Брой 4/2005
Проф. др Блага ЧиловаАтанасова, дмн
Очен център „Евдокия“ Пловдив
Най-честите причини за невъзвратима слепота в света са глаукомата, дегенерацията на макулата, свързана с възрастта, и диабетната ретинопатия. Дегенерацията на макулата, свързана с възрастта, е една от водещите причини за слепота след 60 годишна възраст.
Причините за развитието на възрастовата дегенерация на макулата не са напълно известии. Посочват се редица рискови фактори: хипертонична болест, кардиоваскуларни заболявания, хиперлипидемия, напреднала възраст, пол, тютюнопушене, употреба на алкохол, UV радиация, застоял начин на живот и др.
Прилагат се различни съвременни методи за лечение на дегенерацията на макулата, свързана с възрастта: лазерна фотокоагулация, фотодинамична терапия при класическа и смесена необас куларна мембрана с преобладаване на класическата, радиотерапия, транспупиларна термокоагулация при окултна и смесена неоваскуларна мембрана с преобладаване на окултната, ангиоген ни инхибитори (Масидеп), ангиостатични агенти (Anecortave acetate, Triancinolone), антиангиогене гична терапия, хирургични интервенции (субмакулни хирургични интервенции с екстракция на субмакулната неоваскуларна мембрана, макулна ротация, хирургична артериална лиза), диетоло гични и антиоксидантни методи. Голяма част от тези начини на лечение са много скъпи и изискват неколкократно приложение, без да гарантират трайно спиране на процеса.
Достъпен начин на лечение е диетолечението и приемането на витамини, обогатени с каротино иди. Препоръчват се също така носенето на слънчеви очила с UV защита и диета, богата на зелен чуци и плодове: спанак, маруля, царебица, ябълки и др. в диетичния режим е добре да се включат яйчени жълтъци, риба и ядки.
Лутеинът и бетакаротинът принадлежат към групата на каротиноидите. Лутеинът, за разли ка от бетакаротина, е от групата на ксанто филните каротиноиди, които съдържат хидрок силни групи, което ги прави по-активни. Те не се превръщат във витамин А, натрупват се избирателно в макулата, бионаличността им е 5 пъти по-добра и са по-устойчиви на въздействието на свободните радикали. Лутеинът е мастнораз творим жълт пигмент, който се намира в растения, водорасли и фотосинтезиращи бактерии. Той е пигмент, който поглъща и неутрализира фото токсичното действие на светлинните лъчи и по този начин предпазва макулата от вредните UV лъчи. Има значително антиоксидантно действие. Лутеинът се усвоява от стомашната лигавица в
пъти по-добре от бетакаротина, като се свързва с някои белтъци и се натрупва избирателно в макулата. Абсорбционният спектър на лутеи на корелира със спектъра на синята светлина, за която е установено, че уврежда най-силно ретинните клетки.
Епидемиологичните проучвания показват връзка между ниските плазмени нива на лутеина и риска от развитието на сенилна макулна дегенерация. Приемът на лутеин в продължение на 140 дни увеличава пигментната плътност на макулата и намалява с 43% риска от развитие на дегенерация на макулата, свързана с възрастта.
ОСОШТ е препарат, който съдържа в тд лутеин в една капсула. Дозата се движи в границите от 2 до 40 тд дневно. При вече диагностицирана дегенерация на макулата, свързана с възрастта, дози робката е 12 тд днебно, взети на два приема. За профилактика е достатъчен прием от 6 тд днебно. Необходимо е приложение в продължение на 140 и повече дни за получаване на ефект.
Лутеинът в околута действа по два начина: филтрира и неутрализира фототоксичното действие на ултравиолетовите лъчи и има антиоксидантно действие.
Осбен при дегенерация на макулата, свързана с възрастта, околутът намаляба риска от разбитие на катаракта, използва се при синдрома на компютърното око, при Retinitis pigmentosa и за общо подобряване на зрението чрез натрупване то му в макулата.
В нашата практическа работа при наличие на дегенерация на макулата, свързана с възрастта, провеждаме лечение с в тд Ocolut 2 пъти днебно в продължение на 4 месеца, след което се извършва 1 месец почивка при диета с храна, богата на каротиноиди, последвана от редуващо се през 1 месец 4 месечно лечение с Ocolut по 1 капка, дневно (общо три курса). По време на едномесечните почивки е желателно да се консумират плодове, зеленчуци и храни, богати на каротиноиди. Много често в практиката си комбинираме лечението Ocolut с Oxybor memory по 1 капка. 2 пъти дневно (4 месеца), с което се подобрява кръвооросяването на очите (Гинко Билоба), подсилва се антиоксидантният ефект на околута (проантоцианидин), подобрява се дейността на нервната и нервномускулната тъкан (тиамин) и се добавят така необходимите Zn и Мд. Двата препарата Ocolut и Oxybor memory, е по-добре да се приемат разделно през деня. Впечатленията ми са, че при тази комбинация се получава задържане на развитието на дегенерацията на макулата, свързана с възрастта. По този начин се избягва скъпо струващото и несигурно лечение с останалите съвременни методи.