Брой 11/2014
Д-р Р. Несторова1, д-р Ц. Петранова2, д-р З. Коларов2,
д-р Р. Рашков2, д-р Р. Стоилов2, д-р М. Монов2,
д-р И. Шейтанов2, д-р В. Русимов3
1 Ревматологичен център „Св. Ирина” – София
2 Клиника Ревматология, МУ – София
3 Клиника по Артроскопска травматология, ВМА – София
Остеопорозата (ОП) е най-честото костно заболяване при човека. През 1994 г. СЗО я определя като „ прогресивно системно заболяване на костния скелет, което се характеризира с понижена маса и влошена микроархитектура на костта, водещи до повишена чупливост на костите и повишен риск от фрактури”.
ОП е резултат на дисбаланс между процесите на костно изграждане и костно разграждане, в резултат на което надмощие взема разграждането. Така костта изтънява,става по-крехка и лесно се чупи.
Остеопорозата причинява повече от 8,9 милиона фрактури годишно в света, което означава 25 хил. фрактури на ден или 1 фрактура на всеки 3 секунди.
Смъртността и тежката инвалидност, до които води ОП, са основните причини да бъде призната за масово, социално-значимо заболяване.
20 ОКТОМВРИ- СВЕТОВЕН ДЕН НА ОСТЕОПОРОЗАТА
Световният ден на ОП е ключова дата, посветена на костното здраве, когато хората от целия свят се обединяват, за да обърнат общественото внимание към огромната социална тежест, причинена от остеопорозата. В центъра на това внимание са действията, които могат да бъдат предприети за предотвратяване и лечение на болестта.
Кампанията на Международната фондация по остеопороза /IOF/ се провежда ежегодно на 20 октомври от 1997 г. Всяка година фокусът е върху различна тема. IOF развива стратегия на своята кампания, послания, материали и постери, които разпространява сред своите над 200 членки-организации от над 95 страни по целия свят.
Тази година световният ден на ОП обръща специално внимание на мъжкия пол, защото ОП представлява сериозен здравен проблем не само при жените, но и при мъжете.
5 МИТА ЗА ОСТЕОПОРОЗАТА ПРИ МЪЖЕТЕ
МИТ 1
„Остеопорозата е болест на жените”
1. ОП засяга и мъжете над 50 г. възраст Всеки 5-ти мъж над 50 г. възраст претърпява фрактура от ОП през оставащата част от живота си.
2. На 50 г. възраст мъжете, за разлика от постменопаузалните жени нямат толкова бърза костна загуба. Но около 65-70 г. възраст и двата пола са с еднаква степен на костна загуба и с намалена абсорбция на калций.
3. Остеопорозните фрактури при мъжете над 50 г. са чести, асоциират се със смъртност и коморбидност. Смъртността през първата година е 3 пъти по-висока, в сравнение с жените.
4. При мъжете 60-85% от фрактурите на бедрената шийка, 70-90% от фрактурите на прешлените и 40-45% от фрактурите на предмишницата се дължат на ОП
5. Над 20% от симптоматичните прешленни фрактури и 30% от фрактурите на бедрената шийка се срещат при мъжете
6. Бедрената фрактура при мъжете се асоциира с 2 пъти по-голяма смъртност, отколкото при жените
7. Бедрените фрактури са само 14%, но струват 75% от всички разходи за ОП фрактури
8. 1/3 от всички бедрени фрактури по света са при мъжете
9. При мъжете бедрените фрактури се асоциират с по-тежко протичане
10. Рискът от остеопорозна фрактура при мъжете е по-голям от риска от простатен карцином
МИТ 2
„Остеопорозата е част от остаряването и не можем да я предотвратим”
1. Костната фрактура след минимална травма или дори без травма не е нормална за никоя възраст
2. Първата стъпка на превенция за всички възрасти е здравословен начин на живот, насочен към поддържането на здрави кости
3. При 64% от проследените мъже ОР е вторична, следствие на друга болест или рисков фактор (хипогонадизъм, прием на големи количества алкохол, лечение с кортикостероиди, дефицит на вит. Д, идиопатична хиперкалциурия, вторичен хиперпаратиреоидизъм и др.) и при 36% е първична (идиопатична)
4. Друга причина за намаляването на КМП, от там и на високия фрактурен риск при мъжете, е използването на аналозите на Gonadotropin Releasing Hormon (GnRH) за лечение на простатния карцином
5. Фрактурата е с предупредителен знак- една фрактура води до друга, което е известно като ”фрактурна каскада” при остеопороза
6. Фактите от всички клинични проучвания с антиостеопорозни лекарства показват, че ако се започне лечение веднага след първата фрактура, рискът от следваща фрактура намалява с 30 до 70%
МИТ 3
„ Остеопорозата не е спешна здравна грижа и не са необходими незабавни действия”
1. Населението на земята застарява и продължителността на живота при мъжете се увеличава. От 1950 до 2050 г. броят на мъжете над 60 г възраст ще се увеличи 10 пъти, а с това ще се увеличи и рискът от ОП
2. В Европа от 2010 до 2025 г. общият брой на фрактури при мъжете ще се увеличи с 34%
3. Застаряването на човешката популация е факт, но мъжете и жените трябва да водят активен начин на живот, да поддържат костното си здраве и да са независими. За целта са необходими ефективни стратегии на превенция, които да предотвратят огромното нарастване на остеопорозните фрактури и последиците от тях.
