Брой 8/2003
Д-р Ю. Русев
Аденотонзидектомията е една от най-често извършваните оперативни намеси при децата. Само в САЩ зодишните разходи за тази операция възлизат на 500 млн. долара. Съвременната насока е към селектибно извършване на аденотонзилектомията.
История на хирургията на тонзилите
С помощта на примитивен скалпел, Celsus за първи път докдментирано отстранил тонзили (около 50 г. след Хр). През 625 г., Павел от Егина направил описание на тонзилектомията. В средата на 18 век Caque от Реймс извършвал операцията планово. Развитието на инстрдментаридма, необходим за извършване на аденотонзилектомия, е свързано с името на Philip Syng, чието изобретение поставило основата за модерния тонзилотом. Гилотината на Sluder била използвана за първи път от Physick през 1827 г. През 1867 г., Wilhelm Meyer използвал кръгъл нож за премахване на аденоидни разраствания през носните кухини при пациент със загуба на слуха и назална обструкция.
В началото на XX век, Samuel Crowe доразвил оперативната техника на аденотонзилектомията чрез описание на потенциалните рискове от операцията, подобрил хирургическата техника по отношение на анестезията и въвел постоперативната хоспитализация. Тази операция скоро се превърнала в една от най-често извършваните, като се прилагала за лечение на многобройни заболявания, включително анорексия, забавено умствено развитие и enuresis nocturna.
През 30-те и 40-те години на XX век „въодушевлението“ от аденотонзидектомията започнало да спада, поради редица научни публикации за естествено намаляване инфекциите на горните дихателни пътища при децата след първите ученически години, както и във връзка с прилагането на повече антимикробни препарати.
Днес, резултатите от съвременни репрезентативни клинични изследвания, доказващи ефективността на аденотонзилектомията, както и откриването на нови индикации за прилагането й (например абнормно развитие на лицевия скелет и нарушено оформяне на зъбните редици при хронично дишане през устата, поради назална обструкция), подкрепят популярността на операцията.
Ембриология
Първите осем ембрионални седмици са период на най-интензивно развитие на главата и шията. Тонзиларните ниши водят началото си от втората и трета брахиални дъзи, докато епителът на палатиналните тонзили произхожда от втория фаринзеален джоб. Развитието на тонзиларната тъкан започва през 14-та седмица, когато мононуклеарни клетки се поселват в мукозата на тонзиларната ниша и се диференцират в тонзиларна лимфоидна тъкан. От третия до шестия л.м, чрез инвагинация на повърхностния епител, се оформят криптите. Тонзиларната капсула се развива през петия л.м., а функционалните герминативни центрове се оформят след раждането. Развитието на аденоидната тъкан започва през третия л.м., и е резултат от субепителна инфилтрация на лимфоцити в задната част на назофаринкса. Скоро след раждането на детето, в тази тъкан се колонизират бактерии и тя хипертрофира през детството, в отговор на антигенни въздействия. По време на ранната младежка възраст, аденоидната тъкан търпи нормално резресивно развитие.
Анатомия
Аденоидна тъкан
Аденоидната тъкан се локализира в средната част на задната назофарингеална стена непосредствено под сфеноидалния рострум. Тя изгражда горната част на фарингеалната лимфоидна тъкан, наречена пръстен на Waldeyer. Тубарната тонзила на Gerlach е лимфоидна тъкан, разположена около ostium pharyngeum tubae auditivae. Повърхността на аденоидната тъкан се различава от тази на палатиналните тонзили със своите дълбоки крипти, които са няколко на брой, докато криптите на тонзилите са от 10 до 30. Повърхността се изгражда от многослоен цилиарен епител, отгоборен за мукоцилиарния клирънс.
Кръвоснабдяването на аденоидната тъкан се осъществява от a. pharyngea ascendens и a. sphenopalatina, а клон чета на IX и X черепномозъчни нерви осигуряват сензорната инербация.
Палатинални тонзили
Тонзилите са поместени в ямка, образувана от plica palatoglossus, plica palatopharyngeus и m.constrictorpharyngis.Te са свързани чрез долния си полюс с езичната тонзила. Мястото на свързване е plica triangilaris. Повърхността на тонзилите е покрита от навлизащ в дълбочина многослоен плосък епител. Основата на тонзилите е отграничена от подлежащий мускул чрез плътна колагенова капсула. Паренхимът се състои от множество лимфни фоликули, разположени под епитела на криптите.
Малък клон на a. facialis осигурява основното кръвоснабдяване на тонзилите, като то се допълва от клончета на a. pharyngea ascendens, a. palatine descendens и a. dorsalis linguae (клон на a.lingualis). Инербацията на тонзилите се осъществява от п. glossopharyngeus и разклонения на n.palatinus minor (през ganglion sphenopalatinum).
