Брой 3/2000
Д-р Дийпак Чопра
Аюрведа води началото си от Индия от преди повече от 5000 години. Аюрведа произлиза от корените на санскритските думи Аюр, което значи живот и Веда – знание или наука. Ето защо Аюрведа се превежда като “наука за живота”. Възможен е и друг, по-точен превод – “знание за продължителността на живота”.
В древната индийска ведическа традиция най-важната сила, лежаща в основата на цялата природа, е интелигентността. Всемирът не е “енергийна супа”; той не е просто хаос. Съвсем точното подреждане на нещата в нашия свят, най-вече удивителното съществуване на ДНК говори за изключителното присъствие на интелигентност в природата.
Клетката е интелигентна. Нещо повече – нейната интелигентност се намира на ниво, по-дълбоко от това на молекулите й.
Според Аюрведа, нашето тяло знае кое е добро и кое лошо за него; природата е създала правилните инстинкти у нас още с раждането ни. Щом веднъж започнем да забелязваме и да се подчиняваме на тези присъщи нам тенденции, ще открием, че нашата физиология е способна сама да постигне баланс с минимално усилие от наша страна. Изключително малки дисбаланси в нашата система посяват семената на бъдещи болести, докато запазването на баланаса може да ни осигури идеално здравословно състояние. Водещият принцип в Аюрведа е, че умът упражнява най-дълбокото влияние върху тялото, а липсата на болести зависи от контакта с нашето собствено осъзнаване, от довеждането му в баланс, а след това и проектирането на този баланс в тялото.
Идеалът за идеалното здраве зависи от идеалния баланс. Всичко, което ядете, говорите, мислите, правите, виждате и чувствате въздейства върху цялостното състояние на баланса. На пръв поглед изглежда невъзможно да контролирате всички тези различни действия. Но като се придържате към специфични за типа тяло диети, упражнения, ежедневна и сезонна програма, вие можете да коригирате огромното множество дисбаланси, съществуващи в момента във физиологията ви и да предотвратите онези, които биха могли да се появят в бъдеще.
Даттешвара Дев
• При простудни състояния Аюрведа препоръчва инхалации с джинджифил – една чаена лъжичка сух джинджифил се поставя в литър кипяща вода и парите се вдишват. Добро въздействие има и чаят от джинджифил – 1/8 чаена лъжичка сух джинджифил (т.е. една щипка) се прибавя към чаша гореща вода и се подслажда с пчелен мед.
• Доста аюрведични способи могат да регулират затлъстяването, от които най-простият е да се пие смес от 1 супена лъжица ябълков оцет и 1 чаена лъжичка мед, разтворени в чаша топла вода рано сутрин и вечер преди лягане.
• При безсъние Аюрведа препоръчва:
1. Да се пие чай, приготвен от 1/4 чаена лъжичка настъргано индийско орехче на чаша вода (200 мл).
2. Преди лягане да се пие чаша горещо краве мляко, подсладено с мед.
3. Да се пие чай от лайка – една супена лъжица лайка на чаша вода (200 мл).