Брой 5/2014
д-р С. Иванова ст. ас.невролог
СБАЛНП Св. Наум, София
Мигрената е първичeн тип главоболие, което преобладава сред младата, творческа възраст между 25 и 55 години. Налице е наследственост. Главоболието е пристъпно с пълно възстановяване между пристъпите. Мигрената е често заболяване. През последните 20 години броят на засегнатите се е увеличил с 50%. Болестността в България е 1,8% за мъжете и 8,0 % за жените.
Етиологията все още не е известна. При фамилната хемиплегична мигрена е доказан дефект на 19 хромозома.
Диагнозата на мигрена е предимно клинична. Според установените диагностични критерии, когато е налице пристъпно главоболие с продължителност 4-72 часа се търсят още и два от следните критерии: 1) едностранна локализация, 2) пулсиращ характер, 3) засилващо се от движение, 4) умерено/тежко главоболие и един от следните критерии – гадене/повръщане, фото или фонофобия.
Според класификацията от1988 г. се различават класическа мигрена с аура – 10%, обикновена (без аура) – 85% и други, напр. менструална мигрена – 5%.
Мигренозният пристъп е силно главоболие с пулсиращ характер и най-често едностранна локализация. Засилва се от движение и физическо натоварване. Продължителността му обикновено е от 4 до 72 часа. Придружава се от гадене (90%), повръщане (3%), фотофобия и фонофобия.
След мигренозен пристъп, пациентите съобщават за умора, болки в мускулите, нарушена концентрация, раздразнителност, апатия и др. Възможна е еуфория или депресия. Често наричме това състояние «махмурлук» на мигрената.
При менструална мигрена има повтарящи се пристъпи само по време или непосредствено преди менструация. Среща се у 15% от жените с мигрена. Тя е свързана с пониженото ниво на естроген в този период.
Последните изследвания показват, че мигрената еволюира от мигренозни пристъи към хронична мигрена. Базовото неврологично състояние се променя с времето. Неврологичната функция не се възстановява напълно и води до поява на други симптоми. Достига се състояние, когато главоболието е хронично, с всекидневна проява. Лечението на мигрената се оформя в две посоки – лечение на мигренозния пристъп и профилактика на мигрената. За купиране на пристъпите обикновено се предпочитат медикаменти от групата на триптаните.
Като се вземе предвид трудното връщане към нормалната работоспособност след пристъп и това, че с течение на времето към пристъпите се появяват и нови симптоми и те стават по-тежки и продължителни, се появява остра нужда от профилактика. Средствата за профилактика трябва да отговарят на определени изисквания – да намаляват честотата на мигренозните пристъпи минимум с 50% и да са безопасни за продължителна употреба. Към тези изисквания бих добавила и още няколко – да са подходящи за всички възрастови групи, за тежка мигрена с висока честота на пристъпите и за по-лека мигрена с по-ниска честота на пристъпите. Най-висок профил на безопасност и доказана ефективност според международни проучвания и личен опит е екстрактът от Tanacetum Parthenium.
Tanacetum Parthenium е известен още и под името “feverfew”. Tова име произлиза от латинския термин “febrifugia”, което означава “изгони треската”. Използването на вратигата като мигренно лекарство се дължи на съпругата на уелски лекар. Смята се, че тя приключила със своята 50-годишна история с главоболия само с един курс от вратига.
От векове, вратигата е била използвана за понижаване на температура, лечение на колики, депресия, виене на свят, а също и като средство срещу насекоми, за лечение на малки рани на кожата, за облекчаване на болки от артрит.
У нас единственият продукт, съдържащ екстракт от Tanacetum Parthenium e Мигренон. Той се отличава по метода на извличане на активното вещество и фармацевтичната форма. Биологично активното вещество от екстракта е parthenolide 430 mcg.
Специфичният процес на вакуум екстракция осигурява 25 пъти по-висока концентрация в сравнение със стандартното извличане. Специалната фармацевтична форма Solucaps осигурява бързо и цялостно усвояване на биологично активната съставка. Migrenon потиска химичните реакции водещи до развитието на мигренозно главоболие, инхибира секрецията на серотонин, неутрализира сулфхидрилните групи на специфични ензими – основа на тромбоцитна агрегация. Фиг. 4. Има аналгетично и противо-възпалително действие, тъй като повлиява метаболизма на арахидоновата киселина, а именно инхибира фосфолипазата и простагландиновата синтетаза. Оказва дозозависима блокада на thromboxane B2 и leukotriene B43.
Счита се, че най–вероятно неизвестна съставка от Tanacetum parthenium осъществява и селектирна блокада на волтаж зависимите калиеви канали, което води до спазмолитичен ефект (6).