4. По време на андропаузата при мъжете костната загуба нараства и може да достигне 3-5% годишно.
5. Броят на мъжете с остеопоротична фрактура, изискваща болнично лечение, е сходен на броя на болните от простатен карцином, но лечението на фрактурите е свързано със значително по-продължителен болничен предстой.
6. Преживяна фрактура се асоциира с 86% увеличаване на риска от следваща фрактура.
7. 80% от пациентите с фрактури нито са диагностицирани, нито лекувани за остеопороза. Така се развива фрактурната каскада- следват нови и нови фрактури. До края на първата година след фрактурата 33% са напълно зависими от чужда помощ. На втората година след фрактурата 40% от преживелите не могат да се движат самостоятелно, а 60% изискват помощ при обслужване.
МИТ 4
„Остеопорозата не може да се диагностицира и лекува”
1. Диагнозата на ОП е лесна, а лечението е доказано ефективно.
2. Наличието на фрактура е ясен знак, че по най-бързия начин трябва да се направи изследване за остеопороза и да се започне адекватно лечение.
3. Едноминутният тест за оценка на риска от ОП може да помогне на всеки мъж. Мъжете с рискови фактори се насочват към изследване на костната минерална плътност (остеодензитометрия), което се прави на DXA- апарати (двойно-енергийна рентгенова абсорбциометрия). Може да се използва и т.нар. FRAX калкулатор на IOF, който отчита 10-годишния абсолютен риск от фрактури. При резултат над 20 за големи фрактури и над 3 за бедрени фрактури се приема, че пациентът е с висок фрактурен риск /www.iofbonehealth.org; www.shef.ac.uk/FRAX/
Следва клинична оценка, лабораторни изследвания и назначаване на терапия.
4. Придържането към лечението е изключително важно, защото само така е възможно да се редуцира рискът от бъдещи фрактури. За съжаление, над 50 % от пациентите започнали лечение, го преустановяват още в хода на първата година от лечението.
МИТ 5
„Остеопорозата има минимално влияние върху мъжете и семейството”
1. Във възрастта между 50 и 65 г. мъжете губят значителен брой работни дни и продуктивност заради фрактури
2. След бедрена фрактура около 10-20% от мъжете се нуждаят от грижи в семейството в продължение на години
3. Продължителността на живота при мъжете е по-кратка от тази при жените. Бедрените фрактури при мъжете я скъсяват още повече.
4. Урбанизацията и застаряването на населението са фактори, водещи до нарастване на тежестта на ОП
5. Ранната диагноза и навременното лечение на ОП при мъжете намаляват смъртността и морбидността, което е от полза и за семейството, и за обществото като цяло.
6. Годишната цена на лечението на остеопоротичните фрактури в Англия възлиза на 1.7 милиона лири стерлинги, 25% от които са за лечение на фрактурите при мъжете.
7. Цената на лечението на фрактурите от ОП е по-висока от тази за лечението на миокардния инфаркт, белодробния и простатния карцином, взети заедно.
