Брой 6/2016
Д-р Е. Димитров, д-р Р. Андреева, д.м., доц. д-р Н. Маркова, д.м., д-р Д. Караяшева, д.м.
Катедра Детска дентална медицина, Факултет по Дентална медицина, Медицински университет – Варна
Катедра Консервативно Зъболечение, Факултет по Дентална медицина, Медицински университет – София
Въведение
Зъбният кариес и неговите усложнения нерядко могат да се превърнат в значим медицински проблем при децата. В настоящият момент, когато въпросът за денталното здраве на подрастващите представлява съществено предизвикателство, в България се установява, че един голям процент от тях заболяват и развиват кариозни лезии със специфични характеристики, засягащи временните молари. Сериозните последици от възпалително и функционално естество, ортодонтските проблеми, отраженията върху общото здраве на детето, високият риск по отношение на бъдеща патология в устната кухина очертават ясно и категорично нуждата от задълбочено проучване на кариозната патология, изискват прилагането на комплексни профилактични мерки, както и активно лечение на засегнатите деца. Лечението на временните зъби е динамична комбинация от непрекъснато подобряващи се като качество материали и изпитани методи.
Най-важните причини за лечението на временните зъби са:
• Предотвратяване на болка и дискомфорт
• Предотвратяване на инфекция
• Предотвратяване на негативно отношение и промотиране на важността на доброто орално здраве
• Добра дъвкателна функция и естетика
• Предотвратяване на кариеса на постоянните зъби, осигурявайки им добра орална среда
• Предотвратяване на ортодонтски аномалии
Основната концепция при лечението на временните зъби е, че превенцията и самото лечение са с една и съща цел, а именно да предотвратят бъдещoто прогресиране на заболяването, което би довело до инфекция, болка, увредена функция.
Atraumatic restorative treatment (ART)
Техниката представлява значителен интерес, особено в развиващите се страни, където лечението на зъбния кариес чрез по-конвенциални методи и материали е трудно достъпно и скъпо струващо.
ART техниката включва употребата на ръчни инструменти (екскаватори), чрез които се почиства некротичната, размекната кариозна маса с последващо възстановяване и запечатване на съседните незасегнати фисури и ямки с помощта на ГЙЦ. ГЙЦ осигуряват отделяне на флуор, биологична поносимост към пулпата и химическа връзка с твърдите зъбни структури. Тази минимално инвазивна процедура е безболезнена и лесно се приема от децата и също така добива по-широко приложение в развитите страни за овладяването на кариеса на ранното детство.
Минимално инвазивна техника
Тя е базирана на факта, че при традиционната препарация на кавитети, които изискват строга конфигурация, се отнемат прекомерно здрави зъбни тъкани.
Напоследък, дори този клиничен подход да се счита за твърде деструктивен, изследователите си задават въпроса дали въобще е необходимо отстраняване на кариеса, за да е успешно едно възстановяване. В днешно време е доказано, че зъболекарите могат да осигурят дълготрайно възстановяване чрез запечатване на кариеса с минимално или дори без отстраняване на кариозната маса.
Видове обтуровъчни материали и начини за възстановяване на временните зъби
При децата с висок риск от развитие на кариес много често кариозният процес протича остро и много агресивно, в повечето случаи последван от пулпно възпаление, което изисква ендодонтско лечение и поставяне на преформирани метални коронки или дори екстракция и употреба на местопазители.
Ето защо индикациите за конвенционалните обтурации при временно съзъбие значително намаляват, заради двете крайности при лечебните методи: неоперативно (превантивно) лечение и тежките форми на кариес със значително разрушаване на твърдите зъбни тъкани.
Има богат избор на материали за възстановяване на разрушените от кариес временни зъби – дентална амалгама, композитни материали, ГЙЦ, компомери, преформирани метални коронки. От предлаганите материали на пазара и богатството от техники за възстановяване е много важно клиницистите добре да разбират, че качеството на лечението зависи от уменията им при работа с отделните обтуровъчни материали и условията, при които ги поставят. Някои от обтуровъчните материали са особено неефективни относно кариес протективните мерки и последващия вторичен кариес, тъй като оставят зъбната повърхност незащитена и ръбовете на обтурациите открити за условията в устната кухина. За сравнение, преформираните метални коронки покриват всички предилекционни места за развитие на кариес и намаляват риска от секундерен кариес.
Преформирани метални коронки
Преформираните стоманени коронки са фабрично изработени конструкции, които намират приложение при възстановяването на значително разрушени зъби, засегнати от мултиповърхностни кариозни лезии. Те покриват цялата клинична коронка, което осигурява надеждна профилактика относно появата на вторичен кариес. Употребата на преформираните коронки при минимално инвазивните методи на лечение, каквато е техниката на Хол, дава възможност тези конструкции да се използват по-често в ежедневната практика на детските дентални лекари. Без съмнение, те са най-устойчивите по отношение на механичната издръжливост във времето от всички обтурационни материали и трябва да бъдат вариант за избор при възстановяването на временното съзъбие, особено при деца с висок риск от кариес.
Техника на Хол
Техниката на Хол представлява минимално инвазивен метод на овладяване на кариозния процес, при който се поставя преформирана метална коронка директно върху кариозната лезия на временни молари, с частично или без отстраняване на кариозната маса и без предварителна препарация на засегнатия зъб. Първоначалните изследвания в Шотландия показват, че тази техника не само надминала конвенционалните методи за възстановяване на временните молари, но и била по-предпочитана от клиницистите, децата и техните родители. Методът може да бъде добра алтернатива при деца, които са неспособни да понесат конвенционалните методи на лечение с локална анестезия. Въпреки това обаче тази техника не може да се приложи във всички случаи и е контраиндицирана при зъби със симптоми на пулпно възпаление.
Заключение
Като обобщение можем да споменем, че засега данните от научните изследвания, относно преформираните метални коронки като средство за възстановяване на значително увредени временни молари, са много оскъдни. Въпреки това е доказано, че те са средството с най-висока степен на успех по отношение на механичната издръжливост – средно 40 месеца. Постигат изключително добра херметизация при неоперативно запечатване на кариеса по техниката на Хол и след пулпитолечение с витални и мортални методи при временни зъби. Освен това имат протективен ефект по отношение на вторичния кариес и ортодонтските зъбно-челюстни деформации. Могат да послужат и за крепители на местопазители, когато е необходимо. Всички направени сравнения при зъби с мултиповърхностни кариеси, между обтуровъчните материали и преформираните коронки сочат преимуществото на коронките. Употребата им изглежда има повече предимства от конвенционалните обтуровъчни материали в случаите на мултиповърхностни кариозни лезии. Като недостатъци могат да се посочат лошата естетика, евентуална предварителна препарация на зъба, добра кооперативност на пациента, които бледнеят на фона на предимствата им.