Да бъде създаден консорциум между университетските държавни и частни болници за активно лечение в Пловдив и Медицинския университет, предлагат началникът на Клиниката по урология в МБАЛ „Пловдив“ и член на Комисията по здравеопазване в НС доц. Димитър Шишков и ректорът на МУ-Пловдив член-кор. проф. Стефан Костянев.
„Целта е да има комплексност както в обучението на студентите, така и в лечението на пациентите. Много се пръснаха специалистите по частни и държавни болници и не може само Университетска болница „Св. Георги“ да поеме абсолютно всичко като обучение на бъдещи специалисти по здравни грижи или лекари. Идеята е с това обединение да помогнем на младите хора за тяхното образование“, каза доц. Шишков.
Консорциумът ще бъде в полза на пациентите, тъй като медицинските специалисти ще могат да вземат участие в тежки операции в други болнични заведения. Така, според лекарите ще се намали и листата на чакащите пациенти и ще се повиши нивото на здравната помощ.
„Например само аз правя ортотопични процедури, никой друг. Колега прави лапароскопска хирургия и работи в „Каспела“, а във ВМИ няма такъв. Така аз ще му давам на него пациенти, а той на мен. И това е в името на пациента, а не на клиничните пътеки, тъй като пациентите със сигурност са попаднали в ръцете на най-добрите специалисти“, допълни доц. Шишков.
По думите му в последно време лекарите се сблъскват с много пациенти в късен стадий на заболяване, което не подлежи на интервенция. „Причината е, че в една болница пациентът е въртян по една и съща клинична пътеки в продължение на три години. След това той вече е с метастази и не може да бъде опериран радикално, така че да му се помогне“, поясни доц. Шишков.
Това щяло да се промени с консорциума, стига да са съгласили всички участници в процеса на обединение. Медиците имали принципното съгласие на Министерството на здравеопазването още от времето на приемането на поправките в Закона за лечебните заведения, в които залегна задължението на болниците да осигуряват комплексно лечение на пациентите.