително – успокоява раздразнената кожа; излющващо – премахва люспите; антисеборейно – подпомага постигането на нормалната себумна продукция. Zinc Pyrithione (ZPT) се проучва за точния механизъм на действие срещу Malassezia. Смята се, че ZPT променя генната експресия на гъбната клетка, препрограмира клетъчната мембрана, увеличава количеството медни йони, което води до потискане на протонната помпа в гъбичната клетка. Вследствие на това храненето на Malassezia се нарушава и постепенно нейните колонии намаляват. ZPT стимулира вътреклетъчен стрес и води до ерадикация на Malassezia. Според клиничните проучвания четири седмици след приложение на ZPT (GinGira Zinc Pyrithione Spray) при изследваните доброволци не се изолира Malassezia.
Освен колонизацията на Malassezia, клиничната ефективност на GinGira Zinc Pyrithione се потвърждава и чрез мониториране на възпалението на кожата.
От голямо значение за клиничната практика е специалната фармацевтична форма спрей-емулсия на продукта GinGira Zinc Pyrithione. Тя осигурява продължително контактно време със скалпа или другите кожни участъци, които се лекуват. Ние дерматолозите препоръчваме емулсията, защото е лека като консистенция. Елегантно нормализира водно-липидния дисбаланс в засегнатите участъци. И благодарение на това е подходяща както за сух, така и за мазен пърхот!
GinGira Zinc Pyrithione се прилага като етиологично лечение на пърхот, себорея, себореен дерматит, себореен дерматит при новородени, pityriasis versicolor, както и като допълващо лечение при псориазис и екзема.
За лечение на пърхот и себореен дерматит GinGira Zinc Pyrithione Spray се прилага ежедневно до отзвучаване на симптомите, след което по 2-3 пъти седмично за поддържане на ефекта. Може би тук е мястото да се отбележи, че GinGira Zinc Pyrithione Spray е безопасен при продължителна употреба.
За максимален ефект от голямо значение e GinGira Zinc Pyrithione да се прилага правилно. Целта е да се покрие целия скалп или друг участък от кожата на фин слой и в същото време равномерно.
GinGira Zinc Pyrithione Spray е надежден продукт в етиологичното лечение на маласезия-свързани кожни заболявания. Благодарение на специфичното си действие, уникалната фармацевтична форма и удобното си приложение, GinGira Zinc Pyrithione може да намери и по-широко клинично приложение в дерматологията.