Брой 3/2023
Д-р Д. Транчева, гл. ас., д.м.
Факултет „Обществено здраве и здравни грижи“, РУ „Ангел Кънчев“, България
Полиомиелитът е инфекциозно заболяване, което се характеризира с възпалителни промени в гръбначния мозък, парализи, тежко протичащо и с висока смъртност. Няма етиологично лечение на полиомиелит. Единствено значение има навременната профилактика с полиовирусни ваксини. Профилактиката на полиомиелита в България се извършва чрез имунизация с противополиомиелитната ваксина на Сейбин в три приема – на 2-я, 3-я и 4-я месец след раждането. Реимунизация се провежда на 16 месеца и на 6-годишна възраст (1). Пандемията от Ковид-19 завладя и промени света. Вече трета година това е „новото нормално“. Човечеството е изправено пред предизвикателства, свързани с функционирането на националните здравни системи, справянето с кризисната ситуация и преодоляването на последиците в областта на общественото здраве (3). Актуалността и значимостта на темата се обуславят от факта, че имунизациите представляват важен инструмент за опазване здравето на населението и контрол на инфекциозните болести.
Съвременните ваксини са ефективни и ограничават възникването и разпространението на широк спектър от заболявания. Целта на настоящото изследване е да се проучи какъв е имунизационния обхват на населението с полиомиелитни ваксини в Русенска област през 2021 г. по време на пандемия от Ковид-19.
След направеното проучване се достигна до следните изводи: през 2021 г. нивото на обхващане със задължителни имунизации и реимунизации срещу полиомиелит в област Русе е по-ниско от предходните години като основна предпоставка за това се счита епидемичната обстановка в страната по отношение на Ковид-19.
Адрес за кореспонденция:
Д-р Транчева, гл. ас., д.м.
Факултет „Обществено здраве и здравни грижи“,
РУ „Ангел Кънчев“, България
ул. “Студентска”, 8
7017, Русе
e-mail: deniza3@abv.bg
Пълната статия е заключена за четене!
Статиите от новите издания на списание GP NEWS са заключени за четене. В сайта се публикуват само резюмета на статиите. По-долу е публикувана датата, на която ще бъде отключена цялата статия.
Ако желаете да прочетете цялото съдържание в статията преди датата на отключване, може да закупите онлайн книжният вариант на съответния брой, в който е публикувана статията.
Дата на отключване: 1 Март 2025 г.