Брой 9/2003
Група Sveva Италия
Клиничната значимост и икономическата целесъобразност на грипната ваксина, приложена при хора с повишен риск от постгрипни усложнения, са известни отдавна. Въпреки това, немалка част от тях остават неваксинирани. Например в Италия ваксинираните са само 46% от тези, за които ваксината е препоръчителна. Основни мотиви за отказ от ваксинация са несигурността в нейната ефективност и опасението от странични реакции.
В настоящата статия, колектив от италиански автори си е поставил за цел да сравни реакциите спрямо различни типове противогрипна ваксина при възрастни индивиди, имунизирани през периода 1996-1997 г.
Материал и методи
Проведено е проспективно мултицентрово изследване (SVEVA Study for the evaluation of adverse events of influenza vaccination) в 72 медицински центъpa на 19 (от общо 21) региона в Италия. Проучени са 16714 лица на средна възраст 73 години (65 -101 г.). 67% от изследваните са с придружаващи заболявания, заради които 80% са на лечение. Използвани са различни търговски марки противогрипна ваксина, като са включени девет ваксини, произвеждани в Европа:
♦ 2 цялобирионни,
♦ 3 сплит и
♦ 4 субединични.
Данните за участниците са нанесени в стандартни фишове от персонала на съответния медицински център. в деня на ваксинирането е провеждано интервю и е събирана информация за наличието на съпътстващи заболявания и лечението им, както и анамнеза за евентуална алергия и за проведена имунизация срещу грип през миналия грипен сезон. Всеки ваксиниран е получил дневник за отбелязване на нежелани странични реакции в продължение на 72 часа след ваксинирането. При второто интервю, провеждано по телефона след четири дни, участниците са питани за появата на странични прояви: зачербябане, болка, оток, сърбеж, температура, втрисане, отпадналост, главоболие, задух, бронхоспазъм, конюнктивит, уртикария.
Страничните реакции са групирани в следните категории:
♦ Лонални прояви (зачервяване, болка, оток, сърбеж);
♦ Отпадналост (вкл. замаяност, главоболие, раздразнителност);
♦ Повишена температура >38°С;
♦ Алергични прояви (сърбеж, конюнктивит, астма, задух, бронхоспазъм, обриви).
Резултати и обсъждане
Сплит ваксина са получили 7368 (44%) от участниците, субединична 6 657 (39,8%) и цяловирионна 2 689 (16,1%). В телефонното интервю на четвъртия ден са включени 16637 души (99,5%). Информация за здравослобното състояние на малката част непроследени лица (77), е получена от съответните медицински центрове за следващите шест месеца: всички те са били живи през този период. Общо 7802 странични реакции са съобщени от 4565 лица (27,4%) на 4-ия ден. От тях най-чести са локалните прояви (4103), посдедвани от обща отпадналост (993), главоболие (617), втрисане (367), артрозия (252), повишена температура (232) и респираторни прояви (182).
Вижда се, че разликата в общата реактогенност (варираща от 23,5% до 38,4%) между различните ваксини е главно за сметка на локалните прояви.
Почти всички странични реакции са отчетени като „леки”. Само 98 (2,1%) участника са потърсили медицинска консултация по повод на по-сериозни оплаквания като повишена температура, астматични прояви и задух. Много малка част от ваксинираните с локални странични реакции са се обърнали към фамилните си лекари. Девет участника са получили медицинска помощ в болнично заведение, поради оплаквания след поставянето на ваксината. От
тях двама са прегледани в спешно отделение, а другите седем са хоспитализирани до третия ден, но без състоянието им да се свърже с ваксинирането.
Сплит вансината Vaxigrip и субединичната вансина Biocine са показали най-малко странични реакции. По-голямата честота на страничните реакции се свързва с напреднала възраст (65-74 з), съпътстваици заболявания и предхождаща алергия. Цвете цяловирионни вансини (ISI wh и Berna wh) създават най-голям риск за локални реакции и повишена температура (над 38°С). Алергичните реакции са най-чести при една от трите сплит ваксини (SKB sp). Алергични реакции се установяват най-рядко при сплит ваксината Vaxigrip на Aventis Pasteur и при две субединични ваксини (ISi su и Evans su).
Резултатите от изследването потвърждават данни от предишни проучвания с по-малък брой участници, а именно, че повечето от страничните реакции при грипната ваксина са леки и преходни. Освен с типа ваксина, различията могат да се свъжат и с включването на различии консерванти (напр. тиомерсал), стабилизатори и антибиотици (гентамицин, неомицин), които увеличават честотата на локалните реакции. Например Vaxigrip е грипна ваксина без консервант. Сравнена с другите типове ваксини, тя се явява една от двете баксини, които се понасят най-добре.
Данните от проучването доказват, че грипната ваксина трябва да се приема с доверие от възрастните, които от една страна са най-застрашени от постгрипни усложнения, а от друга много от тях остават имунологично незащитени, поради непроведена имунизация.
Значимостта на специфичната профилактика на грипа може да се изрази с думите на д-р Уолтър Оренстейн, генерален директор на Националната имунизационна програма при CDC (Center for Disease Control) Атланта, САЩ, изказани в края на м. август 2003 г.:
„Защити от грип себе си и тези, които обичаш. Имунизирай се срещу грип.”