Брой 4/2003
Д-р. Й. Савов
Острите екзогенни интоксикации в детската възраст са сериозен медицински проблем, изискващ адекватно и своевременно лечение. Токсикологичният травматизъм в детската възраст заема водещо място сред причините за хоспитализация и смъртност в тази възрастова група (от 0 до 18 години). Доброто познаване на етиологичните причини и клиничната картина са в основата на своевременното поставяне на правилна диагноза, което от своя страна е решаващо за провеждането на адекватно лечение. За да диагностицираме остро екзогенно отравяне по време на доболничния етап на обслужване на пациента трябва да помним, че навременната и правилна диагноза винаги се основава на снемането на пълна анамнеза и на обстойния преглед на пациента.
Острите отравяния са внезапно настъпващи състояния, характеризиращи се с разнообразна клинична изява в зависимост от погълнатата отрова. Общото между всички е остро настъпващата промяна в здравословното състояние на детето (нарушение на съзнанието, сънливост, гърчова симптоматика, възбудено състояние и т.н.), която не може да се обясни с друго предхождащо или съпътстващо заболяване.
По-малките деца обикновено биват заварвани от родителите си да си играят със случайно намерени лекарства или с лекарства от домашната аптека с разпилени таблетки около тях и/или в устата им. При по-големите деца при целенасочен разпит се установява наличие на конфликт в последните седмици било то в училище, в семейството или в приятелския кръг. Това може да ни насочи към евентуален опит за самоотравяне. Ходенето на „купони“ или празненства по различии поводи са „другото място“, където често настъпват остри отравяния (най-често алкохолни).
При преглед обикновено се установяват разнообразни отклонения: нарушения в координацията, походката, фините движения, съзнанието, сърдечната дейност, дихателната дейност и др. Проявата им зависи от отровата и времето, изминало от предполагаемото й приемане до прегледа. Не бива да забравяме, че ако инцидентът е настъпил кратко време преди момента на прегледа е напълно закономерно и да не се открият никакви клинични прояви: такива ще настъпят по късно, а това налага задължително хоспитализиране и наблюдение на детето в специализирано детско токсикологично отделение. По-големите деца често са негативни и не желаят да сътрудничат по време на прегледа, а нерядко и умишлено се опитват да заблудят лекаря.
При първоначалния контакт с пациента е изключително важно да се събере информация за:
• времето на настъпване на отравянето;
• видът на погълнатата отрова (включително и какви лекарства се съхраняват в домашната аптека);
• хранило ли се е детето преди или след инцидента;
• Повръщало ли е и какво е повърнало до момента на прегледа.
Установяването на достатъчно основателни анамнестични и обективни данни за евентуално настъпване на остро екзогенно отравяне задължава общопрактикуващия лекар да окаже адекватна първа помощ, след което непременно да насочи пострадалото дете за преглед, консултация или хоспитализация към специализирано токсикологично детско отделение.
В заключение трябва да напомним, че всяка манипуляция или отказ от такава в доболничния етап на обслужване на дете с остро отравяне е необходимо да се документира и да се извършва след писменото съзласие на родителите или настойниците на пациента. Отказът от транспортиране до специализирано токсикологично звено също трябва да се документира и подпише от родителите. Познаването на токсикологичната патология в тази възрастова група и целенасоченото събиране на амнамнестични данни, както и щателният първичен преглед са от изключителна важност за снижаване на токсикологичния травматизъм в детската възраст. Адекватното диагностициране на острите отравяния в детската възраст и правилната организация на доболничната спешна помоиц от ОПЛ са залози за качествено медицинско обслужване на този контингент.