Брой 2/2005
Б. Налбански, А. Налбански
СБАЛАГ „Майчин дом“, медицински директор: доц. д-р Н. Доганов, дм Катедра по акушерство и гинекология, рьководител: доц. д-р А. Димитров, дм
Резюме: Авторите споделят резултатите от лечението на хламидиалната инфекция с AZATRIL® при 85 пациентки с тубарен стерилитет, като отчитат резултатите от серолозичното изследване. Прилагайки своя схема за тримесечна перорална терапия с препарата, те отчитат незативиране на пробата в 57,6% от наблюдаваните от тях случаи. Този резултат им дава основание да препоръчат използването на препарата AZATRIL® (Балканфарма) при лечение на хламидиалната инфекция.
Хламидиалната инфекция представлява една от най-честите сексуалъно трансмисивни инфекции. В гинекологичната практика се приема, че Chlamidia trachomatis е важна причина за възникване на тазовата възпалителна болест и последствията от нея: тубарен стерилитет, ектопична бременност и хронична тазова болест поради оформянето на адхезивен синдром. Редица автори въз основа на сероепидемиологични изследвания са потвърдили връзката между прекараната хламидиална инфекция, салпингита и стерилитета12-3. Най-често инфекцията протича безсимптомно и персистира дълго време, което води до задълбочаване на тубарните увреждания.
Антибиотичната терапия при хламидиална инфекция в гинекологичната практика показва две основни тенденции: рутинна профилактика на всички пациентки и селективно лечение на пациентки с доказана хламидиална инфекция.
През последните години на пазара у нас съществува голямо разнообразие от различни антибиотици за парентерално и перорално приложение при наличие на хламидиална инфекция1. Отговорът на въпросите за това на кого, с какъв антибиотик, в каква дозировка и за какъв период от време да се прилага антибиотичното лечение не винаги е еднозначен.
Изискванията към препаратите, които се предлагат за лечение на хламидиалната инфекция, задължително трябва да бъдат съобразени със следните изисквания:
1. Да притежават необходимата клинична и бактериологична ефективност
2. Да проникват интерцелуларно
3. Да създават ниво на терапевтична концентрация, която да покрива целия биологичен цикъл на Chlamidia trachomatis, който е значително по-продължителен в сравнение с други микроорганизми
4. Да притежават добра поносимост и ниска степен на странични ефекти (гастроинтестициален дискомфорт).
Целта на настоящото проучване е да се добие представа за ефективността от лечението с препарата Azatril® (Балканфарма) при пациентки, лекуващи се по повод стерилитет.
Генеричното наименование на антибиотика Azatril® е azithromycin (азалиден макролиден антибиотик). Азитромицинът съдържа метилиран N-атом на 9-а позиция в лактонобия цикличен пръстен, което му придава свойства на слаба основа и осигурява неговата добра вътреклетъчна проникваемост.
Препаратът Azatril® проявява бактерицидното си действие чрез инхибиране синтеза на белтък в бактериалната клетъчна мембрана. Антимикробният му спектър обхваща Gram(+) аеробни микроорганизми, Gram(-) микроорганизми, анаероби, Т. pallidum, Chlamydia trachomatis.
След орален прием антибиотикът се разпределя бързо в тъканите (максимална плазмена концентрация се постига 2-3 часа след приема и е около 0,4 тд/1), като се концентрира във висока степен във фагоцитите и полиморфоядрените левкоцити, които го транспортират и освобождават на мястото на инфекцията. При това се поддържа динамично равновесие на концентрациите между вътреклетъчното и извънклетъчното пространство ефект на махалото. Изчисленият обем за разпределение на азатрила е 31 l/kg, което показва афинитета му към тъканите поради неговата липофилност.
Времето на полуелиминиране на препарата Azatril® достига от 2 до 4 дни, при което концентрацията на антибиотика спада с 50%. Свързването с плазмените протеини е около 20%. Метаболизмът на около половината от приетото количество азатрил се извършва в черния дроб чрез N-деметилиране, Одеметилиране, хидролиза и хидроксилиране. По-голямата част от антибиотика се излъчва чрез жлъчката, а останалото чрез урината и фекалиите.
Материал и методи
Проучването е осъществено в Клиниката по стерилитет и гинекологична ендокринология, СБАЛАГ „Майчин дом“, за период от 18 месеца. На лечение са подложени общо 85 пациентки с първично и вторично безплодие, на възраст между 25 и 38 години. При всички пациентки серологично беше доказано наличието на хламидийна инфекция.
При тези пациентки се проведе курс на перорална терапия с Azatril® по следната схема: 2 х 250 тд/дневно два часа след хранене от първия ден на менструацията в продължение на 4 дни. Курсът на приемането на препарата се повтаря в същата схема три последователни менструални цикъла.
След завършване на лечението при всяка пациентка беше извършено повторно серологично изследване за титър на антитела за хламидиална инфекция.
Резултати
След проведената антибиотична терапия с Azatril® (три последователни менструални цикъла) серологичното изследване за наличие на хламидийна инфекция показа отрицателен резултат.
Като цяло от всички 85 пациентки, подложени на перорална терапия с Azatril® в продължение на три менструални цикъла, терапевтичен резултат беше отчетен при 49 пациентки (57,64%).
Това наложи при неповлиялите се пациентки повторен тримесечен курс по същата схема за групите с титър от 1:64 до 1:256. Повторно лечение на неповлиялите се пациентки от групата с титър 1:32 не беше провеждано.
При шест пациентки въпреки проведената терапия не се установи промяна в титъра на антителата (7,05%).
По време на лечението с Azatril® не бяха наблюдавани странични ефекти като гадене, разстройство, главоболие или повръщане.
Заключение
Въз основа на получените резултати смятаме, че препаратът Azatril® представлява една разумна алтернатива за лечение на хламидийната инфекция, като профилактика срещу развитието на тубарен фактор и последващ стерилитет. Не е без значение и фактът, че препаратът се произвежда в България и е на изключително конкурентоспособни цени в сравнение с подобни препарати, произвеждани от чужди фирми и внасяни у нас. □
Книгопис
1. Борисов, Ил. Нов лекарствен подход при лечението на гениталните хламидиални инфекции. Азитромицин (Sumamed). Акуш. и гинекол. XXXVII, 3, 5862, 1998.
2. Налбански, Б. и кол. влияние на хламидиалната инфекция върху тубарната проходимост. Акуш. и гинекол., Volume 38 ISSN 0324-0959, 3, 22-24, 1999
3. Борисов Ил. и кол. Най-подходящи тестове за изследбане на хламидиална инфекция при жени със стерилитет. Акуш. и гинекол., Volume 38 ISSN 03240959,4,23-25,1999
4. Borovsky, М. The Results of Azitromycin Therapy of Chlamydial Infection of Uterine Cervix. Slov. Gynek. Porod., 6, 61-63, 1999