Брой 8/2000
Причини и съвети към семейния лекар
Д-р Георги Лазаров
Уролог-андролог Медицински център „Д-р желязков“, София
Все още за безплодието в семейството по традиция в България се обвинява жената, но специалистите отдавна знаят, че то се дължи само в около 30% на жената, в около 30% на мъжа и в останалите случаи е комбинирано.
Причините за инфертилитета при мъжа са в резултат на:
1/Нарушения в сперматогенезата 90%
– първичен хипогонадизъм 89%
– вторичен хипогонадизъм 1%
– синдром на андрогенна резистентност 0,1%
2/Нарушение в транспорта на сперматозоидите и заболявания на акцесорните жлези 6%
3/Еректилни дисфункции 2%
– Нарушения в еякулацията 1%
3/Нарушения във функцията на сперматозоидите 1%.
Щателната анамнеза и обстойният клиничен преглед са от особена важност за предварителните впечатления на андролога.
Анамнезата включва:
– предишни изследвания по повод на стерилитет (хормонален статус, спермограма, антиспермални антитела, пенетрационен тест);
– пубертетно развитие (ранен, нормален, късен пубертет);
– крипторхизъм;
– гинекомастия;
– хирургични интервенции на ретроперитонеалното пространство, на шийката на пикочния мехур, трансуретрална хирургия, хирургия на ингвиналния канал (орхидопексия, херниотомия), скротална хирургия (травма, торзио, вазектомия, хидроцеле);
– други заболявания: диабет, улцерохеморагичен колит, респираторни инфекции, фиброзен цистит, мумпс орхит, прекарани венерически заболявания (уретрити, епидидимити, орхити, простатити);
– термични влияния;
– радиация;
– химични вредности;
– тютюнопушене;
– алкохолизъм.
Клиничният преглед включва както общ, така и щателен локален статус. Особено внимание се обръща на вторичните полови белези, като телесни пропорции и тип окосмяване.
Определянето на размерите на тестисите е важен прогностичен белег, защото те корелират добре с качествата на семенната течност. Трябва да се има в предвид, че семиниферните тубули заемат около 95% от техния обем. Нормално те са с дължина около 4 см и ширина около 2,5 см и обем около 15 мл. За клиничната практика особено удобно е използването на орхидометъра на Прадер.
Промени в епидидима и дуктус деференс подсказват за прекарани инфекции в миналото и възможни оптурации. Разбира се, наличието на разширени вени, най-често в ляво, е важна причина за влошени семионологични показатели и мъжете трябва да бъдат щателно изследвани. Пациентите се преглеждат в топла стая, в легнало и право положение като фуникулус сперматикус се палпира едновременно без и с пробата на валсалва.
Особено внимание се обръща и при ректалния преглед на простатната жлеза. Тя е намалена по размери при андрогенен дефицит и увеличена най-често при инфекции.
Щателното изследване на половия член е също от съществена важност. Аномалии като хипоспадия, изкривяване, фимоза и други влияят съществено при депониране на семенната течност във влагалището.
Лабораторният анализ включва: ПКК и биохимия на кръвта, урина, семинологично изследване и хормонален статус.
Семинологичното изследване се извършва след 5 дни полово въздържание, като най-добре е материалът да се дава на място в клиниката.
От особена важност са и образните изследвания, като цветна Доплерова ехография на тестисите и половия член и антеградната и ретротрадната деференто-везикулография, които могат да се осъществят единствено в специализираните центрове.
Съвети към семейния лекар:
Консултирайте се и консултирайте вашите пациенти със специалист уролог-андролог при:
– парене, дразнене и по-често уриниране;
– непостоянни болки в тестисите и дискомфорт в малкия таз;
– безплодие в семейството.
Не подценявайте проблема!!!