Бъдещите специалисти да работят у нас или да върнат парите за обучението си
Здравното ведомство ще субсидира базите за обучение за местата, финансирани от държавата по клинични специалности. Срещу това лечебното заведение, получило субсидията, ще е длъжно да назначи специализанта след завършването му за срок, равен на срока на обучението му, а той от своя страна ще е длъжен да приеме.
Ако лечебното заведение или специализантът откажат да изпълнят това задължение, съответната страна ще трябва да възстанови изплатената субсидия.
Това предвиждат промени в Наредбата за специализациите, публикувани днес на сайта на МЗ за обществено обсъждане.
Изключение се прави за специализиращите Обща медицина, които ще са длъжни да работят като джипита не в базата си за обучение, а просто на територията на страната.
Размерът на субсидията за базите за обучение ще е в размер на минималния месечен размер на осигурителния доход за съответната икономическа дейност и квалификационна група професии, определен със Закона за бюджета на Държавното обществено осигуряване за съответната календарна година и дължимите осигурителни вноски върху него. Субсидията на базите за обучение по специалност Обща медицина ще е в размер 1,3 пъти минималния месечен размер на осигурителния доход с цел създаване на равнопоставеност между базите за обучение, тъй като базите за обучение по Обща медицина попадат в различна икономическа дейност със значително по-нисък размер на минималния осигурителен доход (за 2019 г. – 668 лв. при размер за болничните бази за обучение – 987 лв.).
В проекта на наредба е предвидено още заемането на длъжностите за специализанти да се извършва само след провеждане на конкурс по реда на Кодекса на труда. Това е в съответствие и с начина на заемане на местата за неклинични специалности, специалност Обща медицина и специалностите за лекари по дентална медицина, които също се заемат след конкурс.
За специализантите по Обща медицина има и други промени. Те вече ще могат да получават заплащане по време на специализацията си, като за целта специализацията ще се осъществява по общия ред за клинични специалности – въз основа на срочен трудов договор на длъжност за специализант, а не въз основа на заповед на ректора. Така ще бъде разрешен основният проблем с липсата на доходи по време на специализацията и ще се създаде равнопоставеност между специализантите по Обща медицина и специализантите по останалите клинични специалности, които получават трудово възнаграждение, отбелязват от МЗ в мотивите към промените.
В документа е предвидено още на специализантите да могат да се отпускат стипендии със средства от европейски проекти и програми или друг източник. Когато финансирането на стипендиите се извършва със средства от Европейските структурни фондове, размерът на стипендиите, редът и условията за предоставянето им ще се одобряват от Комитета за наблюдение на съответната оперативна програма.
В добавка, с оглед допълнително улеснение на всички кандидати за специализация в проекта на наредба се предвижда Министерството на здравеопазването да публикува на интернет страницата си информацията за свободните длъжности за специализанти, постъпила от базите за обучение в цялата страна.
С всички промени в проектонаредбата можете да се запознаете тук.