Брой 4/2001
Д-р Е. Станкова
Доц. Д-р Е. Хубенова
Острите корозивни отравяния са сравнително места за нашата страна и изключително тежка патология, която води до сериозно и продължително инвалидизиране на пациентите. Широкото разпространение и лесният достъп до концентрирани неорганични киселини и основи и значимите здравни и социални проблеми, които възникват в резултат на случайното или умишленото им поглъщане, поставят въпроса за бързото и адекватно терапевтично поведение и за мястото и ролята на общопрактикуващия лекар.
Представяме накратко основните принципи на поведение в доболничния етап на този вид остри екзогенни интоксикации, което е от особено значение за протичането и изхода им.
ЕТИОЛОГИЯ И ПАТОГЕНЕЗА
Корозивните отравяния възникват при умишлено или случайно (най-често в резултат на неправилно съхранение) поглъщане на киселини (рН<3.7), основи (рН>7) или някои по-рядко срещани концентрирани химически вещества като амоняк и други. Основните клинични прояви са резултат на коликвационна (при основите) или коагулационна (при киселините) некроза на тъканите и органите, влезли в контакт с ноксата. Аокализацията и размерът на уврежданията определят и тежестта на отравянето.
Най-често уврежданията засягат областта на естествените стеснения на хранопровода, пилораи антрума на стомаха, като в зависимост от тежестта им се наблюдават четири степени на корозивна интоксикация (от хиперемия и оток на епитела при I степен, до тежки пенетриращи некротични увреждания при IV степен). Ранното диагностициране степента на увреждането е изключително важно за определяне поведението на лекаря и изхода от интоксикацията. Това обаче, не е проблем на доболничното обслужване на пациента и може да бъде осъществено само в специализирано болнично заведение в резултат на съвместните усилия на токсиколог, хирург, ендоскопист, рентгенолог и реаниматор.
КЛИНИЧНА КАРТИНА
Клиничната картина на острото корозивно отравяне се владее от:
1. Шоков синдром, место комбиниран травматичен и хеморагичен, особено тежък в първите часове след настъпване на отравянето:
- Болка;
- Срив в хемодинамиката.
2. Локални корозивни увреждания, локализирани по лигавицата на устната кухина и оттук по целия „път“ на отровата. важно е да се отбележи, че липсата на увреждания в устната кухина не изключва тежки, животозастрашаващи поражения в по-долните отдели на аастро-интестиналния тракт хранопровод и стомах. Основните симптоми са:
- Повишена саливация;
- Оточна устна лигавица с некротични промени;
- Гадене и повръщане (понякога на хематинни материи или кръв);
- Хематемеза, мелена;
- Дрезгав глас в резултат от оток на гласните връзки и увулата;
- Нарушено (затруднено) преглъщане;
- Болка в устата, при преглъщане, зад гръдната кост, в епигастриума и дифузно в целия корем.
Диагностично-лабораторният комплекс, който е предмет на дейност на лекарите от специализираното болнично заведние и не засяга поведението на общопрактикуващия лекар, включва:
1. Хемограма Hb, Hct, Leuc, РУЕ;
2. Ro-sc./gr. pulmo, cor et abdomen (латерография) за нива/свободен газ;
3. Ранна ФГС до 24-ия час от поглъщането на отровата;
4. Ехография на коремни органи;
5. Консултация с УНГ-специалист;
6. Консултация с хирург;
7. Специфични изследвания и консултации, в зависимост от конкретното състояние на пациента.
УСЛОЖНЕНИЯ
Те биват ранни и късни.
1. Ранни усложнения са:
- перфорация с последващ медиастинит и/или перитонит;
- остра кръвозагуба;
- фистулизиране;
- инфекция с последващ сепсис.
2. Късни усложнения са:
- стриктури;
- стенози;
Тежкото, понякога драматично състояние на пациента, предполага и адекватна, навременна намеса на общопрактикуващия лекар, който пръв се среща с пострадалия: стабилизиране на общото му състояние и на нарушените животозастрашаващи функции и транспортиране до специализирано болнично заведение. В доболничния етап на обслужване на пациента, е необходимо:
1. Да не се прави стомашна промивка с медицински въглен;
2. Да не се предизвиква повръщане дори обратното, позивите за повръщане може да се купират с Degan iv / im;
3. Да се дaдe белтъчна вода или само вода, с цел да се „разреди” погълнатата токсична субстанция;
4. С помощта на лакмус да се измери pH на устната лигавица;
5. Да се канюлира периферна вена, като се постави абокат;
6. Да се започне борба с шока и стабилизиране на хемодинамиката: инфузия на глюкозни и водно-електролитни разтвори, KCI в малки дози (1-3 тд/ kg тегло);
7. Да се започне борба с болката: аналгетици (Analgin), седатива (Diazepam), спазмолитици (Buscolysin);
8. При затруднения в дишането да се подава О2;
9. Да се дренира обилната саливация попиване, аспирация и др.
10. Да се забрани приемането на течности и храна през устата! Всички медикации да се правят парентерално!
11. Да се организира незабавен транспорт на пациента до най-близкото здравно заведение, а оттам до специализирано, с оглед оказване на необходимата специализирана токсикологично-хирургична помощ.
Доброто познаване на протичането на острите корозивни интоксикации от общопрактикуващия лекар, както и своевременното започване на адекватно, съобразено с конкретния пациент лечение още в доболничния етап на медицинско обслужване, е гаранция за навременното диагностициране и комплексното третиране на корозивните отравяния, а оттам и за снижаването на леталитета.