8. В Европейския съюз годишните разходи за остеопорозни фрактури възлизат на 37 милиарда евро.
Основни рискови фактори за ОП и фрактури при мъжете:
1. Възраст – костната загуба нараства с възрастта, като около 70 г. става най-голяма
2. Наследственост – рискът е висок, ако поне един от родителите е имал остеопороза или фрактура, свързана с ОП
3. Преживяна костна фрактура над 50 г. умножава риска от следваща фрактура
4. Продължителната употреба на кортикостероиди(повече от 3 месеца) е причина за вторична ОП
5. Други групи медикаменти, асоцииращи се с костна загуба са имуносупресори, тиреоидни хормони в ексцесивни дози, психотропни, антиконвулсанти, антикоагуланти, антиепилептици, антиациди, инхибитори на протонната помпа
6. Първичен или вторичен хипогонадизъм (тестостеронов дефицит)
Среща се при около 12% от мъжете.
Депривационната терапия, която се използва при метастатичен простатен
карцином, също е причина за ниски тестостеронови нива. Ниската серумна
концентрация на тестостерона води до намалена активност на остеобластите,
повишена костната резорбция, намалена абсорбция и увеличена екскреция на
калция и редукция на мускулната маса.
7. Хронични заболявания, водещи до вторична ОП са ревматоиден полиартрит, възпалителни заболявания на червата(Болест на Крон), синдром на малабсорбция, захарен диабет тип I и II, тиреотоксикоза, хиперпаратиреоидизъм, хронична чернодробна или бъбречна болест, онкологични заболявания и др.
8. Тютюнопушене
9. Консумация на алкохол над 2 единици дневно /1 единица алкохол е 25 мл концентрат или 250 мл бира или 80 мл вино/
10. Хранителен режим, беден на калций (под 600 мг/дневно)
11. Дефицит/инсуфициенция на Витамин Д
12. Обездвижване
13. Ниско тегло (BMI<20)
Най-честите причини за ОП при мъжете са тестостероновият дефицит, депривационната терапия при простатен карцином и кортикостероидната терапия.
Намалението на височината с над 3 см може да е резултат на компресивна прешленна фрактура вследствие на ОП.
ОСНОВНА СТРАТЕГИЯ НА ЛЕКУВАЩИЯ ЛЕКАР ЗА НАМАЛЯВАНЕ НА ОП И ФРАКТУРНИЯ РИСК Е СЪБЕСЕДВАНЕ С ПАЦИЕНТИТЕ С ЦЕЛ ПОВИШАВАНЕ НА ЗДРАВНАТА ИМ КУЛТУРА ПО ОТНОШЕНИЕ НА КОСТНОТО ЗДРАВЕ
1. Убеждаване на пациентите колко е важно да поддържат физическата си активност с поне 30-40 мин/дн., с което КМП се увеличава с 1-2%
2. Здравословно хранене /Калций, Вит.Д, протеини, плодове и зеленчуци/
3. Допълнителен прием на Вит. Д / поне 1000 IU/ дневно/
4. Допълнителен прием на Калций / особено за пациентите, които не могат да се хранят достатъчно/
5. Отстраняване на вредните навици /тютюнопушене, ексцесивна употреба на алкохол, поддържане на здравословно тегло/
6. Идентификация на рисковите фактори и преценка на възможностите за ликвидиране на отстранимите рискови фактори и минимизиране /доколкото е възможно/ на неотстранимите.
7. Тест за определяне на КМП и фрактурния риск
8. Прилагане на адекватно лечение. Приложението на бифосфонатите при мъжете е също толкова ефективно, колкото при жените
За профилактика и като коадювантна терапия се търсят оптимални комбинации, които да въздействат на костообразуването, костната резорбция, минералиацията и микроархитектониката на костта. Такъв продукт е Osteobor Forte. Фиг.1 представя състава на Osteobor Forte, който може да се използва самостоятелно за профилактика и в комбинация с лекарства за лечение на остеопорозата.
Сред оптимално допълващите се елементи на Osteobor Forte освен калций, витамин Д и минералния комплекс, прави впечатление субстанцията Ipriflavone. Той стимулира костообразуването и потиска костната резорбция. Намалява болките, свързани с остеопорозата. Подпомага ефекта от лечението с бифосфонати и други антиостеопорозни медикаменти.
