Брой 4/2008
В. Славчева, Ц. Луканов, А. Велкова, А. Антонов, Р. Начев, Н. Цветков
1. Клиника по хематология, УМБАЛ ЕАД, Плевен
2. Катедра по социална медицина и здравен мениджмънт, МУ, Плевен
3. Отделение по патологоанатомия, УМБАЛ ЕАД, Плевен
4. МДЛ по имунология, УМБАЛ ЕАД, Плевен
Резюме
Цел на настоящето проучване е да се определи съществуването на зависимост между демографските показатели пол, възраст и клиничните фактори хистологичен вариант, стадий на заболяването по Ann Arbor, при пациенти с болест на Хочкин. Представени са резултатите на 47 болни с диагноза болест на Хочкин. Диагнозата и стадирането са осъществени на база на хистологично изследване на лимфен възел, физикален статус, рентгенография на бял дроб, ехография, компютърна томография, трепанобиопсия. Наличието на зависимост между показателите е определено с помощта на анализ на честотни таблици. Приложен е %2 тест на Pearson и Fisher’s Exact Test. Установихме статистически значима връзка между показателите: възраст и хистологичен вариант на заболяването (р = 0,004), пол и хистологичен вариант (р = 0,024), както и между хистологичния вариант и стадий на болестта (р=0,01). Нодуларната склероза е по-често срещана при лицата на възраст до 40 години, докато лимфоцитното изчерпване е типично за лицата над 40-годишна възраст. Нодуларната склероза е по-честа при жените. Смесеният клетъчен целуларитет и лимфоцитното изчерпване 6 3/4 от случайте засягат мъжете.
Въведение
Болестта на Хочкин е малигнено заболяване на лимфната тъкан, определено хистопатологично от присъствието на малигнени ReedSternberg клетки1. Класическият Хочкин се характеризира с четири хистологични типа: лимфоцитно преобладаване, нодуларна склероза, смесен клетъчен целуларитет и лимфоцитно изчерпване1’2’5.
Заболяването се среща по-често при лица на възраст между 15 и 34 години и над 55 години12. От хистологичните варианти най-често срещана е нодуларната склероза. Смесеният клетъчен целуларитет е срещан по-често 8 детската възраст и над 50 години1. Лимфоцитното изчерпване рядко се диагностицира и понякога се квалифицира като grade II нодуларна склероза или като анапластичен едроклетъчен лимфом3. Заболяването се среща по-често при мъже, отколкото при жени24.
Цел на настоящото проучване е да се определи наличието на зависимост между демографските показатели пол, възраст и клиничните фактори хистологичен вариант, стадий на заболяването по Ann Arbor, при пациенти с болест на Хочкин.
Клиничен материал и методи
Групата включва 47 болни с диагноза болест на Хочкин, непреднамерено подбрани, лекувани и наблюдавани за четиригодишен период в Хематологична клиника и Хематологичен кабинет на УМБАЛ Плевен.
Диагностични методи
За изграждане и прецизиране на диагнозата, при всички пациенти е проведено хистологично изследване на биопсиран лимфен възел. За определяне на клиничния стадий на заболяването са използвани стандартните процедура: анамнеза, физикален статус, рентгенография на бял дроб и сърце, ехография на коремни органи и малък таз, компютър томограф, трепанобиопсия.
Терапевтични методи
При всички пациенти, в зависимост от стадия на заболяването, е проведена конвенционална химиотерапия, включваща режимите ABVD.
Резултати и обсъждане
По демографския показател „възраст“ пациентите бяха разделени на четири групи както следва: група А лица на възраст от 18 до 29 години, група в лица на възраст от 30 до 39 години, група С от 40 до 49 години и група D пациенти над 50 години. Минималната възраст беше 18 години, максималната 67 години, а средната възраст 38,28±12 години.
Установихме статистически значима връзка между демографския показател „възраст” и клиничния показател „хистологичен вариант” на заболяване то (р = 0,004).
Хистологичният субтип „лимфоцитно изчерпване“ е диагностициран по-често при мъже 6 75 % от случайте и в 25 % при лицата от женски пол. Съществува корелация между демографския показател „пол“ и клиничния фактор „хистологичен вариант“ (р = 0, 024).
Установихме статистически значима зависимост между възрастта на пациентите и хистологичния субтип на болестта на Хочкин. Наблюдаваните различия 8 средната възраст на пациентите с различни хистологични субтипове са сигнификантни. Нодуларната склероза е срещана по-често при лицата до 40-годиш-
на възраст, докато лимфоцитното изчерпване е типично за лицата над 40-годишна възраст. Нодуларната склероза е по-честа при жените. Смесеният клетъчен целуларитет и лимфоцитното изчерпване 8 3/4 от случайте засягат мъжете (р = 0,024).
Установихме зависимост между хистологичен субтип и клиничния стадий на заболяването. Смесеният клетъчен целуларитет и лимфоцитното изчерпване се диагностицират основно при авансирал стадий на заболяването (р = 0,001).