Брой 5/2015
Доц. д-р А. Буева
СБАЛДБ ”Д-р Лисичкова” – Варна
Д-р М. Гайдарова
СБАЛДБ „Проф. д-р Иван Митев” – София
Статистическите данни за честотата на инфекциите на отделителната система при децата под 2-годишна възраст показват, че тя е 2,5 %, като по-често боледуват момчетата. От две до седем години значително по-често боледуват момичетата – 7,8%. За същия възрастов период честотата на инфекциите на отделителната система при момчетата е само 1,6 %. Фиг.1 показва демонстративното намаляване на честотата на уроинфекциите с възрастта, както и специфичната динамика, в зависимост от възрастта в честотата при двата пола /Arch Dis Childhood 1991; 66: 232-4/.
Наличието на бактерии в урината не е задължително при клинични изяви на инфекция на отделителната система. Остър цистит може да има в хода на аденовирусна или полиомавирусна инфекция. Изявената циститна симптоматика може да е придружена от макроскопска хематурия и субфебрилитет. Възможно е да съществува асептична левкоцитурия, придружена със задебеляване на стената на пикочния мехур, която се установява при ултразвуково изследване на отделителната система.
Основният причинител на инфекциите на отделителната система и тяхната честота е Escherichia coli – в 65 – 90 % от случаите. Други причинители на инфекции на пикочните пътища са klebsiella в 3 – 13 % , pseudomonas aeruginosa в 1- 8 % , enterococcus в 1- 5 %, също така proteus и staphylococcus.
Пътят за инфектиране на отделителната система е асцендентен – бактериите навлизат през уретрата, преодоляват защитните механизми на пикочния мехур и предизвикват възпаление.
Възникването на инфекция на пикочните пътища зависи от фактори, определящи вирулентността на уропатогенните бактерии, които са следните:
• Адхезия на различните бактерии с клетъчните рецептори
• Продължително бактериално присъствие на епителната повърхност
• Активиране на клетъчния епителиум
• Връзка със секреторните гликопротеини (Ig A, Tamm Horsfal)
• Локален имунен отговор (бактериални антигени)
• E coli във вътреклетъчния резервоар (ендозоми)
Пикочният мехур има своите защитни механизми, а именно:
• Отделяне на цялата урина при микция
• Бактерицидна активност на епителиалните клетки
• Наличие на остатъчна урина
Обобщена представа за механизма на възникване на инфекцията на пикочните пътища:
• Бактериална инвазия
• Инхибиране на бактериалната адхезивност на уроепителиума.
Успешното лечение на уроинфекциите изисква незабавно, активно и адекватно лечение на острите епизоди на инфекцията, установяване причината за появата им и профилактично лечение след острата инфекция. Изключително важно място в този терапевтичен план заема профилактичното лечение. То може да бъде провеждано както с профилактични дози на медикаменти (Nitrofurantion, Trimethoprim, Acide nalidixique, Cefaclor, Amoxicillin + Clavulanic acid), така и с инхибитори на бактериалната адхезия към уроепителиума. Препоръчвани за тази цел са продуктите от червена боровинка. Червената боровинка е най-ефикасното природно средство срещу инфекции на пикочите пътища (Fanos,V et al. : J Chemotherapy, 2006, 18, 21-24). Съдържащите се в нея проантоцианидини инхибират селективно адхезията на Р-фимбриите и отделят салицилати в урината. Салицилатите потискат възпалението и болката.
Подчертано повишаване на антибактериалната активност се установява от препарат, съдържащ комбинация на червена боровинка и Бета Глюкан. Бета Глюканът стимулира броя и активността на макрофагите, увеличава производството на цитокини (IL 12, IL 6) и други имуномодулиращи субстанции, активира каскадата на клетъчния /Т/ и хуморалния /В/ имунитет. Комбинацията от червена боровинка и Бета Глюкан стимулира секреторния имуноглобулин А.
Клинично наблюдение
В Клиниката по детска нефрология и диализа приложихме препарата Imunobor Uro, съдържащ най-високи количества екстракт от червена боровинка 300 мг и Бета Глюкан 300 мг.
Цел и задачи
Да се оцени ефекта на Imunobor Uro при деца със симптомна и асимптпомна бактериурия. Възрастова група – над 3 г. Imunobor Uro се прилага в следната дозировка: до 6 г. – по 1 капсула дневно; 6 – 12 г. – по 2 капсули дневно на гладно.
Материал и методи:
За период от 18 месеца в клиниката се наблюдават 25 деца с данни за симптомна или асимптомна бактериурия на възраст между 3 и 17 години, при които е прилаган Imunobor Uro. При 1 от тях подлежащото заболяване е АДБПК (автозомно-доминантна бъбречна поликистоза) и при още 1 – неврогенен пикочен мехур. При останалите причината за включване на терапията с Imunobor-Uro е рецидивиращи асимптомни бактериурии, най-често в резултат на E.coli над 105 или чести симптомни уроинфекции, причинени от същия микроорганизъм. При част от децата е установена съпътстваща обстипация и рядка микция, поради което е направена корекция в режима на прием на течности, уриниране и е включен допълнително пробиотик. При пациентите с фебрилни ИПП (инфекции на пикочните пътища ) преди започване приложението на Imunobor Uro е провеждано антибиотично лечение с ентерален или парентерален антибиотик, в зависимост от клиничното състояние на детето и параклиничните изследвания. Курсът на приемане на Imunobor Uro е продължен за 3 до 6 месеца, в зависимост от анамнезата за предхождащи уроинфекции, наличието на утежняващо ситуацията съпътстващо заболяване и контролните урокултури и обикновени урини.
• Imunobor Uro е ефективен при деца със симптомна и асимптомна бактериурия.
• 92% от лекуваните деца след приема на Imunobor Uro са без бактериален растеж
• 100% повлияване на симптомите, свързани с уринарния тракт
• Липсват странични ефекти
• Отлична поносимост
Контролните урокултури са без бактериален растеж при 23 деца. Те също така са без симптоми, свързани с уринарния тракт (микционно-дизурични оплаквания, често уриниране, вторична нощна и/или дневна енуреза, коремни/лумбални/супрапубични болки). При нито едно от наблюдаваните деца не са установени странични ефекти, свързани с приема на препарата. При 2 деца – 1 с АДБПК и 1 с неврогенен пикочен мехур, се наблюдава рецидив на уроинфекцията под профилактика с Imunobor Uro, поради което същият е спрян. Практически в 92 % от случаите на наблюдаваните от нас пациенти има ефект от профилактиката на симптомните и асимптомни бактериурии при използването на Imunobor Uro.
Изводи и препоръки за практиката
Imunobor Uro e надеждно средство за лечение и профилактика на ИПП в детската възраст. За максимален ефект е уместно приложението му да започва още в острия период на ИПП и да продължава до постигане на терапевтичните цели.