Migrenon е подходящ при мигрена и други главоболия:
- за предотвратяване на пристъпите
- за намаляване силата на болката
- за намаляване гаденето и повръщането
Migrenon е ефективен както за предотвратяване, така и по време на мигренозен пристъп. За предотвратяване на пристъпите е необходим по-продължителен прием
Migrenon – дозировка:
- По 1 – 3 Solucaps дневно, след хранене
- Дозировката е индивидуална и се адаптира според тежестта на мигрената
- По време на пристъп се приема по 1 капсула допълнително
По време на пристъп е уместно комбинирането му с други лекарства напр. аналгетици по преценка на лекуващия лекар
Migrenon при менструална мигрена се дозира по следния начин:
Приемът започва 3 дни преди очакваната дата на цикъла в дозировка по 1 solucaps 3 пъти дневно. Migrenon се преустановява 3 дни след приключване на кървенето в низходяща дозировка.
Migrenon е подходящ и при деца в следния дозов режим:
По 1-2 течни капсули (Solucaps) дневно, като се адаптира към възрастта и теглото на детето
Migrenon – продължителност на приема:
- При добро повлияване – поне 6 месеца
- При по-тежки случаи профилактиката продължава поне 1 – 2 години
Спирането на Migrenon трябва да става постепенно. Migrenon не се препоръчва при бременност и кърмене
Как бихме могли да отчетем ефекта на Migrenon ?
Приема се, че продуктът е ефективен ако пристъпите се редуцират, намалее тежестта, времетраенето им количеството на приеманите медикаменти по време на пристъп. Всичко това би повишило и качеството на живот на тези пациенти. Съставката на Migrenon Tanacetum parthenium е изпозвана и при лечение на остър мигренен пристъп. Проведено е open-label проучване с 30 пациента като е прилагана сублингвална комбинация от партенолид и джинжифил, но само при по–леки пристъпи и още в самото начало – във фазата на леката болка. Резултатите демонстрират задоволителен ефект от страна на пациентите – в 59% от случаите.
В центъра по главоболие в СБАЛНП “Св. Наум” бе проведено наблюдение на група пациенти, третирани с Мigrenon. В клиничното наблюдение бяха включени 21 болни – жени и мъже, предварително диагностицирани като мигрена с и без аура, съобразно критериите на второто издание на Международното дружество по главоболие. Критериите за профилактика бяха съобразени и с Българския Консенсус за лечение на първичните типове главоболие. Бяха подбрани пациенти, които имат по два и повече мигренни пристъпа месечно (четири или повече мигренни дни), но по – малко от десет. Всички пациенти бяха в състояние да разграничат мигренните главоболия от останалите видове главоболие. Пациентите не бяха провеждали друга профилактика в предходните четири седмици. В наблюдението не бяха включени пациенти с противопоказания за прием на Migrenon, пациенти с хронична мигрена и при диагностициране на случаи със злоупотреба с аналгетици. Пациентите бяха на възраст между 28 и 54 години и приложената профилактична схема бе по три капсули Migrenon дневно през първия месец и по две капсули дневно през втория и третия месец от лечението. Първата визита включваше ретроспективно установяване на честотата и тежестта на пристъпите за последните месеци, както и уточняване на провежданото до момента лечение. Назначаването на Migrenon бе съпроводено с връчване на дневник на главоболието на всеки пациент и кратка инструкция за попълването му. Втората визита бе проведена след месец и последна – на третия месец след назначаване на терапията с Мigrenon. На всяка визита бе провеждан физикален преглед и бе уточнявана поносимостта и наличието на странични явления.
Поставените от нас критерии за ефективност бяха броя на мигренните пристъпи, средна продължителност на самия пристъп, тежест на болката, наличие на симптоми, придружаващи пристъпа, вид и количeство на допълнително приемани медикаменти. Резултатите бяха обобщени след обработка на данните от дневниците на болните. Сред нашите пациенти нямаше такива с непоносимост и странични явления към Мigrenon и всички завършиха клиничното наблюдение.
По отношение на броя на мигренните пристъпи – наблюдавахме редукция с 54% в края на третия месец.
Наблюдавахме редукция на броя приети таблети аналгетици, НСПВ, комбинирани медикаменти, използвани за повлияване на пристъпа от главоболие. Пациентите отбелязаха намаление на гаденето и стомашния дискомфорт по време на пристъпите след назначаването на Migrenon.
Нашият и световният опит сочат че Migrenon има своето място сред арсенала от медикаменти за терапия на мигрената, по – подходящ за профилактика сред някои мигренни подгрупи. Необходимо е да се обсъди и комбинираното му прилагане при по–тежки случаи.