Имунология
Тонзилите са важни при производството на специфични секреторни IgA антитела. Системата от крипти, покрити от специализиран епител, позволява непосредствен контакт между антигените и имунокомпетентните клетки. Антигените се транспортират в специализирания епител, където се разпознават, свързват и пренасят от т.нар. „антигенпреработващи клетки“ към следващия слой на екстрафоликуларната зона. Този слой, богат на Т-клетки, се характеризира с много добро кръвоснабдяване, което подпомага циркулиращите лимфоцити да достигат до тонзилите. Значимостта на тонзилите и на аденоидната тъкан в имунната защита на организма е все още недостатъчно изяснена. Множеството изследвания в това направление не успяха да установят значителна разлика в имуноглобулиновата синтеза при деца с рецидивиращи тонзилити. Не е доказан и неблагоприятен системен имунологичен ефект при възрастни и деца след аденотонзилектомия.
Клинично изследване и симптоми
Аденоидна вегетация
Триадата, представена от затруднено носно дишане, хърнане и дишане през устата, обикновено означава обструктивно увеличена аденоидна вегетация. Други симптоми на аденоидната болест са ринорея, постназална ексудация, хронична кашлица и главоболие. В анамнезата трябва да се съберат данни за евентуална алергия, ГЕРБ и синуит.
Усложнение на аденектомията е велофарингеалната инсуфициенция, характеризираща се с хиперназален говор и регургитация на течности през носната кухина. Пациентите със субмукозен или открит дефект на твърдото небце са в рисковата група за споменатите усложнения и затоба при тях е необходимо да се уточни съществуват ли сведения за регургитация на течности през носната кухина, както и фамилната анамнеза за велопалатинална инсуфициенция.
При физикалното изследване може да се открие „аденоиден фациес“ (удължено лице, плоска средна част на лицевия скелет и отворена уста) и хипоназален говор. Говорът може да се оцени с теста чрез затваряне на носа, при което носът се запушва и отпушва по време на изговаряне на фрази с назално провеждане. В случайте на назална обструкция, при прилагането на теста не се отбелязва промяна.
При преглед на носа трябва да се изключи наличието на синуит или алергичен ринит. При фарингоскопия се прави оценка на състоянието на устната кухина, както и на подвижността на долната челюст, тъй като това може да доведе до неправилна захапка, удължено лице и неправилно разположение на зъбната редица.
Латералната рентгенография на епифаринкса може да се окаже необходима в случайте, когато данните от анамнезата не съвпадат с тези от физикалния преглед.
Диференциалната диагноза на аденоидната болест включва алергия, ГЕРБ и синуити. Ако е налице синуит и терапията е неуспешна, необходимо е да се прибегне до аденоидектомия. Изследванията показват, че при 67% от случайте оперативното лечение отстранява проблема с ринореята, но ако симптомите продължат 2-3 месеца след аденоидектомията, то тогава са необходими допълнителни изследвания за уточняване на състоянието.
Тонзилит
Възприема се, че при тонзилит е налице поне един от изброените симптоми:
♦ повишена температура (наймалко 38.3°С);
♦ увеличени лимфни възли (мека шийна аденопатия);
♦ фарингеален ексудат или ексудат от тонзилите;
♦ положителна посявка за хемолитични стрептококи от група А. Трябва да се познават добре и усложненията на (хемолитичните стрептококи от група А, като постстрептококов гломерулонефрит и ревматична треска.
При физикалния преглед трябва да се документира големината на тонзилите. Представената система за оценка (предложена от Brodsky и съавт.), използва съотношението големина на тонзилите спрямо размерите на орофаринкса:
О тонзилите се локализират в тонзиларната ниша
+1 заемат помалко от 25% от орофаринкса
+2 заемат между 2550% от орофаринкса
+3 заемат между 5075% от орофаринкса
+4 заемат повече от 75% от орофаринкса
При рецидивиращи тонзилити и хронична инфекция, броят на криптите намалява и тонзилите изглеждат гладки и лъскави.
Необходимо е да се изследва гърлен секрет за хемолитични стрептококи от група А, въпреки че лечението трябва да се провежда и при отрицателен резултат от посявката. Посявки от гърлен секрет след проведено лечение са индицирани при децата с особено висок риск за ревматична треска, които остават симптоматични или развиват рецидивиращи симптоми. Ако се развие повторно заболяване с наличие на (хемолитични стрептококи от група А в рамките на шест седмици, микробиологичното изследване трябва да се повтори в период от три до десет дни след завършване на лечението. При съмнение за инфекциозна мононуклеоза се изследва периферна кръв и се прави тестът на PaulBunnell. След възстановяване от монуклеозата е възможно възпалението на тонзилите и фаринкса да персистира (до шест месеца след заболяването).