В света са доказани множество успешни системи за вторична превенция на фрактурите с нает специален координатор, който осъществява връзката между ортопедичния екип, пациента, семейния лекар, специалиста, назначаващ лечението на остеопорозата и специалиста по физикална терапия.
В нашата страна основните специалисти, които поемат отговорността за състоянието на пациента след фрактура са специалистите от Бърза помощ, ортопедите, семейните лекари, ревматолозите, ендокринолозите и специалистите по физикална терапия. Точната колаборация между тях е гарант за бърза диагноза и своевременно лечение на остеопорозата.
Библиография:
1. IOF Campaign 2014 “ World Osteoporosis day Toolkit”
2. Hernlund E, Svedbom A, Ivergård M, Compston J, Cooper C, Stenmark J, McCloskey EV, Jönsson B, & Kanis JA 2013, “Osteoporosis in the European Union: medical management, epidemiology and economic burden”, Arch Osteoporos, vol. 8, no.136.
3. IOF / www.iofbonehealth.org/
4. Lawrence TM, Wenn R, Boulton CT, Moran CG. Age-specific incidence of first and second fractures of the hip. J Bone Joint Surg Br. Feb 2010;92(2):258-261.
5. McCloskey E. FRAX® Identifying people at high risk of fracture: WHO Fracture Risk Assessment Tool, a new clinical tool for informed treatment decisions. Nyon, Switzerland 2009.
6. Kanis JA et al. on behalf of the Scientific Advisory Board of ESCEO and the Committee of Scientific Advisors of IOF. European guidance for the diagnosis and management of osteoporosis in postmenopausal women. In press. Osteoporos Int 2012; DOI 10.1007/s00198-012-2074-y.
7. Kanis JA, Burlet N, Cooper C, et al. European guidance for the diagnosis and management of osteoporosis in postmenopausal women. Osteoporos Int. Apr 2008;19(4):399-428.
8. Боянов М. Рентгенова остеодензитометрия и количествен ултразвук на костите в практиката на клинициста /изд.ЦМБ,2006 г.
9. БДЕ. Препоръки за добра клинична практика по остеопороза /2004 г
10. Зл. Коларов. Остеопороза при мъжете. Ревматология, XV, 2007, 4, 3-13
11. БДЕ, БДР. Препоръки за добра практика по остеопороза /2013г
12. Р. Несторова. 20 Октомври-световен ден за борба с остеопорозата. Sting.10/2004;30-32
13. Р. Несторова. Остеопорозата-тихата осакатителка. Sting. 9/2004;29-30
14. Р. Несторова. Остеопенията-ранен признак на костната загуба. GP News.8(112)10;2009:18-21
15. Р. Несторова. Остеопороза-съвременни аспекти в оценката на рисковите фактори, диагнозата и лечението. Медикарт. 6/2009,III:10-14
16. Р. Несторова. Не позволявай на остеопорозата да те прегърби. Медикарт;5/2010;IV:4
17. Р. Несторова. Какво трябва да знаем за остеопорозата в ежедневната практика? Topmedica. 5/2010:6-7
18. Р. Несторова. Превенцията на паданията е превенция на фрактурите. Health.bg. 6/2010/VIII;40
19. Р. Несторова. Остеопороза и остеопения-защо е важно да ги познаваме? Медикарт. 6/2010/IV;28-30
20. Р. Несторова. Само три стъпки за поддържане на костното здраве: Витамин Д, Калций и Движение. GP News;138/2011:14-15
21. Р. Несторова, З. Коларов, К. Гърбева. Нека първата фрактура да е последна. Топмедика;4/2012: III; 1-2
22. Р. Несторова. Съвременна диагностика на Остеопорозата. Health.bg.7/2012/X:42-47
23. Р. Несторова, К. Гърбева, Р. Рашков, Цв. Петранова, Зл. Коларов. Световна кампания за излизане от остеопоротичната фрактурна каскада. GP News.12(151)13;2012:5-7
24. Р. Несторова. Практически подход при пациенти с постменопаузална остеопороза. Алгоритъм на поведение. Лекарска практика. X/5/2013:3-7
.