Брой 12/2005
Д-р Г. Георгиев
При някои деца високата температура може да предизвика гърч.
Целта на тази статия е да хвърли поглед на съществуващата до момента в официалната медицинска литература информация на един често срещан проблем в доболничната грижа за здравето на детето. Надявам се, така събран и обобщен, материалът да е полезен на хората, които са ангажирани в тази насока, без да има за цел да разглежда изчерпателно подхода, лечението и проследяването на фебрилния зърч (фГ), които при всяко дете би трябвало да са индивидуални.
Фебрилните гърчове се наблюдават у 2 до 4 %1 от децата на възраст между 6 месеца и 5 години, с пик около 18 месеца2. Според проучване приблизително 1 %3 от всички деца ще са имали анамнеза за гърч до навършване на 16 години, като половината от тях ще са имали повече от един гърч. Срещат се почесто у момчетата. Гърчовете, понякога наричани припадъци, са силно драматично преживяване за родителите, но за щастие в повечето от случайте са безвредни за детето.
Два са основните въпроси, на които е необходимо да открием бързо отговор, когато видим такова дете:
Било ли е наистина гърч това, за което съобщават придружаващите детето?
Това може да се изясни единствено с подробна и внимателна анамнеза, което понякога е трудно, защото почти винаги родителите или грижещите се за детето са прекалено изплашени.
Бил ли е наистина фебрилен гърчът и ако е така, къде е инфенцията?
Това също не винаги е лесно по причините, изтъкнати по-горе.
Обикновените, или неусложнени фГ, типично започват в първите няколко часа от повишаването на температурата (в момента на гърч температурата трябва да е 38 °С или по-висока). Често това се случва в първия ден от началото на заболяването или дори може да е първата му проява. При 25 %4 от случайте температурата е между 38 и 39 °С.
В случай на гърч, свързан с висока температура, вероятността от бактериален менингит не е голяма, но не е и нула (в рамките на 0-4 %)8.
Първоначално детето може да изглежда странно, след което цялото тяло да се вцепени, да започне да потреперва и очите да се обърнат нагоре, оставяйки видима предимно бялата част на окото.
За известно време детето може да е неадекватно на случващото се около него, дишането да е нарушено, пулсът у честен, а кожата да изглежда малко no-тъмна от обикновено. След фГ детето бързо възстановява нормалния си вид и поведение, но е възможно да има период на адаптация, или т.нар. postictal фаза с намалена степен на съзнание и на реакция на стимули.
Неусложнените фебрилни гърчове обикновено продължават по-малко от една минута, въпреки че в редки случаи може да са с продължителност до 5 минути. Температурните гърчове рядко се повтарят в рамките на 24 часа.
Другите типове фебрилни зърчове (9%-30% от всички)2, или усложнени фГ, както и непричинените от висока температура, могат да са по-дълготрайни, с фокална характеристика (да засегнат само една част от тялото) и обикновено са многобройни, повтарящи се в рамките на денонощието.
Ако дете е във фГ, е необходимо да се действа бързо, адекватно и много важно! Без паника:
♦ geтeтo се поставя на пода или леглото, далеч от остри, твърди предмети или такива, които могат да го наранят;
♦ главата се обръща на една страна, така че евентуално повърната течност или слюнка да могат да изтичат свободно от устата;
♦ не се поставя нищо в устата на детето, не се правят опити за вкарване на пръсти в устата му, НЯМА вероятност детето да си глътне езика;
♦ използването на Midazolam (Dormicum ,,Roche“) 0,2 mg/kg9 интраназално e с малко побавен ефект от Diazepam 0,3 mg/kg9 венозно, но също толкова ефективно (без значителни странични ефекти при температурен или епилептичен гърч), особено в доболничната помощ, когато венозен източник не е поставен, a Diazepam за ректално приложение не е достъпен в България.
Фебрилните гърчове се наблюдават по-често в семейства, в
които има фамилна предиспозиция (30% от всички случаи)5. Рискът от гърчове при следващ температурен епизод зависи от възрастта на детето и е толкова по-голям, колкото температурният праг на първия гърч е по-нисък. При приблизително половината от децата на възраст под една година в момента на първи температурен гърч, има риск за повторен такъв. За разлика от деца на възраст над една година, при които рискът е около 1 на всеки 3-4 деца6.
Отговорът на един от най-важните въпроси, който притеснява родителите непосредстбено след инцидента, е: Детето не е епилептик и не се налага продължително лечение или изследвания в тази насока след температурен гърч.
Профилактичното лечение с антиепилептични медикаменти не намалява риска от следващ температурен гърч. Факт е обаче, че при такива деца рискът от епилепсия е повишен до 1 %7 в сравнение с останалата част от популацията, при които рискът е 0,5%7.
Профилактичните мерки, които може да посъветваме родителите да вземат:
♦ Имайте на удобно и недостъпно за детето място Paracetamol (Calpol; Panadol) или Ibuprofen (Nurofen). Дозировката трябва да е съобразена с възрастта/ килограмите на детето и ще я откриете на опаковката.
♦ Разсъблечете детето или го оставете съвсем леко облечено, кожата е естествен източник, през който температурата може да напусне тялото.
♦ включете вентилатор 6 стаята или направете хладка баня с вода, 1 -2 °С no-ниска от температурата на тялото.
♦ винаги имайте възможност да се обадите на Бърза помощ или на ваииия личен лекар педиатър за съвет.