Парламентарната здравна комисия отхвърли предложението на депутати от БСП, което даваше възможност НЗОК да заплаща 30/ аванс на изпълнителите на медицинска помощ. Промяната бе залегнала в предложени изменения на Закона за здравното осигуряване и бе представена от д-р Валентина Найденова от левицата. Идеята на БСП беше болниците да имат право на 30% авансово плащане на база 1/12 от изплатените от РЗОК средства през предходната година. Д-р Найденова заяви, че промяната ще даде нужното спокойствие за работа на лечебните без излишни финансови притеснения. Друг аргумент, посочен от нея, бяха грижите за здравнонеосигурени пациенти.
Зам.-здравният министър Жени Начева обаче посочи, че МЗ не подкрепя предложението. Тя изтъкна, че договорните партньори на НЗОК са 16 000 и че въвеждането на подобно авансово плащане ще затрудни процеса им на отчетност, който по думите й в момента е автоматизиран и работи много добре. Също така, болниците няма да имат стимул за финансова дисциплина и предварително планиране на разходите, смятат от ведомството.
Депутатите от ресорната комисия не приеха и друго предложение на БСП, свързано с по-строги правила за приватизацията на общинтските болници. От левицата искаха лечебните заведения, които са част от Националната здравна карта, да се включат в списъка на дружествата от Национална сигурност и да подлежат на техните критерии за приватизация. Според доц. Георги Йорданов по този начин в целия процес ще бъде включено Министерство на здравеопазването, което в момента на практика не участва в него. Колегата му проф. Георги Михайлов заяви, че общинските съвети нямат никаква компетенция по отношение на функционирането на общинските болници. Според Калин Поповски от „Патриотите“ обаче общинските болници „източват общинските бюджети”. Той посочи и че в България има най-много болници на глава от населението. Срещу предложението на левицата се обяви и председателят на здравната комисия д-р Даниела Дариткова, която заяви, че то противоречи на Основния закон. Тя изтъкна и че няма нито едно становище в подкрепа на предложите промени. Д-р Дариткова заяви още, че не трябва да се поставя под съмнение компетентността на общинските съвети.