94% от българското население възприема здравния ни модел като неефективен. Това се посочва в доклад на заместник-председателя на Българския лекарския съюз д-р Галинка Павлова „Словесна снимка на проблемите в здравеопазването. Перспективи на здравното осигуряване“, представен на Третата научно-практическа конференция на съсловната организация. На 54% от хората се е налагало да доплащат за медицински услуги, които им се полагат законово като здравноосигурени лица, е записано още в доклада.
„Прекалената регулация и грубо командно администриране, както и само пазарната конкуренция изкривяват системата. Необходим е национален политически и съсловен консенсус за бъдещото развитие на здравната система, с цел недопускане на конюнктурни моментни решения, които в дългосрочен план имат катастрофален ефект за здравето и икономическото състояние на нацията“, е мнението на д-р Павлова. Тя беше категорична, че ако не се предприемат спешни промени в здравната система, свързани с нормативната база, финансов ресурс и кадрова обезпеченост, ще се задълбочи сега съществуващият тотален дисбаланс, което ще доведе и до кадрова катастрофа.
От своя страна председателят на БЛС д-р Венцислав Грозев припомни за многобройните постижения в медицината, като не пропусна да спомене, че освен благодарност за труда си, лекарите заслужават и справедливо заплащане. „Като съсловна организация, обединяваща специалистите в сферата на здравеопазването, сме наясно, че освен благодарност, лекарите заслужават достойно възнаграждение и мотивация за благородно си дело. Справедливото заплащане на медицинския труд е най-наболялата тема за Български лекарски съюз и вече предприехме поредните стъпки за институционална, публична и експертна намеса в решаването на този назряващ с годините проблем у нас. Това е основна наша мисия“, посочи той.
„Настоящето и бъдещето на здравеопазването в България са наше дело и наше предизвикателство за продължаване на реформата и решаването на множеството проблеми, а прилагането на новостите в профилактиката, ранната диагностика и лечението в медицината са изключителни необходими, защото произвеждат здраве“, допълни при откриването на форума д-р Грозев.
В модула за спешна помощ проф. Милан Миланов, председател на Столична лекарска колегия на БЛС, очерта „Времеви интервали и тяхното значение за цялостния диагностично-лечебен процес в дълбочинната спешна медицина”. Tой апелира към осъзнаване на проблемите в здравеопазването, като се вземе предвид разликата между медицина и здравеопазване. Според него двете понятия са взаимосвързани, но коренно различни едно от друго. „Между медицината и здравеопазването в България има огромна пропаст, която всички ние сме длъжни да преодолеем. Медицината дава научния път, който здравеопазването трябва да следва, а не обратното“, заяви Миланов.
Най-големият медицински форум, който тази година бе на тема “Здравеопазването – настояще и бъдеще. Новости в профилактиката, ранна диагностика и лечението в медицинaта“, събра над 250 лекари от цялата страна. Над 60 бяха представените доклади от водещи специалисти в различни сфери на медицината у нас.
На официалната вечеря на Третата научно-практическа конференция бяха връчени почетни отличия на лекари за активния им принос към продължаващото медицинско образование и участие в реализацията на трите научно-практически конференции.