Брой 8/2005
Р. Комитова
Инфенциозно отделение, УМБАЛ „Св. Анна“
Острата инфекциозна диария е заболяване, което место засяга хора от всички възрасти по целия свят. Тя е основна причина за смъртност при деца в развиващите се страни, обуславяща 2,4-2,9 млн. случая годишно, както и за 10-12% от хоспитализациите на деца в развиващите се страни. Възрастните, особено тези с множествени съпътстващи заболявания, също са рискови за развитие на усложнения и фатален изход.
Повечето от инфекциозните диарии са причинени от вируси. На основата на определени епидемиолозични и клинични критерии до голяма степен е възможно да се разграничи гастронтероколит с вирусна от такъв с бактериална етиолозия. На практика това е трудно и е необходима лабораторна диагностика, която не се прави рутинно.
Незабисимо че вирусната етиолозия на инфекциозната диария се предполага още от 1945 г., едва през 1972 г. чрез електронна микроскопия са идентифицирани вирусни частици във фецес по време на епидемия от гастроентерит в едно училище Norwalk, Ohaio. Така е открит първият вирусен етиологичен агент Norwalk вирус, класифициран в последните години като представител на сем. Caliciviridae. Благодарение на молекулярногенетичните техники днес се знае, че норовирусите (преди наричани Norwalk подобни вируси, или SRSV) и саповирусите (преди Sapporo подобни, или класически калицибируси) са основни причинители на епидемични гастроентерити при деца и възрастни по света. Норовирусите обуславят и диария на пътешествениците, взривове от ентероколити сред военнослужещи по време на учения, както и вътреболнични чревни инфекции.
Редица черупчести морски храни (раци, миди) са с подчертан риск, тъй като концентрират различни вируси, вкл. норовирусите, от контаминирани води и храни и ги задържат. Други вируси, причинители на диария, са калицивируси, астровируси, аденовируси и коронавируси.
Безспорен лидер са ротавирусите, открити една година по-късно (1973 г.)
Ротавирусите основни причинители на гастроентероколит при деца, no-малки от 5-годишна възраст.
За ротавирусите и тяхната характерна форма
Ротавирусите са РНК вируси с големина 70 пт, съдържащи трислоен капсид. При електронномикроскопско изследване имат очертания на колело, откъдето произлиза и името им: rota колело (лат.). Геномът им е изграден от 11 сегмента, които кодират в структурни (VP) и в неструктурни протеина (NSP). вирусният протеин VP6 е основа на диагностиката с търговски китове и определи груповата специфичност на ротавирусите. Има 7 основни групи (А-G), като при човека група А е доминираща. Други протеини (VP4 и VP7) определят серотипа. Сегментният строеж на генома позволява генетична реасортация (обмяна на гении сегменти на вирусите) по време на коинфекция, на което се основава получаването на ваксини.
Контролът на ротавирусите неразрешим проблем
Механизмът на заразяване е фекално-орален. Всички деца до 3-5 г. се инфектират с вируса. Имунитетът е частичен и реинфекциите са чести, но тежестта на протичане намалява с всяка следваща повторна инфекция. Затова ротавирусните ентероколити са no-леки при големи деца и възрастни.
Родители или възрастни, грижещи се за болните деца, също могат да заболеят. Няколко черти определят трудността при контрола дори в индустриално развитите страни:
♦ изключителната контагиозност дори 10 вирусни тела водят до заболяване;
♦ високата концентрация във фецеса;
♦ продължителното отделяне след преминаване на клиниката;
♦ голямата издръжливост в околната среда.
В зоните с умерен климат по неизвестни причини заболяването е най-често през студените месеци, а на тропиците целогодишно. Най-засегнатите страни са Индия, Китай и Индонезия.