Брой 11/2003
Д-р Л. Дамянов
В развитите страни инсултите са на второ или трето място сред причините за смърт и инвалидност. Смъртността от мозъчни инсулти в България е една от най-високите в света 265 на 100000.
Въпреки прогреса в лечението на исхемичните инсулти смъртността и инвалидността от тях остават високи. Има общо съгласие, че първичната профилактика на исхемичните инсулти е най-ефективната стратегия за намаляване на огромното икономическо време за семейството и обществото, което те представляват. Приема се, че около 80 % от инсултите могат да бъдат предотвратени с комплексна профилактика (Gorelick, R, 1994).
Първичната профилактика на исхемичните инсулти е насочена към повлияване на изменяемите рискови фактори (Рф) за тяхното възникване или към лечение на асимптомните исхемични нарушения на мозъчното кръвообращение (АИНМК). Идентифицирани са редица изменяеми Рф за исхемичен инсулт, които са обособени в две групи добре и по-малко добре документирани (Sacco, R. L. и съавт., 1997). Към добре документираните изменяеми Рф се отнасят артериалната хипертония, тютюнопушенето, захарният диабет, асимптомните каротисни стенози, хиперлипидемията и предсърдното мъждене (Goldstein, L. в. и съавт., 2001). Към по-малко добре документираните изменяеми Рф се причисляват затлъстяването, физическата неактивност, злоупотребата с алкохол, непълноценното хранене и други.
Интервенционни проучвания показаха, че антихипертензивното лечение понижава риска от мозъчен инсулт с 38 % (Chalmers, J. и съавт., 2000). Освен това антихипертензивното лечение с АСЕ инхибитори (SECURE) и с дихидропиридинови калциеви антагонисти от трето поколение (ELSA и PREVENT) забавят прогресирането на асимптомната каротисна атеросклероза у болни с артериална хипертония (Pitt, в. и съабт., 2000; Lonn, Е. и съавт., 2001; Zanchetti, А. и съавт., 2002). Тези медикаменти вероятно упражняват антиатеросклеротично действие. Статините, които също забавят прогресирането на каротисната атеросклероза (Kurata, Т. и съавт., 2001), намаляват риска от исхемичен инсулт с 31 % (Blauw, G. J. и съавт., 1997).Тяхното комбиниране с АСЕ инхибитори или с някои калциеви антагонисти може да засили антиатеросклеротичните ефекти на тези медикаменти.
При лицата с АИНМК, идентифицирани с релевантни невропсихологични тестове, ултразвукови и невроизобразяващи методи, е необходимо енергично лечение на всички Рф. Провежда се и продължителна невропротекция. Средство на избор за дълготрайно невропротективно лечение е „Кавинтон“. Медикаментът повлиява ключовите звена на исхемичната каскада и има благоприятни ефекти върху мозъчната хемодинамика и метаболизъм. Ефективността му при исхемични нарушения на мозъчното кръвообращение е доказана с редица клинични проучвания.
Комплексната първична профилактика на исхемичните инсулти с модифициране на Рф, с вазопротекция и невропротекция е надеждна стратегия за осъществяването й.Успехът на първичната профилактика в голяма степен зависи от мотивираното участие на застрашените от инсулт при нейното провеждане.