Родено е първото дете, което носи гените на трима души, съобщи БНТ. Бебето има в клетките ДНК на майка си, баща си и на донора. Сложната процедура е била приложена, за да се избегне генетична мутация, която майката би предала на детето. Специалисти определиха новината като „нова ера в медицината“.
Абрахим Хасан е генетичен наследник на майка си, на баща си и на донора. Той се родил през април. Но новината беше съобщена едва сега. Американски учени приложили сложната технология, за да потиснат част от гените на майката. Тя е здрава, но е носител на синдрома на Лей, който поразява нервната система. Първите две деца в семейството са починали от това заболяване.
Методът, който са използвали учените е да извлекат ядрото от яйцеклетката на майката. След което го прехвърлили в яйцеклетката на донорката. Така се получила яйцеклетка с ДНК на майката и митохондрии на донора. От получените 5 ембриона само един се развил нормално.
Специалистите са убедени, че новата технология ще помага на родители с редки генетични състояния да имат здрави деца.
Тази процедура, обаче, е забранена в Съединените щати. За това американски учени са я извършили в Мексико. Родителите са от Йордания.
ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
- Проучване сочи: Инхалаторите за астма и ХОББ допринасят за нарастващия въглероден отпечатък
- Увеличават се държавните болници с надлимитна дейност
- Министърът: Оптимист съм, че ще намерим пресечната точка за КТД
- Държавата е длъжник на младите медици, смята Христо Хинков
- Гърция: Пациентите вече записват час онлайн за всички лекари от Националната здравна служба