УНИЦЕФ и Световната здравна организация (СЗО) отправят призив за спешни действия за предотвратяване на големи епидемии от морбили и полиомиелит, тъй като разпространението на COVID-19 продължава да нарушава имунизационните услуги по целия свят, оставяйки милиони уязвими деца с повишен риск от предотвратими детски болести.
Двете организации изчисляват, че са необходими 655 милиона щатски долара (400 милиона за полиомиелит и 255 милиона за морбили), за да се преодолеят опасните пропуски в детския имунитет в страните, които не отговарят на условията на Гави – международна организация, създадена през 2000 г., за подобряване на достъпа до нови и недостатъчно използвани ваксини за деца, живеещи в най-бедните страни в света.
Пандемията от COVID-19 оказва негативен ефект върху имунизационните услуги
„COVID-19 оказа опустошителен ефект върху здравните услуги и по-специално върху имунизационните в световен мащаб“, коментира д-р Тедрос Адханом Гебрейесус, генерален директор на СЗО. „Но за разлика от COVID-19, ние разполагаме с инструментите и знанията, необходими за предотвратяване на заболявания като полиомиелит и морбили. Това от което се нуждаем са ресурси за прилагане на тези инструменти и знания в действие. Ако направим това, животът на много деца ще бъде спасен.“, допълва той.
„Не можем да позволим борбата срещу коронавирусната инфекция да ни накара да загубим позиции в борбата срещу други опасни болести.“, казва Хенриета Фор, изпълнителен директор на УНИЦЕФ. „Справянето с пандемията от COVID-19 е от решаващо значение. В последно време обаче има и други смъртоносни заболявания, които застрашават живота на милиони деца в някои от най-бедните райони на света. Затова днес настоятелно призоваваме за предприемане на глобални действия от страна на държавните лидери. Нуждаем се от допълнителни финансови ресурси, за да подновим безопасно кампаниите за ваксинация и да дадем приоритет на националните имунизационни системи, които са от решаващо значение за здравето на децата и предотвратяване на други епидемии.“
През последните години се наблюдава глобално възраждане на болестта морбили с продължаващи огнища във всички части на света. Пропуските в обхвата на ваксинацията се задълбочават допълнително през 2020 г. вследствие на пандемията от COVID-19. През 2019 г. е регистриран най-високият процент на нови инфекции от морбили за последните две десетилетия. Годишните данни за смъртността от морбили за 2019 г., които ще бъдат публикувани следващата седмица, ще разкрият увеличаващия отрицателен резултат, който трайните огнища имат в много страни по света.
В същото време се очаква разпространението на полиовируса да се увеличи в Пакистан, Афганистан и много райони в Африка, където не се извършват достатъчно имунизации. Проблемите с изкореняването на полиомиелита сега биха могли да доведат до глобално възраждане на болестта, водещо до 200 000 нови случая годишно за период от 10 години.
Предвижда се през следващите месеци да бъдат внедрени нови инструменти, включително нова перорална ваксина срещу полиомиелит от последно поколение и стратегически план за реагиране срещу разпространението на морбили. Те ще имат за цел да подпомогнат справянето с тези нарастващи заплахи по по-ефективен и устойчив начин, за да се спасят хиляди човешки животи. Планът представлява световна стратегия за бързо и ефективно предотвратяване, откриване и реагиране на огнищата на морбили.