Брой 1/2001
Проф. Б. Бойчев
Един голям дял от костната ортопедична патология остеохондропатиите, взети като единно заболяване, но проявяващо се в различни части също ще промени своята форма и ще се получи статична ставна деформация. Сумирането на многобройни налягания дава различни комбинации от статични деформации.
От значение при появата на статичните деформитети е не само силата на ненормалното налягане, но и, а понякога и много повече, състоянието на самите кости и стави, подложени на налягане. Ако те са патологично променени, по-лесно се поддават на изкривяване. В такъв случай изкривяването може да се получи от действието и на много слаби статични сили.
Така например, ако едно „крехко“ дете бъде принудено да стой изкривено на неудобен чин, с течение на времето то ще изкриви своя гръбначен стълб и ще получи статична сколиоза. Ако това нещо продължава повече време, степента на тази сколиоза постепенно ще се увеличава и може да се получи и допълнително компенсаторно изкривяване.
И съвсем инцидентно изучаване на тази материя в Медицинския факултет поставя на изпитание опитността на лекаря в практиката, когато трябва да лекува ортопедично-травматично болни. Отбягването от тях, грешки при напътствията и лечението са толкова често явление, че безпомощността на лекаря се чувствува от околните, те загубват вярата в него, започват да търсят помощ от народните лечители. Това нещо на всяка цена трябва да се спре.
Най-различни заболявания могат да причинят значителни деформитети на човешкото тяло. Такива са заболяванията, причинени от микроби (туберкулоза, сифилис, тиф, остеомиелит), от паразити (кучешка тения, патогенни гъбички, костни микози), от болести на обмяната на веществата (рахит, остеомалация, скорбут), от инфекциозни заболявания с неустановен причинител (детски паралич, ревматизъм). Най-често тези заболявания засягат нервната и костно-ставната система и причиняват деформиране на човешкия организъм, намира своето място в нашата класификация поради близостта му с група заболявания, причинени от болести на обмяната на веществата. Тези заболявания служат за основа на редица ортопедични статични заболявания, с което рязката граница помежду им изчезва.
Ако една кост бъде поставена под ненормално налягане продължително време, тя благодарение на своята еластичност, ще промени формата си и ще даде начало на костна статична деформация. Ако същото продължително, превишаващо границите на нормалната издръжливост на костта налягане се приложи върху една става, тя получават т. нар. криви колена и плоско стъпало у подрастващите, когато те са принудени да стоят прави.
Лечението на сколиозата е доста мъчно и съвсем правилно се счита за един от най-трудните отдели на ортопедията. Лечението е дълго, нужни са месеци и години, много търпение и систематична работа от страна на болния и лекаря, за да се получи някакъв резултат. Понякога този резултат се състои само в спиране влошаването на сколиозата.
За лекуване на сколиозата на разположение има четири средства:
1) гимнастика,
2) коригиращи положения,
3) корсети,
4) операция.