Съветът на СЗО по икономика на здравето за всички установи, че най-малко 140 страни признават здравето като човешко право в конституцията си. Въпреки това държавите не приемат и не прилагат на практика закони, за да гарантират, че населението им има право на достъп до здравни услуги. За това алармира Световната здравна организация в навечерието на Световния ден на здравето – 7 април.
Според СЗО точно липсата на адекватно и приложимо законодателство е причината най-малко 4,5 млрд. души – повече от половината от световното население, да не са били напълно обхванати от основни здравни услуги през 2021 г.
За да се отговори на това тип предизвикателства СЗО избира тази година Световния ден на здравето да бъде отбелязан под мотото „Моето здраве е мое право“.
От СЗО посочват, че тазгодишната тема беше избрана, за да защити правото на всеки навсякъде да има достъп до качествени здравни услуги, образование и информация, както и безопасна питейна вода, чист въздух, добро хранене, качествено жилище, достойни условия на труд, чиста околна среда, свобода от дискриминация.
От СЗО подчертават, че политиките, които имат отношение към здравето следва да бъдат имплементирани в законодателството във всички сфери на обществения живот:
Финансовото законодателство трябва да наложи данък върху тютюна, захарта и алкохола.
В законодателството регулиращо селското стопанство трябва да се въведат мерки за премахване на трансмазнините в храните с подходящи ограничения за хранително-вкусовата промишленост, за намаляване на количеството антимикробни средства в животновъдството и растениевъдството с 30-50% до 2030 г.
Трябва да бъдат спрени субсидиите за изкопаеми горива и да се даде приоритет на слънчева, водна и вятърна енергия. Като друга мярка за постигане на чиста околна среда трябва да бъде изградена велосипедна инфраструктура и да се обособят безопасни зони за движение на пешеходците.
Националните законодателства трябва да забранят всички форми на дискриминация, а така също и равни права и възможности за достоен труд, с адекватно заплащане на медицинските специалисти и работещите в сферата на здравеопазването.
Също така законодателно трябва да бъде регламентиран достъп до социална и здравна защита при безработица), за да се намали уязвимостта на домакинствата към бедност и да се противодейства на отрицателните въздействия на неочаквани житейски събития върху доходите, богатството или здравето.
В образователните системи трябва да се включи здравното образование и възпитание, което трябва да намери място в учебните програми от най-ранна възраст.
Инвестирайте в здравеопазване – това е призивът на СЗО на Световния ден на здравето. И за да илюстрират тази необходимост, експертите на световната организация посочват, че в световен мащаб са необходими допълнителни между 200 и 328 млрд. щатски долара за разширяване на първичното здравеопазване в страните с ниски и средни доходи.