Лечение
Brodsky съобщава, че аденотонзиларната хиперплазия може да се повлияе от едномесечен курс антибиотично лечение срещу (3лактамаза продуциращи микроорганизми или анаероби {Augmentin, Clindamycin). Антибиотичното лечение може да редуцира аденотонзиларния размер в достатъчна степен, за да се елиминира обструкцията при 15% до 20% от децата за повече от една година. Това може да бъде особено полезно при поголемите деца или при децата с повишен риск за периоперативни усложнения.
Пеницилинът е все още най-предпочитаното лекарствено средство при лечение на острите аденотонзилити, както и при случайте с отрицателен резултат от изследването на гърлен секрет за хемолитични стрептококи от група А. При рецидивиращи инфекции с положителен микробиологичен резултат за наличие на споменатите микроорганизми, е необходимо да се назначат антибиотици срещу (3лактамаза продуциращи микроби или анаероби. Резултатите от съвременни проучвания показват, че ахемолитичните стрептококи инхибират in vivo и in vitro (хемолитичните стрептококи. Ross и съавт., (1993) съобщават, че реколонизацията на фаринкса на пациенти с рецидивиращи аденотонзилити, причинени от (3хемолитични стрептококи, с нормална гърлена флора от астрептококи, намалява инцидентите на аденотонзиларна инфекция.
При асимптоматични пациенти с положителен резултат за (хемолитични стрептококи от група А, се назначава повторен антибиотичен курс само в случайте с анамнеза за ребматична треска.
Подбор на пациентите:
АДЕНОИДЕКТОМИЯ
Единствената абсолютна индикация за аденоидектомия е въздушната обструкция с вторично кардиопулмонално усложнение (cor pulmonale).
Относителните индикации включват:
♦ хронична назална обструкция с ринорея,
♦ постоянно дишане през устата,
♦ забавен растеж,
♦ обструкция на слуховите тръби с отит, проводно намаление на слуха,
♦ ненормална реч хипоназална,
♦ ненормално развитие на лицевия скелет.
При деца с рецидивиращи или хронични средни отити, аденоидектомията може да се предшества от тимпаностомия с поставяне на тимпаностомална тръбичка. Gates (1994) съобщава, че самостоятелното провеждане на тимпаностомия (без аденоидектомия), е свързано с увеличен брой случаи на повторна операция и оторея, за разлика от тези, при които операциите са извършени в един етап.
Други индикации включват говорни проблеми и тежки орофациални или дентални аномалии, предизвикани от аденоидната хиперплазия.
Относителни контраиндикации са белопалатиналната инсуфициенция и различните степени на незатворено твърдо небце. При тези случаи, ако операцията е необходима, аденоидната тъкан се отстранява частично.
ТОНЗИЛЕКТОМИЯ / АДЕНОТОНЗИЛЕКТОМИЯ
През последните 30 години бяха дефинирани добре индикациите за аденотонзилектомия.
Абсолютни индикации са:
♦ обективна дисфагия,
♦ изключителен дискомфорт при дишане,
♦ клинично значима обструктивна сънна апнея и
♦ албеоларна хиповентилация/ cor pulmonale, както и
♦ случайте на малигнени заболявания.
Paradise et al. (1984) установяват, че инфекциите на гърлото при деца, преминали аденотонзилектомия, са значително по-малко през двегодишния следоперативен период, в сравнение с предоперативния. Рецидивиращият тонзилит е дефиниран, като наймалко три случая през всяка една от последните три години, три случая през всяка една от последните две години или седем случая за последната година. Всеки от тези случаи би трябвало да бъде документиран от лекар, тъй като разказите на пациента не винаги са достоберни. Хиперплазията с резултат обструктивна сънна апнея, забавен растеж, cor pulmonale, говорни нарушения или тежки орофациални и дентални аномалии с тесни горни дихателни пътища, са също показания за тонзилектомия. Някои състояния са описани в литературата като индикации за тонзилектомия, поради повишения риск от ревматична треска и невъзможността да се повлияет от приложената терапия. Такива са: заболяване на сърдечната клапа, персистиращо възпаление на гърлото, мековата лимфаденопатия, тонзилолитиазис, стрептококово носителство. Според изискванията на Американската академия по оториноларингология и хирургия на главата и шията, отстраняването на тонзилите е оправдано при наличие на три или повече инфекции годишно. Решението за всяка операция трябва да бъде индивидуално, на основата на всички данни за пациента, неговата толерантност към заболяването, възможността за адекватно лечение при всеки един от рецидивите, както и възможните усложнения.