Брой 2/2000
Доц. д-р Донка Байкова,
Институт по хранене
Медът е позната и предпочитана храна от древни времена. Още преди 2500 г. Хипократ е писал: “Медът е полезен и дава добър цвят на лицето”, а Авицена “Ако искаш да запазиш младостта си, яж мед”.
Пчелният мед е концентриран захарен продукт с лесно усвоими моно -и дизахариди, които бързо доставят необходимата за работата на миокарда и мозъка енергия. Той е високо енергийна храна: 100 гр имат 310 Кк. Установено е, че необходимото дневно количество за човешкия организъм е 60 гр.
Хранителните и лечебни свойства на пчелния мед се дължат на неговия уникален състав и съотношението на съставките, които са над 400. Безусловно съставът и качествата зависят от пашата, а България е от малкото страни в света, където виреят над 3000 вида лечебни растения. Медът съдържа ензими (каталаза, инбертаза, липаза, диастаза, фосфатаза), плодови киселини (ябълчна, млечна, лимонова, оксалова), ароматни вещества, декстрини, азотисти съединения, витамини (В 1, 6, 12, биотини, никотинова, пантотенова, фолиева киселина), минерални соли (К, Na, Са, Мд, Fe). Интересно е да напомним, че съотношението на минералните вещества в меда е същото като това в човешкия организъм, поради което е добър алкализатор. Поради наличието на мравчена киселина и някои други противомикробни вещества, медът е чудесен природен, естествен консервант.
Като лечебно средство медът се използва при заболявания на сърцето, бъбреците, стомаха, нервната система, кожата. Дневната максимална доза за възрастни е 100-200 гр, разпределена на три приема: сутрин 30-60 гр, обед 40-80 гр и вечер 30-60 гр 1-2 ч. преди или 3 ч. след ядене. Курсът на лечение трае обикновено 2 месеца.
Като слабително средство 100 гр мед се разтваря в чаша топла вода и се пие на гладно. Като сънотворно средство 50 гр мед се приемат със 100 мл вода или прясно мляко. При хронично болни се назначават по 100-150 гр мед дневно за възрастни и 30-40 гр за деца. Профилактичната доза е поне 1 супена лъжица мед на ден.
Проведени от нас експериментални проучвания показаха, че при паралелно третиране на подопитни животни с канцерогенни фактори и физиологична или висока доза мед 60% от животните не развиват туморни новообразования.
Добре е общопрактикуващият лекар да знае, че термичната обработка на меда над 36-37ОС намалява антибактериалните му качества и разрушава някои от съдържащите се в него ензими. И още нещо. С най-висок лечебен ефект е медът “на пита”. В запечатката има мед, прашецови зърна, восък, прополис. Това е истинският зрял мед, а колкото повече са останалите съставки, толкова по-полезен и той.