„Общинските болници се финансират добре, за тях има програмен бюджет, свързан с дейности, които са недофинансирани от НЗОК. Той е в размер на около 10 млн. лева, наличен е и приватизационен фонд с финанси за ремонт и апаратура. Проблемите ги решаваме навреме и работим добре с управителите на лечебните заведения”. Това стана ясно от думите на председателя на здравната комисия в СОС д-р Веселин Милев, който гостува в „Денят ON AIR”.
Той допълни, че няма проблеми със заплащането на медиците в столичните лечебни заведения, защото се стараят да осигуряват добри условия.
По думите му повечето сгради на столичните болници са стари, за поддръжката им са нужни средства, но се търси баланс такива да се осигуряват както за ремонти, така и за заплати. Той определи състоянието на общинските лечебни заведения като много добро.
„Аг-болница „Шейново” се санира изцяло, там имаме последно поколение мамограф. Стъпките за добро управление са добрият мениджмънт и правилното финансиране, което трябва да бъде контролирано”, стана ясно още от думите му.
Към Столичната община (СО) има 72 броя общински заведения. „Столичното здравеопазване работи като добре смазан механизъм”, допълни председателят на здравната комисия.
Той сподели за 5 профилактични програми, които провежда СО – за карцином на гърдата, на простатата, рак на щитовидната жлеза, за белодробни болести и за миома. Около 1 млн. лв. е осигурила СО за тези програми.
Съвместно със Столичната колегия на БЛС се провеждат и високоспециализирани прегледи от лекари от 6 специалности от „Пирогов” и от общински болници. Екипите посещават поетапно детските ясли, градини и училищата.
„Много печелят родителите от това, защото детето им може да бъде прегледано за 1-2 часа от 6 специалиста и ако има проблем, да се насочи за последващо лечение”, обясни Милев.
Той разказа и за още 2 програми на СО – за ХИВ и сексуално предавани болести, както и за превенция на наркотичните вещества.
„Това са два обществени съвета, работим прекрасно с колегите. Имаме заведение – Превантивно-информационен център, който работи по програми, в училища също.
По отношение на работата ни за ХИВ тепърва правим стъпки за съвместни действия с неправителствени организации. Там ще имаме нужда от съдействието на Министерството на здравеопазването, за да може да реализираме качествен скрининг”, каза председателят на здравната комисия в СОС.